Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej "Polityce Prywatności".

x

Aktualności

Nauczyciele zadeklarowali wsparcie dla uczniów LGBT. Małopolska kurator oświaty zbulwersowana

18.09.2020

Anna Kolet-Iciek redakcja@miastopociech.pl

Nauczyciele zadeklarowali wsparcie dla uczniów LGBT. Małopolska kurator oświaty zbulwersowana
"Jest sprawą bulwersującą informowanie społeczeństwa o tym, że nauczyciele nie potrafią zapobiec w swoich szkołach przemocy wobec uczniów". Napisała Brabara Nowak, małopolska kurator oświaty w odpowiedzi na list krakowskich nauczycieli. Przyznała też, że jest zdziwiona przypadkami “szykanowania uczniów, którzy definiują swoją przynależność do środowiska LGBT


Nauczyciele krakowskiego XIII LO opublikowali w sieci deklarację wsparcia dla uczniów LGBT. Napisali, że są poruszeni i oburzeni rozlewającą się po naszym kraju falą nienawiści wobec osób LGBT+, wyrazili też sprzeciw wobec wszelkich aktów dyskryminacji, prześladowania, stygmatyzacji oraz przemocy słownej i fizycznej, jakiej w ostatnich tygodniach osoby LGBT+ doświadczają w coraz większym stopniu.

W swoim liście zaznaczyli, że atakowane osoby LGBT+ nie są dla nich anonimowe. - Spotykamy je w naszej codziennej pracy, jesteśmy ich rodzicami, nauczycielami, wychowawcami, opiekunami, niekiedy powiernikami. Wiemy, jak nieraz trudny jest dla nich proces dochodzenia do pełnej akceptacji samych siebie, ile konfliktów rodzinnych muszą znieść, ile lęków przezwyciężyć, z iloma niezawinionymi trudnościami konfrontują się w swoim codziennym życiu. Jako osoby pracujące z dziećmi i młodzieżą wiemy również, jak trudne bywa szukanie swojej drogi życiowej, odkrywanie swojej tożsamości, poznawanie samego siebie. Nie możemy również nie dostrzegać, że to właśnie ludzie młodzi – to właśnie nasi uczniowie – najsilniej odczuwają negatywne skutki rozpętanej przeciw nim kampanii nienawiści - napisali nauczyciele.

Jednocześnie zapewnili wszystkich uczniów, rodziców i nauczycieli LGBT+, że zawsze mogą liczyć na ich wsparcie, pomoc i zrozumienie.

- Nie pozostaniemy obojętni wobec prześladowań i przemocy, na którą jesteście wystawiani. Nigdy nie będzie na nie naszej zgody. Nigdy nie zostawimy was samych - zapewnili (pełna treść listu poniżej).

Pod listem podpisało się ponad 40 nauczycieli XIII LO, w tym dyrektorka ogólniaka Iwona Cieślak-Prochownik.Na reakcję Barbary Nowak, małopolskiej kurator oświaty nie trzeba było długo czekać. Na stronie internetowej kuratorium właśnie ukazało się oświadczenie, w którym Barbara Nowak “wyraża ogromne zaniepokojenie sytuacją o jakich informuje autor Listu”. Dziwią ją przypadki “szykanowania uczniów, którzy definiują swoją przynależność do środowiska LGBT” i oświadcza, że kurator “nigdy nie była informowana przez żadnego nauczyciela o wydarzeniach niewłaściwego traktowania uczniów”.

- Do obowiązków nauczycieli należy zadbanie o bezpieczeństwo swoich wychowanków - zauważa Nowak. - Jest sprawą bulwersującą informowanie społeczeństwa o tym, że nauczyciele nie potrafią zapobiec w swoich szkołach przemocy wobec uczniów. Nie wskazują w swoim Liście żadnych powodów, dla których swojego zadania zapewnienia bezpieczeństwa uczniom nie wykonali. Nie wskazują też na przeszkody w wykonywaniu swoich obowiązków. Nie ma też informacji o tym, że kolejne stopnie władz nie podejmowały kroków interwencyjnych w odpowiedzi na wnioski nauczycieli.

Małopolski Kurator Oświaty zwraca się do autora i sygnatariuszy Listu o pilne wyjaśnienie zasygnalizowanych problemów za pośrednictwem dyrektorów szkół.

Barbara Nowak deklaruje przy tym, że “stoi na straży bezpieczeństwa wszystkich uczniów bez jakichkolwiek wyjątków. Każdy przypadek krzywdzenia uczniów rozpatruje z należytą starannością i troską. Nigdy nie różnicuje uczniów. Każdy uczeń ma prawo do bezpiecznych warunków nauki i funkcjonowania w środowisku szkolnym”.

- Nie wiem, czy rzeczywiście pani kurator stoi na straży bezpieczeństwa wszystkich uczniów, ale przyjmuję z radością jej deklarację i trzymam za słowo - komentuje w rozmowie z nami Maciej Miłkowski, psycholog pracujący w XIII LO w Krakowie i współautor listu.

