TSSP obecnie prowadzi dwie szkoły – podstawową i gimnazjum. Obie noszą imię Piotra Michałowskiego. W gimnazjum od ubiegłego roku działa klasa dwujęzyczna, która cieszy się ogromnym zainteresowaniem uczniów. Część programu – z matematyki, geografii i wiedzy o społeczeństwie – jest tu realizowana w języku angielskim, dzięki czemu uczniowie przyswajają specjalistyczne słownictwo z najważniejszych dziedzin.
Od września przyszłego roku przy ul. Michałowskiego zacznie działać liceum ogólnokształcące z oddziałem dwujęzycznym. - Naszym przyszłym uczniom zaoferujemy naukę w małych klasach, prowadzonych przez doskonałą kadrę nauczycielską. Znacznie zwiększona będzie liczba godzin języków obcych, nauczanie języka angielskiego będzie wyłącznie na poziomie rozszerzonym, a w oddziale dwujęzycznym nauka co najmniej dwóch przedmiotów odbywać się będzie w języku angielskim. Każdy uczeń będzie mógł też wybrać rozszerzenie takiego przedmiotu, jaki wybierze do zdawania na egzaminie maturalnym – mówi Ewa Kmiecik, dyrektor liceum oraz gimnazjum.
Po pierwsze języki obce
Jednak nie tylko uczniowie oddziałów dwujęzycznych mogą świetnie opanować język angielski. Michałowski jest szkołą, która ogromną wagę przywiązuje do nauki języków obcych.
W szkole podstawowej dzieci mają lekcje języka angielskiego 5 razy w tygodniu. W czwartej klasie dochodzi drugi język obcy: niemiecki, francuski lub hiszpański, nauczany w wymiarze trzech godzin tygodniowo. W gimnazjum uczniowie mają 9 godzin języków obcych; 5 godzin języka angielskiego, w tym godzina konwersacji z native speakerem, i 4 godziny wybranego drugiego języka. Wszystkie języki są nauczane w grupach o różnym, adekwatnym dla ucznia, poziomie zaawansowania.
- Ważną rolę w kształceniu języków odgrywają liczne projekty międzynarodowe realizowane w naszej szkole: eTwinning, Socrates-Comenius, Bild der Anderen, Projekt Woche, korespondencja z rówieśnikami z zagranicy. Nasi uczniowie, zarówno gimnazjaliści jak i ze szkoły podstawowej, wyjeżdżają na zagraniczne obozy edukacyjne i biorą udział w wymianach międzynarodowych – podkreśla Piotr Cieciura, dyrektor szkoły podstawowej.
Do szkoły zapraszani są też aktorzy z grupy Covenant Players, którzy przedstawiają mądre i ciekawe sztuki w języku angielskim. A część lekcji prowadzą native speakerzy.
- Kładziemy duży nacisk na komunikację, dlatego uczniowie nie mają najmniejszego problemu z porozumiewaniem się w obcych językach. Tym bardziej, że proponujemy im również zagraniczne wyjazdy, podczas których mogą szlifować język – dodaje Ewa Kmiecik.
Bogata oferta zajęć dodatkowych
W ofercie szkół, w ramach czesnego, znajduje się też wiele zajęć pozalekcyjnych. Są wśród nich koła: teatralne, informatyczne, matematyczne, plastyczne, muzyczne, modelarskie, turystyczne, przyrodnicze, dziennikarskie, English Club, English Film Club, szkolne koło sportowe, szachy, taniec ludowy. Oprócz tego w szkole odbywają się dodatkowo płatne zajęcia choreograficzne, z tańca towarzyskiego, ju-jitsu, koło robotyki, tenis, piłka nożna, rolki/łyżworolki, nauka gry na instrumentach.
Bardzo wysokie wyniki egzaminów zewnętrznych
Zarówno Szkoła Podstawowa jak i Gimnazjum im. Piotra Michałowskiego plasują się w czołówce krakowskich i małopolskich szkół. Uczniowie szkoły podstawowej co roku osiągają jedne z najwyższych wyników na sprawdzianie po szóstej klasie, które lokują szkołę w gronie 4 proc. najlepszych placówek. Równie wysokie wyniki osiągają w ogólnopolskim sprawdzianie kompetencji trzecioklasiści z „Michałowskiego”.
Z kolei Gimnazjum im. Piotra Michałowskiego ma nie tylko świetne wyniki egzaminów zewnętrznych, ale także należy do wąskiego grona krakowskich szkół, mogących pochwalić się bardzo wysoką edukacyjną wartością dodaną. Przez twórców EWD szkoła została zaliczona do tzw. szkół sukcesu.
