“Niezrozumiała decyzja” w sprawie wodnego placu zabaw w Krakowie. Został uruchomiony i zdemontowany

10.08.2020

Pierwszy w Krakowie wodny plac zabaw, który powstał w Parku Jordana jest już po odbiorze. Zamontowane właśnie urządzenia zostaną jednak jutro zdjęte i na rok trafią do magazynu. Mieszkańcom trudno jest zrozumieć tę decyzję.

Na tę atrakcję krakowskie maluchy czekają od 2016 roku. To wówczas projekt budowy wodnego placu zabaw zwyciężył w głosowaniu w budżecie obywatelskim. Plac miał powstać najpóźniej w połowie 2018 roku, ale procedury przetargowe, a także te związane z uzyskaniem pozwoleń na budowę mocno się przeciągnęły.

Otworzyli, żeby zamknąć

Teraz, kiedy plac jest już gotowy i dziś przeszedł wszystkie odbiory, a z urządzeń trysnęła woda okazuje się, że dzieci w tym roku nie będą mogły z niego korzystać. Wszystko dlatego, że krakowski sanepid w związku z epidemią koronawirusa negatywnie zaopiniował jego uruchomienie, a w ślad za tym Zarząd Zieleni Miejskiej zdecydował o zamknięciu atrakcji.

- Ta decyzja jest dla mnie niezrozumiała - mówi Natalia Nazim, która w 2016 roku zgłosiła projekt budowy wodnego placu do budżetu obywatelskiego. - Wszystkie badania wskazują, że ryzyko zakażenia na otwartym terenie jest bardzo niskie. A skoro są czynne kryte baseny, czy aquaparki, w których ryzyko zakażenia jest dużo większe, to dlaczego wodny plac zabaw nie? Zwłaszcza, że nie różni się on zbytnio od zwykłych placów zabaw, a te są przecież udostępniane dzieciom.

Natalia Nazim zwraca też uwagę, że w innych miastach podobne atrakcje są otwarte mimo epidemii. Tak jest m.in. w Jaworznie, Stalowej Woli, czy Przemyślu.

Swojego niezadowolenia nie kryją również mieszkańcy, którzy z niecierpliwością czekali na powstanie placu.

Najpierw trzeba było czekać żeby to zrobili; teraz będzie trzeba czekać kiedy pozwolą uruchomić. Jak już uruchomią, to trzeba będzie czekać jak naprawią, gdyż się zestarzeją, bo nie były używane - komentuje na FB jedna z mieszkanek Krakowa.

ZZM: Nie chcemy brać na siebie odpowiedzialności

Jak tłumaczy Katarzyna Przyjemska-Grzesik z Zarządu Zieleni Miejskiej, decyzja o zamknięciu dopiero co wybudowanego placu zapadła po tym, jak sanepid negatywnie wypowiedział się na ten temat. - Wiem, że dzieci nie mogą się już doczekać, ale nie możemy narażać ich zdrowia, zwłaszcza, że w Małopolsce mamy bardzo dużo zachorowań. Nie chcemy brać na siebie takiej odpowiedzialności - mówi Katarzyna Przyjemska-Grzesik.

Jej zdaniem, dużo łatwiej jest zapanować nad dziećmi bawiącymi się na zwykłym placu zabaw niż na wodnej atrakcji, na której zachowanie rygorów sanitarnych, czy dystansu społecznego jest bardzo trudne.

Jak ZZM komentuje fakt, że w innych miastach place zabaw działają bez przeszkód? - Widocznie nie występowali o opinię do sanepidu, my musieliśmy to zrobić z uwagi na to, że uruchamialiśmy plac po raz pierwszy - tłumaczy Przyjemska-Grzesik.

A oto treść komunikatu opublikowanego przez krakowski sanepid:

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Krakowie informuje, że w dniu 7 lipca 2020 r. wystosował pismo do Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie, w którym zajął stanowisko oraz wyraził swoją opinię w sprawie planowanego przedsięwzięcia polegającego na uruchomieniu Wodnego Placu Zabaw na terenie Parku Jordana w Krakowie w sezonie letnim 2020.
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Krakowie informuje, że obowiązujące rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 19 czerwca 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. z 2020 r. poz. 1066 ze zm.) nie wprowadza zakazu funkcjonowania w okresie epidemii SARS-CoV-2 atrakcji typu: Wodny Plac Zabaw z interaktywnymi atrakcjami wodnymi jako miejsce do ochładzania ciała, głównie przez dzieci.
Natomiast na stronie internetowej, pod adresem https://gis.gov.pl/aktualnosci/komunikat-glownego-inspektora-sanitarnego-dotyczacy-funkcjonowania-fontann-instalacji-wodnych-typu-dry-plaza-i-podobnych-oraz-tezni-dicznych-w-trakcie-epidemii-sars-cov-2-w-polsce/udostępniony został Komunikat Głównego Inspektora Sanitarnego (GIS) z dnia 3 lipca 2020 r. dotyczący funkcjonowania fontann, instalacji wodnych typu „dry-plaza i podobnych oraz tężni ulicznych w trakcie epidemii SARS-CoV-2 w Polsce.
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Krakowie, bazując zarówno na ww. wytycznych GIS w zakresie braku możliwości zachowania przez licznych odwiedzających i korzystających z ww. atrakcji wodnej dystansu społecznego oraz mając na uwadze obecną sytuację epidemiologiczną w kraju negatywnie opiniuje planowane przedsięwzięcie polegające na uruchomieniu Wodnego Placu Zabaw na terenie Parku Jordana w Krakowie w sezonie letnim 2020.
z poważaniem
Dominika Łatak-Glonek"