Miłkowski zaznacza, że do napisania listu nauczycieli skłoniły doniesienia prasowe na temat ataków na osoby o odmiennej orientacji seksualnej. - W ten sposób chcieliśmy dać sygnał naszym uczniom, że zawsze mogą do nas przyjść ze swoim problemem, że zostaną wysłuchani i otrzymają niezbędną pomoc - podkreśla Maciej Miłkowski i przyznaje, że kilkoro nauczycieli odmówiło podpisania deklaracji.

Kurator oświaty nie widzi problemu

Z badań wynika, że myśli samobójcze wynikające z braku akceptacji ze strony środowiska szkolnego, czy spotykającej ich agresji miało 63 proc. młodzieży LGBT+ w Polsce. Dla porównania - w przypadku heteroseksualnych nastolatków myśli samobójcze, miało 12 procent badanych.

Raport "Sytuacja społeczna osób LGBT" wskazuje, że ofiarą przemocy padło 44 proc. badanych. Najczęściej to agresja słowna, obrażanie i ośmieszanie oraz rozpowiadanie plotek. Z kolei przemocy fizycznej doznało około 12 proc. osób. Najczęściej ze strony obcych, ale 36 proc. przypadków to przemoc ze strony kolegów ze szkoły.

Barbara Nowak zdaje się nie dostrzegać tego problemu, choć kwestie związane z LGBT są stale obecne w jej wypowiedziach.

Kiedy kilka dni temu zapytaliśmy ją dlaczego tak bardzo nie lubi osób LGBT odparła oburzona: Nie życzę sobie takich obraźliwych sformułowań wobec mnie! To nieprawda. Ja szanuję każdego człowieka, ale jestem przeciwna wyciąganiu jakiejkolwiek grupy ze społeczeństwa i mówieniu, że ona szczególnie zasługuje na uwagę. Aktywiści LGBT życzą sobie innego traktowania, bo mają inne podejście do seksu, a ja nie widzę powodu żeby się z tym afiszować".

Przy okazji zauważyła, że dużo więcej osób homoseksualnych niż heteroseksualnych wykazuje skłonności pedofilskie. W ubiegłym roku na swoim Twitterze Nowak skrytykowała fakt podpisania przez prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego Deklaracji LGBT+. "Czy Rafał Trzaskowski poinformował czym lgbt jest naprawdę? CZY WSPOMNIAŁ, ŻE TO PROPAGOWANIE MIĘDZY INNYMI PEDOFILII?" - napisała kurator.

Kurator sprzeciwia się też lekcjom tolerancji. O organizowanym w szkołach tęczowym piątku, który jest formą wsparcia dla osób LGBT mówi, że to impreza, która łamie prawo. - Nie może być bowiem tak, że ktoś wchodzi z obcą ideologią do polskich szkół i psuje polskie dzieci. Wobec każdego nauczyciela i dyrektora, którzy nie zapewnią dzieciom bezpieczeństwa zostaną wyciągnięte konsekwencje - mówiła w wywiadzie dla katolickiego portalu „pch24”