Dwudziestopięciolecie
W tym roku szkolnym uroczyście obchodzony jest jubileusz 25-lecia istnienia TSSP. Szkoła Podstawowa założona przez Towarzystwo była jedną z pierwszych niepublicznych szkół w Polsce. Stworzyła ją grupa kilkudziesięciu rodziców, którzy pragnęli dla swoich dzieci lepszego wykształcenia i bardziej przyjaznych warunków nauki niż te, jakie mogły zaoferować szkoły publiczne.
- Zaczynaliśmy od jednego oddziału klasy pierwszej i jednego oddziału zerówki – wspominają współzałożycielki Stowarzyszenia. - Dziś mamy już 20 oddziałów w obu szkołach i działamy we własnym budynku zakupionym przez Stowarzyszenie w 1991 roku. Cieszymy się salą gimnastyczną dla najmłodszych, podwórkiem z boiskiem i tym, że możemy ciągle wzbogacać i unowocześniać bazę dydaktyczną szkoły. Jednak największą radością napawa nas fakt, że pierwsi absolwenci „Michałowskiego” zapisują do nas swoje pociechy.
- Zaczynaliśmy od jednego oddziału klasy pierwszej i jednego oddziału zerówki – wspominają współzałożycielki Stowarzyszenia. - Dziś mamy już 20 oddziałów w obu szkołach i działamy we własnym budynku zakupionym przez Stowarzyszenie w 1991 roku. Cieszymy się salą gimnastyczną dla najmłodszych, podwórkiem z boiskiem i tym, że możemy ciągle wzbogacać i unowocześniać bazę dydaktyczną szkoły. Jednak największą radością napawa nas fakt, że pierwsi absolwenci „Michałowskiego” zapisują do nas swoje pociechy.
Z okazji jubileuszu 25-lecia szkoła przygzotowała specjalną edycję Wojewódzkiego Konkursu Ortograficznego „Kaktus”. Jest on organizowany od wielu lat i co roku przystępuje do niego kilka tysięcy uczniów z całej Małopolski. Tym razem zadania konkursowe będą nawiązywać do życia i twórczości patrona szkoły. Pierwszy etap konkursu odbędzie się w styczniu, a ogłoszenie wyników i rozdanie nagród w marcu.
W tym roku szkoła ogłosiła też inny konkurs dla uczniów, który ma przybliżyć sylwetkę Piotra Michałowskiego. Jest on adresowany do uczniów klas IV – VI szkół podstawowych oraz gimnazjalistów. Zadaniem uczestników będzie przygotowanie komiksu nawiązującego do postaci Piotra Michałowskiego. Patronat nad konkursem objęli: Pani Zofia Gołubiew, Dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie oraz prof. Stanisław Tabisz, rektor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Na zwycięzców czekają liczne cenne nagrody.
Zwieńczeniem obchodów roku jubileuszowego będzie uroczysta gala 25-lecia , która 6 maja odbędzie się w Filharmonii Krakowskiej.
Atuty szkół im. Piotra Michałowskiego:
- Wysokie wyniki nauczania
- Rozszerzony program nauki języków obcych. Lekcje z native speakerami. Wyjazdy zagraniczne, coroczne do Wielkiej Brytanii. Wymiany międzynarodowe
- Zajęcia w laboratorium chemicznym Uniwersytetu Pedagogicznego, lekcje w Ogrodzie Doświadczeń i Obserwatorium Astronomicznym w Niepołomicach
- Certyfikat Szkoły Promującej Bezpieczeństwo oraz Szkoły Promującej Zdrowie. Uczniowie mają zapewnioną opiekę lekarską i całodzienną opiekę pielęgniarską
- Prężnie działające koło turystyczne, krajoznawcze wycieczki rowerowe z komunikacją w języku angielskim
- Dwutygodniowe ferie zimowe i dwutygodniowe wakacje letnie „z Michałowskim”, w ramach czesnego
- Program „Welcome” nastawiony na wsparcie dzieci obcokrajowców uczących się w szkołach TSSP
- Spotkania z ciekawymi ludźmi ze świata kultury i sztuki, działaczami społecznymi
- Szkolne obchody świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocy, turnieje sportowe, konkursy, pikniki.
- Angażowanie uczniów w akcje charytatywne
- Świetnie zorganizowane świetlice, osobno dla uczniów klas I –III i IV-VI, z interesującymi programami i pomocą w odrabianiu zadań domowych (czynne do godz.18.00)
- Bogata oferta zajęć pozalekcyjnych
- Wycieczki i wyjazdy edukacyjne oraz obozy letnie i zimowe
Więcej informacji na www.tssp.krakow.pl. Kontakt ze szkołą: Kraków, ul. Piotra Michałowskiego 10, tel. 12-633-97-39.