Nowy dyrektor "jedynki" wybrany

20.01.2017

Nowy dyrektor
Jacek Kaczor wygrał dziś konkurs na stanowisko dyrektora I LO w Krakowie. – Cieszę się z wygranej. Kończy to pewien etap w życiu naszej szkoły – powiedział nam Jacek Kaczor tuż po zakończeniu konkursu.

Ostatnie miesiące rzeczywiście nie były najlepszym okresem dla „Nowodworka”. Jak już informowaliśmy w szkole od pewnego czasu trwał konflikt. Od grudnia LO nie miało dyrektora, bo jego dotychczasowy szef – Jacek Kaczor - został odwołany ze stanowiska przez prezydenta miasta.

Doniósł sam na siebie?

Powodem odwołania Jacka Kaczora był wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego, który uznał, że przeprowadzony w kwietniu 2015 roku konkurs odbył się z naruszeniem prawa i nakazał jego powtórzenie.
Przypomnijmy. W konkursie wystartowały wówczas trzy osoby, w tym Tomasz Malicki, ówczesny dyrektor „jedynki”, któremu kończyła się kadencja i Jacek Kaczor, nauczyciel informatyki w I LO. Wygrał ten ostatni i 1 września 2015 roku objął stanowisko. Były dyrektor, który nadal pracuje w szkole jako nauczyciel matematyki, 3 miesiące po zakończeniu procedury konkursowej zaskarżył ją jednak najpierw do urzędu miasta, potem wojewody małopolskiego. Ostatecznie sprawa trafiła do Naczelnego Sądu Administracyjnego, który uznał, że konkurs odbył się z naruszeniem prawa i nakazał jego powtórzenie. Chodzi o uchybienia formalne przy wyborze osoby z grona pedagogicznego, która miała zasiadać w komisji mającej wybrać nowego dyrektora. Wyborom przewodniczył wówczas Malicki, więc tak naprawdę doniósł do sądu sam na siebie. W efekcie dyrektor Kaczor musiał jednak zostać odwołany.

Nie wszystkim nauczycielom z „jedynki” to się podobało. Woleliby, żeby Jacek Kaczor nadal rządził szkołą. -Jesteśmy oburzeni takim postawieniem sprawy, przez to cierpi zarówno społeczność uczniowska, jak i nauczyciele – mówili.

Katarzyna Król, wiceprezydent miasta tłumaczyła jednak, że nie pozwalają na to przepisy. –Prezydent nie ma żadnych zastrzeżeń do pracy pana dyrektora Kaczora, niestety w przypadku wyroku sądu nie mamy możliwości powierzenia mu zadania dalszego kierowania szkołą. Konkurs musi zostać powtórzony – mówiła Katarzyna Król.

Troje kandydatów

Ponowny konkurs na dyrektora I LO odbył się dzisiaj. Wystartowało troje kandydatów: Jacek Kaczor, Tomasz Malicki oraz Jolanta Gajęcka, dyrektorka SP nr 2 w Krakowie.

Kilka dni temu w rozmowie z nami dyrektor Gajęcka zapewniała, że dokumenty konkursowe złożyła wyłącznie w proteście przeciwko całej sytuacji. - Niedobrze jest, gdy sądy przyznają rację osobie, która donosi sama na siebie – mówiła Gajęcka. – Gdyby Tomasz Malicki nie zdecydował się teraz na start, to ja również bym tego nie zrobiła, ale w tej sytuacji muszę tam pójść i powiedzieć prawdę. Uważam, że poprzedni konkurs był przeprowadzony uczciwie i zgodnie z prawem, a wygrał najlepszy kandydat. Należało z honorem przyjąć porażkę.

Dziś przed komisją konkursową dyrektor Gajęcka wygłosiła oświadczenie, w którym wyraziła swoje ubolewanie nad całą sytuacją i poparła kandydaturę Jacka Kaczora.

I LO im. B. Nowodworskiego to jedna z najbardziej prestiżowych szkół w Krakowie i jedna z najstarszych instytucji edukacyjnych w Polsce. Działa od 1588 roku, a jej absolwentami byli m.in. król Jan III Sobieski, Józef Bem, Jan Matejko, Stanisław Wyspiański, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Sławomir Mrożek czy Gustaw Holoubek.

W tegorocznym rankingu „Perspektyw” I LO awansowało z ubiegłorocznego 44 miejsca na 27.