Nauka do 20.30? Jak Kraków poradzi sobie z reformą?

21.01.2017

Nauka do 20.30? Jak Kraków poradzi sobie z reformą?
W Krakowie od września powstanie 13 całkiem nowych szkół podstawowych. To placówki utworzone z przekształcenia likwidowanych gimnazjów. Mają odciążyć najbardziej oblegane szkoły.

Podczas środowej sesji rady miasta, radni będą dyskutować nad nową siecią szkół oraz szkolnymi obwodami. Urząd miasta przygotował już swoje propozycje. Gimnazja działające w zespołach ze szkołami podstawowymi lub liceami zostaną po prostu wchłonięte przez te placówki, a część szkół zmieni lokalizację. Po reformie będziemy mieć też kilkanaście zupełnie nowych podstawówek, które powstaną z przekształcenia samodzielnych gimnazjów.

Nowe podstawówki zamiast gimnazjów

W miejscu, gdzie obecnie działa jedno z najlepszych krakowskich gimnazjów – czyli „dwójka” przy ul. Studenckiej, powstanie od września Szkoła Podstawowa nr 14 z oddziałami sportowymi i dwujęzycznymi. Uczniowie gimnazjum będą mogli dokończyć naukę w dotychczasowej lokalizacji, ale dojdą do nich siedmioletnie dzieci.

Grono pedagogiczne Gimnazjum nr 2 proponowało, by ich szkoła przekształciła się w samodzielne liceum akademickie. Początkowo propozycja urzędników była jednak taka, by w miejsce Gimnazjum nr 2 stworzyć filię pobliskiego V LO. Stanisław Pietras, dyrektor piątki przekonywał, że dzięki temu jego szkoła rozwinie  skrzydła. – Mamy drukarki 3D, których nie mamy nawet gdzie ustawić, brakuje nam przyzwoitej czytelni, filia pomoże nam się rozkręcić – przekonywał podczas spotkania zespołu zadaniowego ds. reformy edukacji.
Z tych planów nic jednak nie wyszło. Ostatecznie Gimnazjum nr 2 ma być szkołą podstawową. Nieoficjalnie mówi się, że sprawie zaszkodził konflikt dyrektorki „dwójki” – Gabrieli Olszowskiej – z wiceprezydent Katarzyną Król oraz kurator oświaty Barbarą Nowak. Sprawa dotyczy postępowania dyscyplinarnego przeciwko dyrektorce skonfliktowanej z jednym z rodziców.

(Poniżej nazwy wszystkich nowych szkół utworzonych na bazie samodzielnych gimnazjów)

Mniejsze obwody szkolne

Miasto zaproponowało też nowe obwody szkolne, czyli spis ulic przypisanych do danej szkoły. I tak np. nowa podstawówka nr 14 przejmie część dotychczasowego obwodu SP nr 4 (ul. Smoleńsk), która już wcześniej zgłaszała, że po reformie może mieć problem z pomieszczeniem u siebie wszystkich uczniów. Teraz dzieci mieszkające m.in. przy Alei Mickiewicza, ul. Garncarskiej, Michałowskiego, Rajskiej, Krupniczej czy Kochanowskiego trafią do nowej szkoły na Studencką.

Urzędnicy postanowili też zmniejszyć obwód Szkole Podstawowej nr 53 (ul. Skośna), która od dawna pęka w szwach, a dzieci muszą uczyć się na dwie zmiany. Część ulic z jej rejonu zostanie przypisanych nowej Szkole Podstawowej nr 49, która powstanie przy ul. Montwiłła-Mireckiego z przekształcenia Gimnazjum nr 24.

- Dzięki temu być może uda nam się zachować pracę na dwie zmiany, ale jeśli przyjmiemy cztery pierwsze klasy wówczas nasza szkoła stanie się trzyzmianowa, co oznacza, że starsi uczniowie będą kończyć lekcje nawet o 20.30, już teraz zajęcia trwają u nas od 7.20 do 17 – mówi Ewa Wodnicka, dyrektor SP nr 53.

Szkoła nie może odmówić przyjęcia uczniowi mieszkającemu w obwodzie. Ewa Wodnicka zaznacza, że już od kilku lat jej podstawówka nie przyjmuje natomiast uczniów spoza rejonu. Tak będzie również w tym roku.

Dariusz Domajewski zapewnia, że dzieci, które już uczą się w danej szkole nie będą przenoszone do innej nawet jeśli od września staną się „pozarejonowe”. Rodzice mogą mieć jednak problem z zapisaniem do takiej szkoły kolejnego dziecka, bo system komputerowej rekrutacji automatycznie przypisze je do szkoły rejonowej. Ostateczna decyzja o przyjęciu należy jednak do dyrektora.

XLI LO

Gimnazjum nr 4 (Rynek Kleparski) ma się z kolei przekształcić w liceum ogólnokształcące, które otrzyma numer XLI. Rekrutacja do tego liceum zostanie przeprowadzona już w tym roku.

Nowe szkoły podstawowe utworzone na bazie gimnazjów:

SP nr 15 (ul. Studencka) z przekształcenia Gimnazjum nr 2
SP 33 (ul. Konarskiego) z przekształcenia Gimnazjum nr 16.
SP nr 15 (ul. Kluczborska) z przekształcenia Gimnazjum nr 12
SP nr 28 (ul. Limanowskiego) z przekształcenia Gimnazjum nr 35
SP nr 39 (ul. Jachowicza) z przekształcenia Gimnazjum nr 7
SP nr 49 (ul. Montwiłła-Mireckiego) z przekształcenia Gimnazjum nr 24
SP nr 77 (os. Złotego Wieku) z przekształcenia Gimnazjum nr 37
SP nr 103 (os. Kolorowe) z przekształcenia Gimnazjum nr 48
SP nr 106 (ul. Litewska) z przekształcenia Gimnazjum nr 17
SP nr 110 (ul. Skwerowa) z przekształcenia Gimnazjum nr 22
SP nr 128 (ul. Seniorów Lotnictwa) z przekształcenia Gimnazjum nr 11
SP nr 145 (ul. Senatorska) z przekształcenia Gimnazjum nr 20
SP nr 149 (ul. Bujaka) z przekształcenia Gimnazjum nr 28

Nowa siec szkół i zmienione obwody szkolne muszą teraz zostać zaakceptowane przez radnych, a potem przez małopolską kurator oświaty.

Propozycje dotyczące obwodów można znaleźć tutaj