Najlepsze licea i technika w kraju. W tym roku bez większych niespodzianek

Najlepsze licea i technika w kraju. W tym roku bez większych niespodzianek

Fot. pixabay.com

XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie to najlepsze liceum w kraju, a Technikum Nowoczesnych Technologii im. Jana Pawła II w Kleszczowie zajęło pierwsze miejsce wśród techników.
Opublikowany dziś po północy ogólnopolski ranking szkół ponadgimnazjalnych po raz 24. przygotował miesięcznik "Perspektywy".

Jak co roku, kapituła rankingu brała pod uwagę sukcesy szkół w olimpiadach przedmiotowych, a także wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych i dodatkowych. W przypadku liceów uwzględniono też osiągnięcia w olimpiadach międzynarodowych, a w przypadku techników wyniki egzaminów zawodowych.

W zestawieniu znalazły się szkoły, w których maturę w maju 2021 r. zdawało minimum 12 maturzystów oraz w których wyniki średnie z języka polskiego i matematyki zdawanych obowiązkowo były nie niższe niż 0,75 średniej krajowej.

Na listę trafiło 1256 liceów i 1165 techników. Tym razem nie było większych niespodzianek. Oba zestawienia wyglądają podobnie jak w latach poprzednich. Tylko kilka szkół zanotowało spory awans.

Tegoroczny zwycięzca rankingu licealnego - XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie - od wielu lat znajduje się w czołówce zestawienia. W ubiegłym roku również było na pierwszym miejscu, a dwa lata temu na drugim.

W tym roku drugie miejsce, podobnie jak rok temu, zajęło Uniwersyteckie LO w Toruniu, a na miejscu trzecim jest szczecińskie XIII LO. Tuż za podium, podobnie jak przed rokiem, znalazło się najlepsze małopolskie LO, czyli V LO im. Witkowskiego w Krakowie.

Kilka szkół odnotowało natomiast spory awans, jak chociażby Klasyczne LO im. ks. Stanisława Konarskiego ze Skierniewic, które ze 135 miejsca wskoczyło na 51. "Żagle" LO Stowarzyszenia Sternik w Warszawie w ubiegłym roku zajmowało 153. miejsce - tym razem jest na 52. LO im. Jana III Sobieskiego w Lublinie z miejsca 127 wskoczyło na 58, a II Społeczne LO STO w Pile, które rok temu było na 169. obecnie awansowało na 64.

Ranking Liceów Ogólnokształcących (pierwsza dwudziestka):

1. XIV LO im. Stanisława Staszica Warszawa

2. Uniwersyteckie LO Toruń

3. XIII LO Szczecin

4. V LO im. Augusta Witkowskiego Kraków

5. III LO z Oddz. Dwujęz. im. Marynarki Wojennej RP Gdynia

6. XXVII LO im. Tadeusza Czackiego Warszawa

7. LO nr XIV im. Polonii Belgijskiej Wrocław

8. VIII LO im. Władysława IV Warszawa

9. LO nr III im. Adama Mickiewicza Wrocław

10. V LO im. Księcia Józefa Poniatowskiego Warszawa

11. IX LO im. Klementyny Hoffmanowej Warszawa

12. II LO z Oddz. Dwujęz. im. Stefana Batorego Warszawa

13. II LO im. Księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej Białystok

14. V LO Bielsko-Biała

15. 2 Społeczne LO z Oddz. Międzynar. im. P. Jasienicy STO Warszawa

16. LXVII LO im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego Warszawa

17. XVIII LO im. Jana Zamoyskiego Warszawa

18. Akademickie LO Politechniki Wrocławskiej Wrocław

19. III LO im. Adama Mickiewicza Katowice

20. I LO im. Mikołaja Kopernika Łódź

W rankingu techników najlepsze okazało się tym razem Technikum Nowoczesnych Technologii im. Jana Pawła II w Kleszczowie (woj. łódzkie, powiat bełchatowski). W ubiegłym roku szkoła była na trzecim miejscu. Z ubiegłorocznego pierwszego miejsca na drugie spadło natomiast warszawskie Technikum Mechatroniczne nr 1 (ZSLiT nr 1), a z szóstego na trzecie awansowało Technikum Łączności nr 14 w Krakowie. Nowosądeckie Technikum nr 7, które w ubiegłym roku zajęło drugie miejsce tym razem jest na szóstym.

Tu też można zauważyć kilka spektakularnych awansów. Warszawskie Technikum nr 9 Lotnicze im. Bohaterów Narwiku z ubiegłorocznego 38 miejsca wskoczyło na 10. Tuż za nim jest Technikum nr 10 im. Fryderyla Joliot-Curie we Wrocławiu, które rok temu było na 35. Ze 195 miejsca na 20 wspięło się Technikum Zawodowe nr 2 (ZS im. H. Sienkiewicza) w Kołobrzegu. A Technikum im. ks. mjra Stanisława Domańskiego z miejscowości Sienno w województwie mazowieckim z 286 dotarło na 28.

Ranking techników (pierwsza dwudziestka)

1. Technikum Nowoczesnych Technologii im. Jana Pawła II Kleszczów

2. Technikum Mechatroniczne nr 1 (ZSLiT nr 1) Warszawa