Nauczyciele domagają się niezwłocznego zorganizowania osobnych szkół dla dzieci z Ukrainy

07.03.2022

Fot. pixabay.com

Czy dzieci, które uciekły przed wojną w Ukrainie powinny trafić do polskich szkół? Coraz więcej nauczycieli apeluje o zorganizowanie dla nich odrębnej edukacji.

Jak szacuje resort oświaty do Polski w ostatnich dniach przyjechało ponad 200 tys. ukraińskich dzieci. Minister edukacji chce, by trafiły one do polskich szkół i przedszkoli. Procedura ich przyjmowania została maksymalnie uproszczona, a w klasach mają zostać zwiększone limity, by można było do nich przyjąć więcej uczniów.

Zdaniem wielu nauczycieli upychanie w polskich szkołach dzieci uciekających przed wojną to kiepski pomysł. Zwłaszcza, że część z nich nie zamierza zostać w Polsce dłużej niż to konieczne. Dla nich dobrym rozwiązaniem byłoby umożliwienie kontynuowania nauki zgodnie z ukraińskim systemem nauczania. Nauczycieli z pewnością nie zabraknie.

- W naszej siedzibie drzwi się praktycznie nie zamykają, cały czas przychodzą nauczycielki z Ukrainy i zgłaszają chęć podjęcia pracy, to są osoby uczące niemal wszystkich możliwych przedmiotów. Niestety wiele z nich nie zna języka polskiego i dla nich idealnym rozwiązaniem byłoby tworzenie szkół ukraińskich - mówi Arkadiusz Boroń, szef małopolskiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Działający w Krakowie Wolny Związek Zawodowy ,,Forum – Oświata” skierował w tej sprawie pismo do wojewody małopolskiego, a także prezydenta Krakowa i ukraińskiego konsula w Krakowie.

- Domagamy się niezwłocznego zorganizowania odrębnej edukacji ukraińskiej w wybranych placówkach oświatowych - mówi Anna Sapielak, nauczycielka języka polskiego w I LO w Krakowie i przewodnicząca WZZ “Forum Oświata”.

Wartość edukacji narodowej

Jak zaznacza, propozycja jest skierowana jedynie do tych dzieci, które podczas pobytu w Polsce chciałyby uczyć się w szkole ukraińskiej. - U źródeł naszej propozycji leży przekonanie o szczególnej wartości edukacji narodowej w sytuacji, gdy byt państwa jest zagrożony - dodaje Anna Sapielak.

Chodzi też o wzmocnienie - zarówno w środowisku uchodźców, jak i walczących Ukraińców – przekonania, że Europa wierzy w ocalenie Ukrainy i respektuje jej prawa jako kraju; a także o budowanie w ukraińskich dzieciach poczucia godności, pokazania im, że uczą się dla swojej Ukrainy, za którą obecnie walczą i giną ich ojcowie.

To również, jak zaznaczają przedstawiciele WZZ pozwoli uniknąć sytuacji, w której polskie dzieci zaczną mieć poczucie, że ich dobro zostało podporządkowane dobru dzieci ukraińskich, co w przestrzeni kolejnych miesięcy lub lat może mieć bardzo poważne negatywne konsekwencje.

Ukraińska szkoła na uchodźstwie

Dlatego nauczyciele proponują, by już od 14 marca w polskich placówkach oświatowych w godzinach popołudniowych z ukraińskimi uczniami zaczęli pracować nauczyciele ukraińscy wsparci ukraińskimi psychologami, pedagogami i pracownikami obsługi.

“W języku ukraińskim dzieci ukraińskie i ukraińscy nauczyciele - dla zachowania zdrowia psychicznego i dla swojej Ojczyzny - kontynuują realizację ukraińskiej podstawy programowej (początkowo są to zapewne zajęcia w znacznej mierze terapeutyczne, integrujące). Należy postarać się objąć tymi działaniami ukraińskie dzieci już w wieku przedszkolnym - czytamy w stanowisku przygotowanym przez związek “Forum Oświata”.

Jacek Kaczor, dyrektor I LO w Krakowie już zadeklarował, że - jeśli tylko dostanie zielone światło od urzędu miasta - taka popołudniowa szkoła ukraińska mogłaby działać na terenie jego liceum. - Jestem również gotowy zorganizować dla tych uczniów w porozumieniu z konsulatem ukraińską maturę. Robiliśmy już kiedyś kanadyjską, więc z ukraińską też nie będzie problemu - zapewnia Jacek Kaczor.

Jutro “Forum Oświata” organizuje spotkanie online dotyczące sytuacji edukacyjnej uczniów z Ukrainy. Zaproszenie otrzymali między innymi przedstawiciele Rady Miasta Krakowa oraz członkowie innych związków zawodowych.

Rusz Pan swoje ministerialne cztery litery

Od kilku dni podobne apele o organizowanie ukraińskich szkół na uchodźstwie śle do ministra edukacji Przemysława Czarnka dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 2 w Krakowie - Jolanta Gajęcka. W mediach społecznościowych publikuje listy otwarte do ministra. W jednym z nich czytamy: “Rusz Pan swoje ministerialne cztery litery i poproś o spotkanie z Ambasadorem Ukrainy w Polsce - natychmiast. Zaproponuj chłopu, że pomożesz mu zorganizować w dużych polskich miastach ukraińskie szkoły i przedszkola (...) Podpowiedz mu, żeby puste tiry wracające z Ukrainy załadował ukraińskimi podręcznikami, które z pewnością zalegają w jakichś drukarniach czy magazynach i przywiózł je do Polski. Przeproś samorządy i poproś o udostępnienie miejsc na takie szkoły (wolne budynki, części konferencyjne i biurowe w obiektach sportowych, itp.). Może sam coś zaproponujesz z zasobów rządowych lub poproś o pomoc biskupów - np. niewykorzystywane salki katechetyczne lub przedsiębiorców, którzy są gotowi pomóc (np. zamykane galerie handlowe lub sklepy, powierzchnie magazynowe)”.

Skierowaliśmy do resortu edukacji pytanie, czy proponowane przez nauczycieli rozwiązanie jest w ogóle brane pod uwagę, a jeśli tak, to gdzie i kiedy będą tworzone takie placówki oraz kto będzie finansował ich działalność. Zapytaliśmy również, czy resort edukacji wie, jakie byłoby zainteresowanie takimi szkołami wśród uchodźców. Na odpowiedź czekamy.

Baza darmowych materiałów edukacyjnych dla uczniów z Ukrainy i polskich nauczycieli