Minister zdrowia: Ponowne zamknięcie szkół byłoby zbyt kosztowne

Minister zdrowia: Ponowne zamknięcie szkół byłoby zbyt kosztowne

Fot. pixabay.com

W przyszłym tygodniu rząd ma podjąć decyzję o ewentualnym powrocie do restrykcji związanych z epidemią COVID-19. Minister zdrowia Adam Niedzielski zapewnia, że z jego punktu widzenia szkoły są na samym końcu kolejki. Niewykluczone jednak, że obostrzenia będą wprowadzane regionami.

Minister zdrowia Adam Niedzielski dziś rano na antenie Radia Zet był pytany między innymi o przywracanie obostrzeń w związku z trzecią falą pandemii, która jest już w Polsce obecna. Decyzja w tej sprawie ma zapaść w przyszłym tygodniu.

Co ze szkołami? Czy najmłodsi uczniowie znów będą musieli wrócić do nauki zdalnej?

- Wydaje się, że szkoły są na końcu kolejki do zamykania - zapewnił minister Niedzielski. - Są inne kosztowne aspekty związane z zamykaniem szkół, dotyczące rozwoju dzieci i normalnego funkcjonowania ich rodziców - dodał szef resortu zdrowia.

Na pytanie, czy maturzyści i ósmoklasiści będą mogli wrócić w marcu do szkół minister odpowiedział: - Na pewno nie na początku marca, ale może się to wydarzyć jeszcze w marcu.

Przypomnijmy, klasy I-III szkół podstawowych 18 stycznia wróciły do nauki stacjonarnej. Z dnia na dzień rośnie jednak liczba szkół, które z uwagi na zakażenia muszą przechodzić w tryb pracy zdalnej. Obecnie 523 szkoły pracują zdalnie lub hybrydowo. 18 stycznia takich placówek było 78 w całej Polsce.

Do końca przyszłego tygodnia będą zamknięte wszystkie placówki oświatowe w gminie Nidzica (woj. warmińsko-mazurskie). Taką decyzję wspólnie z sanepidem podjęły władze lokalne. Ma to związek z najwyższym w Polsce wskaźnikiem zachorowań wynoszącym 15,27 na 10 tys. mieszkańców.

Burmistrz Nidzicy Jacek Kosmala w mediach społecznościowych poinformował, że decyzja o zamknięciu szkół i przedszkoli wynika “z troski o bezpieczeństwo uczniów, nauczycieli i ich rodzin”.

Minister Adam Niedzielski był dziś pytany w Radio Zet również o to, czy w regionach, gdzie jest bardzo dużo zakażeń, jak Warmia i Mazury, będą wprowadzane ostrzejsze rygory, np. zamknięcie sklepów i całkowite zamknięcie szkół.

Rzeczywiście przy przywracaniu obostrzeń myślimy regionalnie. Decyzja jeszcze nie jest podjęta. Na pewno będziemy ją podejmowali na początku przyszłego tygodnia, ale rzeczywiście ten region Warmii i Mazur jest szczególnie odstający od pozostałych regionów w kraju, więc przy przywracaniu obostrzeń raczej będziemy myśleli regionalnie – poinformował Adam Niedzielski.