Mimo otwarcia szkół zasiłek opiekuńczy zostaje. Kto może starać się o pieniądze?

Do 31 stycznia został wydłużony dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla rodziców małych dzieci. Można się o niego starać m.in. w razie zamknięcia z powodu COVID-19 żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do której uczęszcza dziecko.
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje również w przypadku, gdy te placówki nie mogą zapewnić opieki z powodu ich ograniczonego działania w czasie epidemii. Chodzi np. o sytuację, gdy część dzieci uczy się stacjonarnie, a część zdalnie.

Dodatkowy zasiłek przeznaczony jest zarówno za opiekę nad dziećmi do lat 8, jak i starszymi dziećmi z odpowiednim orzeczeniem o niepełnosprawności. Przysługuje ubezpieczonym rodzicom dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności; do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, oraz do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Wniosek o dodatkowy zasiłek opiekuńczy można także złożyć w przypadku, gdy niania nie może opiekować się dzieckiem z powodu COVID-19 lub kiedy opiekun dzienny nie może pełnić tej opieki.

W jaki sposób starać się o zasiłek?

Nie zmieniły się zasady występowania o dodatkowy zasiłek. Aby go otrzymać wystarczy złożyć u pracodawcy albo zleceniodawcy oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Oświadczenie jest jednocześnie wnioskiem o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Natomiast osoby, które prowadzą działalność, składają oświadczenie w ZUS. Mogą to zrobić przez internet – na Platformie Usług Elektronicznych.

Dodatkowego zasiłku opiekuńczego nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach.

Kiedy zasiłek nie przysługuje?

Należy jednak pamiętać, że świadczenie nie przysługuje, jeśli drugi z rodziców może zapewnić dziecku opiekę (np. jest bezrobotny, korzysta z urlopu rodzicielskiego czy urlopu wychowawczego).

Zasiłek ten nie przysługuje również, gdy szkoła zapewni opiekę dziecku i rodzic z tej opieki skorzysta.