Nauczyciele żądają przeprosin od Barbary Nowak i grożą sądem

29.01.2022

Nauczyciele żądają przeprosin od Barbary Nowak i grożą sądem
Związek Nauczycielstwa Polskiego domaga się przeprosin od Barbary Nowak, małopolskiej kurator oświaty. Chodzi o rozpowszechnioną przez nią listę niepożądanych organizacji, które prowadzą „zamierzoną seksualizację pod pozorem edukacji". Już raz Nowak przegrała z nauczycielami.

O tzw. “czarnej liście” Barbary Nowak zrobiło się głośno kilka dni temu, kiedy posłowie Koalicji Obywatelskiej: Krystyna Szumilas, Marek Sowa i Aleksander Miszalski przeprowadzili interwencję poselską w małopolskim kuratorium oświaty. Parlamentarzyści chcieli się dowiedzieć, co miała na myśli Barbara Nowak mówiąc w wywiadzie radiowym: „Do tej pory obowiązywało prawo, że dyrektor wpuszczał do szkoły organizację i powinien pytać o zgodę rodziców. Tymczasem na 800 zgłoszonych spraw w 400 przypadkach okazało się, że rodzice nie byli w ogóle pytani".

Podczas kontroli poselskiej okazało się, że rejestru takich spraw nie stworzyło kuratorium (do niego wpłynęło jedynie 6 takich wniosków), ale skrajnie prawicowa organizacja Ordo Iuris. Przy okazji posłowie otrzymali od Nowak listę organizacji, stowarzyszeń i fundacji, które rzekomo „realizują strategie stopniowej destrukcji norm społecznych, na których opiera się małżeństwo i rodzina" i prowadzą „zamierzoną seksualizację pod pozorem edukacji". Listę ponad 200 organizacji sporządziło Stowarzyszenie Rodzice Chronią Dzieci (znane między innymi z antyszczepionkowych działań).

Marek Sowa: ostrzegałem, że będą z tego problemy

Na liście niepożądanych w szkołach organizacji pozarządowych, stowarzyszeń i osób, które miałyby przekazywać dzieciom groźne treści, znalazły się m.in. Amnesty International, Związek Nauczycielstwa Polskiego, Fundacja Rodzić po Ludzku, Fundacja Dajemy dzieciom Siłę, Fundacja Jana Karskiego, Stowarzyszenie Rodzin Osób z Zespołem Downa "Bardziej kochani" czy polsko-amerykańska Fundacja Centrum Żydowskie w Oświęcimiu.

Do sprawy Nowak odniosła się dotąd wyłącznie na Twitterze, gdzie napisała: “Kłamstwem i pomówieniem jest stwierdzenie, jakobym ustaliła listę organizacji i stowarzyszeń, którym zabronię wstępu do szkół. Z konfabulacji na ten temat, proszę rozliczać konfabulującego”.
Kuratorce natychmiast odpowiedziała posłanka KO Kinga Gajewska: “Tę listę przekazała Pani posłom podczas kontroli jako oficjalny dokument. Przekazałam go właśnie Pierwszej Damie” - napisała.

A poseł Marek Sowa dodał: “Listę dla Pani Kurator @Br_Nowak przygotowało stowarzyszenie, ale kolportuje Pani ją osobiście. Ja dostałem ją od Pani, choć dałem szansę, aby się Pani z tego wycofała. Niestety, nie skorzystała Pani z tego. A ostrzegałem, że będą z tego problemy”.

Skarga do wojewody i Konsula Generalnego USA

Tomasz Kuncewicz, dyrektor Centrum Żydowskiego w Oświęcimiu kilka dni temu wydał oświadczenie, w którym czytamy: “Wspomniana lista jest próbą zniesławienia, pomówienia i zaszczucia, tym samym może zagrażać bezpieczeństwu naszej instytucji oraz jej pracowników. Dlatego liczę, że stosowne organy naszego Państwa podejmą odpowiednie kroki prawne. Stosowne pismo zostanie także złożone w poniedziałek Wojewodzie Małopolskiemu jako organowi nadzorującemu Małopolskie Kuratorium Oświaty".

Dyrektor Kuncewicz o sprawie powiadomił również Konsulat Generalny USA w Krakowie oraz Muzeum Dziedzictwa Żydowskiego w Nowym Jorku, które jest organizacją partnerską.

Barbara Nowak przeprosi ZNP?

Teraz przeprosin domaga się również Związek Nauczycielstwa Polskiego, który daje kuratorce 48 godzin na opublikowanie przeprosin.

W piśmie przesłanym Barbarze Nowak przez ZNP czytamy:

“W związku z rozpowszechnianym przez Panią nieprawdziwym i naruszającym dobra osobiste Związku Nauczycielstwa Polskiego twierdzeniem, jakoby Związek Nauczycielstwa Polskiego był organizacją, która „pod pozorami działań edukacyjnych realizuje strategię stopniowej destrukcji społecznych norm, na których opiera się społeczeństwo i rodzina” niniejszym wzywamy Panią do opublikowania na okres 3 dni, na stronie głównej serwisu internetowego zamieszczonego pod adresem: https://kuratorium.krakow.pl/oświadczenia następującej treści:

„Niniejszym oświadczam, iż rozpowszechniane przez mnie twierdzenie, jakoby Związek Nauczycielstwa Polskiego był organizacją, która pod pozorami działań edukacyjnych realizuje strategię stopniowej destrukcji społecznych norm, na których opiera się społeczeństwo i rodzina, jest twierdzeniem nieprawdziwym. Za rozpowszechnianie tego nieprawdziwego i naruszającego dobra osobiste Związku Nauczycielstwa Polskiego twierdzenia Związek ten przepraszam.

Oświadczania powyższe - czytamy dalej w piśmie związkowców - winno być opublikowane nie później niż w ciągu 48 godzin od otrzymania niniejszego wezwania. Informujemy, iż w przypadku braku uwzględnienia powyższego wezwania Związek Nauczycielstwa Polskiego skieruje sprawę na drogę postępowania sądowego”.

To nie pierwsza tego typu sprawa wytoczona kuratorce Nowak przez ZNP. W październiku ubiegłego roku Sąd Okręgowy w Warszawie uwzględnił powództwo Związku Nauczycielstwa Polskiego przeciwko Barbarze Nowak o ochronę dóbr osobistych i zobowiązał ją do opublikowania na własny koszt na stronie głównej serwisu internetowego wpolityce.pl oraz na profilu FB oświadczenia.

Kuratorka miała w nim przeprosić Związek oraz nauczycieli za sugerowanie, że to oni w maju 2019 roku wysyłali do szkół maile z informacją, że w czasie matury eksploduje podłożona w szkole bomba. Barbara Nowak miała też przeprosić ZNP za twierdzenie, że “organizujący strajk działacze ZNP wzorowali się na totalitarnych systemach takich jak komunizm i faszyzm”.

Nowak odniosła się do sprawy na Twitterze: “Wyrok Sądu nie jest prawomocny, więc NIC NIE MUSZĘ! - napisała. - Oświadczam, że będę walczyć o zrozumienie mojej wypowiedzi dla @wPolityce_pl 6 maja 2019r. o planowej destrukcji POLSKI”.