Nauczyciel na początku marca był z uczniami w Hiszpanii. Okazuje się, że ma koronawirusa

30.11.-1

Mamy potwierdzony przypadek koronawirusa u jednego z nauczycieli naszej szkoły- poinformowała dziś Anna Strubińska, dyrektor Społecznej Szkoły Podstawowej nr 2 STO na warszawskiej Białołęce.

Nauczyciel od 1 do 7 marca tego roku przebywał w Hiszpanii, biorąc udział w projekcie Erasmus wraz z grupą siedmiu uczniów z klas ósmych oraz dwóch innych nauczycieli szkoły.

Po powrocie z Hiszpanii jedna z trzech osób z kadry nauczycielskiej pozostała w domu, ze względu na dolegliwości związane z gardłem - informuje dyrektorka szkoły. - Nie miała wówczas i do tej pory nie ma typowych objawów wskazujących na zarażenie wirusem. Profilaktyczne badanie krwi w dniu 11 marca potwierdziło jednak u niej obecność koronawirusa SARS-CoV-2. Szkoła nie dysponuje wiedzą, gdzie mogło dojść do zarażenia.

Wszystkie osoby, które miały kontakt z zarażonym nauczycielem zostały objęte kwarantanną, a dzisiejsze i jutrzejsze dyżury opiekuńcze zostały odwołane.

- Bezpieczeństwo naszych podopiecznych jest dla nas priorytetowe. Dlatego, gdy tylko otrzymaliśmy wiadomość o potwierdzonym wyniku, natychmiast przekazaliśmy informację wszystkim obecnym w szkole i zdecydowaliśmy się zamknąć placówkę. Szkoła jest w stałym kontakcie z rodzicami. Uczniowie zostali poinstruowani jak prawidłowo dbać o higienę oraz zostali poinformowani o konieczności unikania skupisk ludzi - zaznacza Anna Strubińska, dyrektor Społecznej Szkoły Podstawowej nr 2 STO, im. Polskich Matematyków Zwycięzców Enigmy

Dyrektorka podkreśla, że 29 lutego w szkole zostało przeprowadzone ozonowanie wszystkich pomieszczeń, a płyny do dezynfekcji rąk były obecne w placówce od 26 lutego.

W Polsce jak dotąd potwierdzono w sumie 49 przypadków koronawirusa. O pierwszym polskim przypadku poinformowano 4 marca.