Nadal nie ma wytycznych GIS w sprawie placów zabaw. Czy urządzenia będą dezynfekowane?

Kraków uruchomił już wszystkie place zabaw, które podlegają Zarządowi Zieleni Miejskiej. Na razie nie jest planowana dezynfekcja urządzeń.

Od soboty rząd w ramach luzowania obostrzeń zezwolił na otwarcie zewnętrznych placów zabaw i siłowni na świeżym powietrzu. Jak zapewnia krakowski Zarząd Zieleni Miejskiej, który opiekuje się miejskimi ogródkami jordanowskimi obecnie wszystkie place są już otwarte.

Zapytaliśmy w magistracie, czy urządzenia, z których korzystają dzieci będą regularnie dezynfekowane. - Na ten moment nie ma wytycznych Głównego Inspektoratu Sanitarnego odnośnie dezynfekcji tych miejsc - usłyszeliśmy w odpowiedzi.

Obowiązek dezynfekowania placów zabaw spoczywa natomiast na dyrektorach przedszkoli i żłobków. Jak czytamy w wytycznych wydanych przez GIS 4 maja dla tych placówek “sprzęt na placu zabaw lub boisku powinien być regularnie czyszczony z użyciem detergentu lub dezynfekowany, jeśli nie ma takiej możliwości należy zabezpieczyć go przed używaniem”.

Kraków planuje wywieszenie w najbliższym czasie na placach zabaw tabliczek informacyjnych. Znajdą się tam m.in. zalecenia zachowania bezpiecznej odległości pomiędzy bawiącymi się dziećmi. Miasto odradza też korzystanie z komunikacji miejskiej i zaleca, by na plac zabaw wybrać się pieszo lub rowerem, najlepiej rano lub w godzinach wczesnopopołudniowych, gdy na placach jest najmniej dzieci.

Fot. fotolia.pl