Nauczyciel z Krakowa w finale nagrody im. “Anody” za wyjątkowy czyn

02.04.2022

Nauczyciel z Krakowa w finale nagrody im. “Anody” za wyjątkowy czyn
Marek Czerwiński – nauczyciel informatyki i historii w Zespole Szkół Ogólnokształcących im. Juliusza Słowackiego w Krakowie znalazł się wśród nominowanych do Nagrody im. Jana Rodowicza „Anody". Laureatów poznamy podczas uroczystej gali, która odbędzie się 3 kwietnia. Marka Czerwińskiego do nagrody nominowała redakcja “Miasta Pociech”.

Nagroda im. Jana Rodowicza „Anody" to honorowa nagroda dla "Powstańców" czasu pokoju – ludzi, dla których – tak jak dla Jana Rodowicza – pomoc innym jest naturalnym odruchem, a wartości takie jak bohaterstwo, pomoc słabszym, bezinteresowność, honor, przyjaźń – okazują się aktualne i dziś. Nagroda została ustanowiona przez Muzeum Powstania Warszawskiego w 2011 roku. Przyznawana jest w trzech kategoriach: "Całokształt dokonań" "Akcja społeczna" (dzieło, inicjatywa) i "Wyjątkowy czyn", w której kapituła docenia odwagę ale i mądrość działania. Właśnie w tej ostatniej kategorii wśród pięciu nominowanych znalazł się Marek Czerwiński.

Redakcja portalu “Miasto Pociech” zgłosiła jego kandydaturę za niezwykłą odwagę jaką się wykazał stając w obronie innego człowieka. W lipcu 2020 roku dwóch agresywnych mężczyzn zaczepiło na przystanku autobusowym czarnoskórego chłopaka. Za próbę obrony młodego Kongijczyka pan Marek został pobity przez napastników, którzy następnie uciekli z miejsca zdarzenia. Pan Marek trafił do szpitala.

Laureatów poznamy podczas uroczystej gali, która odbędzie się 3 kwietnia o godzinie 14, transmisja będzie dostępna na antenie TVP 1.

Trzymamy kciuki za pana Marka.

Więcej informacji na temat nagrody oraz nominowanych osób.