Nauka hybrydowa w dwóch województwach. Co to oznacza?

Nauka hybrydowa w dwóch województwach. Co to oznacza?

Fot. pixabay.com

Od 15 marca nauka w klasach I-III szkół podstawowych w województwie warmińsko-mazurskim i pomorskim będzie prowadzona w trybie hybrydowym. Dyrektorzy szkół mają tydzień na podjęcie decyzji, jak będą wyglądać zajęcia w ich placówkach.

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował o kolejnych obostrzeniach wprowadzanych tym razem w województwie pomorskim. Od 13 marca na Pomorzu znów zamknięte będą hotele, galerie handlowe, kina, teatry, muzea, czy baseny. Podobne obostrzenia obowiązują od tygodnia na Warmii i Mazurach i nadal będą obowiązywać.

Rząd zdecydował się jednak na wprowadzenie jednej ważnej zmiany.

Dotychczas w woj. warmińsko-mazurskim klasy I-III szkoły podstawowej pobierały naukę wyłącznie zdalnie. Od poniedziałku 15 marca w województwie pomorskim i warmińsko-mazurskim będą one mogły funkcjonować w trybie mieszanym, czyli hybrydowym. Część uczniów danej szkoły będzie mogła uczyć się stacjonarnie, a część – zdalnie. Dyrektorzy szkół przez najbliższy tydzień podejmą decyzję, w jakim zakresie uczniowie najmłodszych klas powrócą do nauki stacjonarnej - informuje resort zdrowia.

Jak tłumaczy ministerstwo, od wielu dni mamy do czynienia ze stałym wzrostem zakażeń. W ciągu ostatniego tygodnia zwiększyło się obłożenie łóżek covidowych. Z danych wynika, że ostatniej doby odnotowano ponad 15,8 tys. zakażeń – to o ponad 4 tys. więcej przypadków niż tydzień wcześniej.

Najgorzej – jeśli chodzi o średnią dzienną liczbę zachorowań na 100 tys. mieszkańców – sytuacja wygląda w województwie warmińsko-mazurskim i pomorskim. Na Warmii i Mazurach średnia ta wynosi 57,4, na Pomorzu zaś – 44,6, a dalsza dynamika zachorowań jest niekorzystna. Stąd decyzja, żeby wprowadzić szczególne zasady bezpieczeństwa w tych regionach kraju.