Nie żyje dyrektor warszawskiego liceum. Trudno w to uwierzyć

09.08.2022

Nie żyje dyrektor warszawskiego liceum. Trudno w to uwierzyć

Fot. FB

Marcin Konrad Jaroszewski, dyrektor XXX Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Śniadeckiego w Warszawie zginął podczas wspinaczki w Tatrach Wysokich. Miał niespełna 46 lat.

O śmierci dyrektora poinformował serwis se.pl. Nauczyciel zginął 5 sierpnia. Spadł ze skały po słowackiej stronie Tatr.

- Dotarła do nas dramatyczna wiadomość o śmierci dyrektora. To czas wakacji, ale przygotowujemy wsparcie psychologiczne dla uczniów i nauczycieli. Wszyscy jesteśmy wstrząśnięci - powiedziała serwisowi se.pl wiceprezydent Renata Kaznowska.

Jak informuje se.pl dyrektor Jaroszewski wyruszał na wyprawy w Tatry Wysokie, przygotowując przewodnik o wspinaczce i górach. Podczas wyprawy, na swoim profilu na Twitterze napisał, że: "Z Himalajów kłamstwa, hipokryzji i bezprawia przeniosłem się na jakiś czas w Tatry. Po rocznej dawce adrenaliny od PiS, potrzebuję wyciszenia na ścianach Gerlacha".

Dorota Łoboda, warszawska radna pożegnała dyrektora na twitterze słowami: "Marcin Jaroszewski - odważny, mądry, wrażliwy i wesoły człowiek. Dyrektor, który stworzył szkołę bezpieczną i akceptujacą każdą uczennicę i ucznia. Zginął tragicznie w górach. Trudno uwierzyć. Będzie nam go bardzo brakować. Wyrazy współczucia dla bliskich i społeczności XXX LO".

Marcin Konrad Jaroszewski urodził się 23 listopada 1976 roku w Warszawie.

Dyrektor znany był między innymi z krytyki obecnego rządu. Odmówił przyjęcia odznaczenia państwowego przyznanego przez prezydenta Andrzej Dudę z okazji Dnia Edukacji Narodowej. "Proszę mi wybaczyć nieobecność, ale na razie jest mi z Państwem nie po drodze. Wpadnę, jak już nie będę musiał się wstydzić, od kogo odbieram odznaczenie" - napisał w mediach społecznościowych.

Dyscyplinarka dla dyrektora za wpis w internecie. Mąż Barbary Nowak uniknął kary

W październiku 2020 r. poparł Strajk Kobiet i stanął w obronie uczniów, którzy przyłączyli się do inicjatywy „Szkoła to dziewczyna". W ramach tej akcji uczniowie z ponad 40 warszawskich liceów postanowili wyrazić swoje poparcie dla protestów po wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Część odmówiła aktywnego udziału w lekcjach online, a inni umieścili w aplikacjach na swoich awatarach symbole Strajku Kobiet.

Mazowiecka kurator oświaty wysłała do dyrektorów szkół pismo z żądaniem zdyscyplinowania dzieci. W odpowiedzi Jaroszewski powołując się m.in. na Konwencję o prawach dziecka napisał: “Pani troska, jak sądzę, na pewno dotyczy art. 12,13,14,15 (…), które stanowią: państwa zapewniają dziecku prawo do swobodnego wyrażania własnych poglądów we wszystkich sprawach jego dotyczących; dziecko ma prawo do swobodnej wypowiedzi (…), państwa będą respektowały prawo dziecka do swobody myśli, sumienia i wyznania, państwa uznają prawa dziecka do swobodnego zrzeszania się oraz wolności pokojowych zgromadzeń (...) Zapewne zgodzi się Pani ze mną, że warte rozważenia, na przykład w ramach zajęć edukacji dla bezpieczeństwa, jest przeprowadzenie dyskusji, czy podejmowanie kontrowersyjnych decyzji, które wyprowadzają tysiące ludzi na ulice w czasie epidemii wirusa, jest na pewno działaniem odpowiedzialnym w kontekście bezpieczeństwa publicznego”.