Młodzi kandydaci do Rady Miasta złożyli obietnice rodzicom i uczniom

25.09.2018

Młodzi kandydaci na radnych z komitetu Jacka Majchrowskiego przygotowali pakiet propozycji pod hasłem “Miejska Rewolucja Młodych”, który adresowany jest do najmłodszych mieszkańców miasta (do 25 lat) oraz rodziców.
Wśród postulatów zaprezentowanych dziś przez Obywatelski Kraków Młodych znalazły się te dotyczące krakowskich rodzin. Kandydaci proponują m.in., aby przedszkola i żłobki były czynne minimum do godziny 17.30.

- W wielu miejscach Krakowa przedszkola są czynne tylko do 16:30. To duże utrudnienie, dla rodziców, którzy pracują w tzw. godzinach biurowych (8:00-16:00 lub 9:00 – 17:00). Są jednak dzielnice, w których przedszkola samorządowe czynne są nawet do godziny 18:00. Wszyscy krakowscy rodzice powinni dostać możliwość korzystania z tej samej jakości oferty opieki przedszkolnej, bez względu na dzielnicę, w której mieszkają - zaznacza Artur Buszek, który startuje do Rady Miasta z KWW Jacka Majchrowskiego - Obywatelski Kraków jako lider listy w okręgu Podgórze, Bieżanów - Prokocim.

“Młodzi kandydaci” chcą również, by świetlice szkolne były czynne minimum do godziny 17.30. Wcześniej podobny postulat zgłaszała kandydatka PiS na prezydenta Krakowa Małgorzata Wassermann, z tym, że proponowała ona otwarcie świetlic o pół godziny dłużej (w zależności od potrzeb).

Kolejny punkt programu przedstawiony przez Obywatelski Kraków Młodych również przypomina przedwyborczą obietnicę kandydatki PiS. Chodzi o program „Krakowska szkoła bez przemocy”, który ma wspierać szkoły podstawowe w walce z różnymi formami przemocy.

- W związku z wydłużeniem szkoły podstawowej do ośmiu lat, w wielu placówkach panuje ścisk, znacząco wzrosła też liczba uczniów. To generuje różnorodne problemy, w tym przemoc, która według badań, już przed reformą pojawiała się najczęściej w szkole podstawowej. Miasto może nie tylko działać prewencyjnie (poprzez szkolenia, warsztaty) ale też monitorować sytuację i nagradzać placówki, które najlepiej sobie radzą ze zjawiskiem szkolnej przemocy - podkreśla Artur Buszek.

Nowością jest natomiast program „Dobrze widzę w Krakowie”, czyli przesiewowe badania wzroku dla dzieci z zerówek oraz klas I-III szkół podstawowych. - Opieka okulistyczna jest równie ważna jak dentystyczna, przy czym jest tańsza, mniej inwazyjna i łatwiejsza do zrealizowania - zauważa Katarzyna Opoczka, kandydatka startująca z okręgu obejmującego Czyżyny, Mistrzejowice i Wzgórza Krzesławickie.

Wcześniej kandydatka PiS obiecała z kolei, że jeśli zostanie prezydentem we wszystkich krakowskich szkołach pojawią się gabinety pielęgniarskie, a docelowo - pod koniec kadencji - również stomatologiczne.

“Młodzi” chcą również rozszerzenia i ulepszenia programu „Lato w szkole” dofinansowanego przez miasto oraz wprowadzenia dyżurów wakacyjnych w przedszkolach dostępnych dla wszystkich chętnych.

Obiecują również otworzyć przyszkolne boiska dla mieszkańców. To jeszcze nigdy w Krakowie się nie udało, głównie z uwagi na opór dyrektorów szkół. - Problem polega na tym, że odpowiedzialność za wszelkie zdarzenia na tym terenie spoczywa na dyrektorze. I tę kwestię należy rozwiązać siadając do rozmów, w ramach swego rodzaju “okrągłego stołu edukacyjnego” - mówi Marta Tatulińska, kandydatka z okręgu obejmującego Krowodrzę i Prądnik Biały.

Obywatelski Kraków Młodych chce również wprowadzić zajęcia “z ekologicznego podejścia do życia” pod nazwą Od małego na całego dla najmłodszych mieszkańców miasta oraz stworzyć miejską platformę do kształcenia na odległość.

W pakiecie dla młodych znalazło się też wsparcie liderów lokalnych społeczności, angażujących się na terenie dzielnic i osiedli.

- Chcemy, żeby takie osoby dostawały specjalne stypendia, które pomogą realizować ich inicjatywy społeczne - mówi Nina Gabryś, startująca do RM z okręgu nowohuckiego.

Kolejny pomysł to miejski inkubator przedsiębiorczości młodych. Czyli przestrzeń coworkingowa w każdej dzielnicy Krakowa, gdzie młodzi przedsiębiorcy mogą skorzystać z porad prawnych i księgowych.

Obywatelski Kraków Młodych chce też przeznaczyć minimum 200 tys. zł na budżet obywatelski młodych - dla uczniów w wieku 12-16 lat, żeby zachęcić ich do aktywności społecznej.