Miasto podziękowało kurii za wynajem niszczejącego lokalu. Maluchy mają w końcu godne warunki

zobacz galerię
Maluchy z Samorządowego Przedszkola nr 162 urządziły się już w nowej lokalizacji – w styczniu trzy oddziały tej placówki przeniosły się z ul. Duchackiej do świeżo zakupionego przez miasto lokalu, położonego przy al. 29 Listopada. Nowoczesne i przestronne pomieszczenia zapewniają dzieciom i nauczycielom lepsze warunki do nauki, zabawy i opieki.

Samorządowe Przedszkole nr 162 do tej pory działało przy ul. Duchackiej (Prądnik Czerwony), gdzie miasto wynajmowało od Archidiecezji Krakowskiej budynek o powierzchni 275 m kw.

Za wynajem starego sypiącego się budynku gmina musiała jednak sporo płacić. Początkowo czynsz był symboliczny. Jeszcze w 2015 roku wynosił ok. 400 zł miesięcznie. Wówczas jednak krakowska kuria postanowiła go podnieść. Najpierw na 2200, potem na ok. 4 tys., następnie na 5200 zł, ostatnio stawka wynosiła ponad 6700 zł miesięcznie.

Kuria, podnosząc czynsz, nie poczuwała się jednak do remontowania niszczejącej willi. Drobniejsze naprawy były finansowane z budżetu rady dzielnicy oraz środków przedszkola, sporo zainwestowali też sami rodzice.

W 2018 roku miasto zdecydowało o przeniesieniu przedszkolaków do budynku po zlikwidowanym gimnazjum na ul. Kazimierza Odnowiciela. Zaprotestowali jednak rodzice oraz radni, którzy przyjęli nawet uchwałę w tej sprawie. Znalazł się w niej zapis zobowiązujący prezydenta do podjęcia wszelkich działań polegających na pozostawieniu przedszkola w dotychczasowym miejscu. Radni zaproponowali też, by miasto podpisało z kurią wieloletnią umowę najmu (np. na 10 lat) w zamian za obietnicę remontu.

Miasto zdecydowało się jednak nabyć inny lokal, położony bliżej dotychczasowej lokalizacji placówki. Zakup sfinalizowano pod koniec zeszłego roku, dzięki czemu w styczniu maluchy przeprowadziły się do nowego budynku przy al. 29 Listopada.

Lokal jest w pełni dostosowany do potrzeb maluchów – uczęszcza do niego 71 dzieci w wieku od 3 do 6 lat. – Trzy sale przedszkolne zostały wyposażone w nowe meble, stoliki, krzesła, dywany i zabawki. To duże, przestronne pomieszczenia z osobnymi łazienkami przy każdej sali oraz kantorkami do przechowywania pomocy dydaktycznych – mówi dyrektor przedszkola Halina Kassyk.

Łączna powierzchnia użytkowa w nowej lokalizacji to 428,70 m kw. Miasto zapłaciło za lokal 4,6 mln zł. Tuż przy budynku znajduje się miejska działka, na której zorganizowano przedszkolny ogródek. Za kwotę 300 tys. zł zakupiono pierwsze wyposażenie dla przedszkola oraz urządzenia do ogródka.

Anna Kolet-Iciek
Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl