Nauczyciele zawodowcy z niższym pensum. Miasto dołoży ponad milion złotych rocznie

11.12.2019

Krakowscy radni przegłosowali uchwałę w sprawie obniżenia obowiązkowego pensum dla nauczycieli praktycznej nauki zawodu. Od września przyszłego roku ma ono wynieść 18 godzin tygodniowo. Teraz nauczyciele zawodowcy w ramach swojego etatu muszą pracować 20 godzin w tygodniu.

Znowelizowana w tym roku Karta Nauczyciela pozostawiła samorządom prawo decydowania, ile godzin w tygodniu mają pracować z uczniami nauczyciele praktycznej nauki zawodu. Nie może to być jednak więcej niż 20 godzin (pensum nauczycieli-przedmiotowców wynosi 18 godzin).

W sierpniu tego roku krakowscy radni przyjęli przygotowaną przez prezydenta uchwałę ustalającą 20-godzinny obowiązkowy wymiar czasu pracy nauczycieli zawodowców. W szkołach zawrzało.
- Nauczyciele odebrali to jako jawną niesprawiedliwość, część mówiła nawet o odejściu z zawodu - podkreśla Marek Kolarski, dyrektor Zespołu Szkół Energetycznych w Krakowie. - Wielu nauczycieli spędza z uczniami w szkole znacznie więcej niż 20 godzin tygodniowo, ale mniejsze pensum oznacza, że otrzymują mniej pieniędzy za nadgodziny, czy zastępstwa niż ich koledzy uczący innych przedmiotów.

Z pomocą przyszli krakowscy radni. Przygotowali uchwałę, zgodnie z którą od września przyszłego roku pensum nauczycieli praktycznej nauki zawodu będzie wynosiło 18 godzin tygodniowo. - Prosili nas o to dyrektorzy szkół, argumentując, że za chwilę zabraknie nauczycieli praktycznej nauki zawodu - mówi Wojciech Krzysztonek z PO, jeden z autorów uchwały.

Prezydent Jacek Majchrowski był przeciwny jej uchwaleniu. W negatywnej opinii do projektu podkreślił, że przyjęcie uchwały spowoduje zwiększenie niezaplanowanych wydatków miasta o 350 tys. zł w przyszłym roku. W kolejnych latach miasto będzie musiało dokładać ponad 1 mln złotych rocznie. Prezydent zaznacza, że te koszty w żaden sposób nie zostaną zrekompensowane z budżetu państwa.

Zdaniem prezydenta, obniżenie pensum, może paradoksalnie “spowodować problem związany z koniecznością zatrudnienia dodatkowych nauczycieli, bo nie ma pewności, że nauczyciele którym zmniejszy się liczbę godzin będą chcieli pozostałe godziny zrealizować jako ponadwymiarowe”.

Prezydent zwraca też uwagę, że większość powiatów małopolskich ustaliło pensum nauczycieli praktycznej nauki zawodu na 20 godzin. Podobnie jest w innych miastach wojewódzkich takich jak Wrocław, Gdańsk, czy Lublin. A co za tym idzie, po przyjęciu uchwały krakowscy nauczyciele byliby - zdaniem prezydenta - wyjątkowo uprzywilejowani wobec innych uczących w szkołach technicznych.

Ostatecznie Rada Miasta na ostatniej sesji przyjęła uchwałę. Za głosowało 33 radnych. Troje (Kazimierz Chrzanowski, Anna Prokop-Staszecka i Łukasz Wantuch) z klubu prezydenckiego Przyjazny Kraków było przeciwnych. Obniżone pensum ma zacząć obowiązywać od września przyszłego roku.

Anna Kolet-Iciek
Fot. fotolia