List nauczycieli XIII LO w Krakowie

My, nauczyciele krakowskich szkół, poruszeni i oburzeni rozlewającą się po naszym kraju falą nienawiści wobec osób LGBT+, wyrażamy stanowczy sprzeciw wobec wszelkich aktów dyskryminacji, prześladowania, stygmatyzacji oraz przemocy słownej i fizycznej, jakiej w ostatnich tygodniach osoby LGBT+ doświadczają w coraz większym stopniu.
Jesteśmy nauczycielami różnych specjalności, wywodzimy się z różnych środowisk, mamy zróżnicowane przekonania polityczne i światopoglądy, wyznajemy rozmaite systemy wartości – łączy nas jednak niezgoda na publiczne szerzenie nienawiści i propagowanie przemocy. Pomni bolesnych doświadczeń historycznych naszego kraju nigdy nie pozwolimy na wyszydzanie, oczernianie, dehumanizowanie i zaszczuwanie jakiejkolwiek grupy społecznej.
Atakowane osoby LGBT+ nie są dla nas anonimowe. Spotykamy je w naszej codziennej pracy, jesteśmy ich rodzicami, nauczycielami, wychowawcami, opiekunami, niekiedy powiernikami. Wiemy, jak nieraz trudny jest dla nich proces dochodzenia do pełnej akceptacji samych siebie, ile konfliktów rodzinnych muszą znieść, ile lęków przezwyciężyć, z iloma niezawinionymi trudnościami konfrontują się w swoim codziennym życiu. Jako osoby pracujące z dziećmi i młodzieżą wiemy również, jak trudne bywa szukanie swojej drogi życiowej, odkrywanie swojej tożsamości, poznawanie samego siebie. Nie możemy również nie dostrzegać, że to właśnie ludzie młodzi – to właśnie nasi uczniowie – najsilniej odczuwają negatywne skutki rozpętanej przeciw nim kampanii nienawiści.
Pragniemy zapewnić wszystkich uczniów, rodziców i nauczycieli LGBT+, z którymi wspólnie tworzymy nasze szkoły, że w szkołach, w których pracujemy, są i zawsze będą u siebie. Pamiętajcie, że zawsze możecie liczyć na nasze wsparcie, naszą pomoc, nasze zrozumienie. Nie pozostaniemy obojętni wobec prześladowań i przemocy, na którą jesteście wystawiani. Nigdy nie będzie na nie naszej zgody. Nigdy nie zostawimy was samych.
Apelujemy do wszystkich nauczycieli, jak również do publicystów, wykładowców akademickich, artystów, polityków i osób duchownych o aktywne i wytrwałe promowanie postaw szacunku i otwartości, o przeciwstawianie się nienawiści i wykluczeniu, o piętnowanie przemocy jako rzeczy nieakceptowanej i niedopuszczalnej. Zwracamy się również do wszystkich ludzi nienależących do żadnej prześladowanej mniejszości o jednoznaczne i stanowcze wyrażanie swojego wsparcia wobec osób wykluczanych i dyskryminowanych. To od nas samych i od naszych codziennych postaw zależy, czy zdołamy obronić najważniejsze humanistyczne wartości, na których zbudowane zostało nasze społeczeństwo, czy też damy się ponieść coraz wyższej brunatnej fali.
Mariola Baran
Małgorzata Bażela
Anna Bąbka
Rajmund Biziak
Bożena Bućwińska
Monika Bujas
Iwona Cieślak - Prochownik
Anna Dobrzyńska - Wojciechowska
Andrzej Drużkawiecki
Elżbieta Dyrlaga - Kalawska
Agnieszka Dziedzic
Małgorzata Frydrych - Kisiel
Joanna Karwala
Aleksandra Kołodziej
Krystyna Kołodziejska
Małgorzata Korczykowska
Bożena Krawczuk
Beata Kubianka
Ewa Kurnik - Dużmańska
Justyna Latała - Czech
Anna Lubieniecka
Maria Madej
Maciej Miłkowski
Joanna Młyńska - Lewicka
Joanna Nowak
Stanisław Obora
Elżbieta Ragan
Iwona Rychlicka
Justyna Rzodkiewicz - Kamień
Małgorzata Stanek
Tomasz Starachowski
Joanna Szczechowicz
Rafał Sztramkowski
Joanna Śliwa
Małgorzata Tejchman
Alicja Tota-Głowacka
Monika Wach
Ewa Węglarz
Agnieszka Wilińska - Małysa
Leszek Wojciechowski
Mariusz Wojtyga
Barbara Żurek

Oświadczenie Barbary Nowak 

W związku z Listem opublikowanym na FB przez Pana Macieja Miłkowskiego zatytułowanym „Krakowscy nauczyciele w obronie osób LGBT+” Małopolski Kurator Oświaty wyraża ogromne zaniepokojenie sytuacjami o jakich informuje autor Listu. Zarówno autor jak i podpisani 43 nauczycieli informują społeczeństwo, że znają przypadki szykanowania uczniów, którzy definiują swoją przynależność do środowiska LGBT. Małopolski Kurator Oświaty oświadcza, że nigdy nie była informowana przez żadnego nauczyciela o wydarzeniach niewłaściwego traktowania uczniów. Małopolski Kurator Oświaty stoi na straży bezpieczeństwa wszystkich uczniów bez jakichkolwiek wyjątków. Każdy przypadek krzywdzenia uczniów rozpatruje z należytą starannością i troską. Nigdy nie różnicuje uczniów. Każdy uczeń ma prawo do bezpiecznych warunków nauki i funkcjonowania w środowisku szkolnym. Do obowiązków nauczycieli należy zadbanie o bezpieczeństwo swoich wychowanków. Jest sprawą bulwersującą informowanie społeczeństwa o tym, że nauczyciele nie potrafią zapobiec w swoich szkołach przemocy wobec uczniów. Nie wskazują w swoim Liście żadnych powodów, dla których swojego zadania zapewnienia bezpieczeństwa uczniom nie wykonali. Nie wskazują też na przeszkody w wykonywaniu swoich obowiązków. Nie ma też informacji o tym, że kolejne stopnie władz nie podejmowały kroków interwencyjnych w odpowiedzi na wnioski nauczycieli.
Małopolski Kurator Oświaty zwraca się do autora i sygnatariuszy Listu o pilne wyjaśnienie zasygnalizowanych problemów za pośrednictwem dyrektorów szkół.

Komentarze (1)

Agnieszka
18.09.2020 14:03
Pani kurator jak zwykle uważa, że ma do czynienia z idiotami. Nie ma to jak przekręcić wymowę listu, może ktoś podda się jej manipulacjom. A może pani kurator ma po prostu problemy z czytaniem ze zrozumieniem? W takim razie należy wrócić do szkoły, uzupełnić braki w wykształceniu.

Dodaj komentarz

Newsletter

Chcesz wiedzieć więcej? Zapisz się na newsletter.

made in osostudio