MEN ostrzega: zwolnienie lekarskie z lekcji ograniczy swobodę ucznia

13.08.2020

MEN ostrzega: zwolnienie lekarskie z lekcji ograniczy swobodę ucznia
Rząd podjął decyzję, że od 1 września wszystkie dzieci wrócą do nauki stacjonarnej. Jedni rodzice się cieszą, inni martwią. Z badań wynika, że ponad połowa Polaków źle ocenia pomysł ponownego otwarcia szkół. Ci, którzy boją się posłać dziecko na lekcje nie będą mieć jednak wyjścia.

Minister edukacji przedstawił właśnie wytyczne dotyczące powrotu dzieci do szkół od 1 września. Resort uznał, że “obecna sytuacja epidemiczna pozwala na to, by w przytłaczającej większości placówek edukacyjnych, szkół, przedszkoli, żłobków można było przywrócić standardowe zajęcia polegające na bezpośrednim kontakcie nauczyciela z uczniami”.

Boisz się o zdrowie dziecka? I tak musisz posłać je do szkoły

To oznacza, że 1 września uczniowie i nauczyciele będą musieli obowiązkowo stawić się w szkole. A co jeśli jakiś rodzic obawia się o zdrowie swojego dziecka, własne lub kogoś bliskiego, np. seniora mieszkającego z uczniem pod jednym dachem? Ministerstwo nie przewiduje żadnych odstępstw od reguły, obowiązek szkolny trzeba będzie spełnić niezależnie od swoich obaw (za uchylanie się od tego obowiązku grozi grzywna w łącznej wysokości nawet 50 tys. zł).

Wyjątkiem mają być dzieci czasowo pozostające na kwarantannie lub takie, które ze względu na swój stan zdrowia otrzymają opinię lekarską zwalniającą z zajęć stacjonarnych. Dla takich dzieci dyrektor szkoły będzie miał obowiązek zorganizowania zdalnego nauczania.

"Rodzic powinien się poważnie zastanowić"

Ale uwaga! Minister edukacji Dariusz Piontkowski przestrzega rodziców, którzy będą chcieli zdobyć opinię lekarską zwalniającą ucznia z zajęć stacjonarnych. - Ta opinia ma swoje dalsze konsekwencje - ostrzega Piontkowski. - Ona będzie w bardzo mocny sposób ograniczała swobodę poruszania się tego ucznia. Dziecko, które będzie miało tego typu zalecenia od lekarza nie powinno chodzić do sklepu, wyjeżdżać na wakacje, czy wychodzić na boisko. Dlatego rodzic powinien się poważnie zastanowić, czy w każdym wypadku powinien usilnie zabiegać o taką opinię.

Minister nie wyjaśnił jak będą wyłapywane dzieci, które posiadają opinię wystawioną “na wyrost”, ani kto miałby się tym zajmować. Sądząc po wytycznych MEN dotyczących organizacji pracy szkół w czasie epidemii, będzie to kolejny obowiązek dyrektora szkoły.

Rozsądny Rodzic
10.09.2020 20:57
Chore na chorobę przewlekłą, z którą normalnie mogłyby funkcjonować w szkole, nie mogą zaś w przypadku epidemii.
Rozsądny Rodzic
10.09.2020 20:55
Lekarze mają wytyczne aby nie wydawać opinii w sprawie Covid. Dzieci przewlekle chore nie uzyskają zaświadczenia od lekarza - a dziecko nie ma zapewnionego kontaktu ze szkołą (w postaci nauki zdalnej czy chociażby kontaktu z nauczycielami) jeśli nie chodzi do szkoły, a nie ma takiego zaświadczenia. Jeśli rodzice wysłaliby chore dzieci do szkoły to chyba tylko po to aby ich się pozbyć - planowa selekcja słabych? Dziecko ma prawo żyć i ma prawo się uczyć, nawet jeśli jest chore.
marek D
31.08.2020 13:15
Polską rządza idioci
Nisiek
17.08.2020 19:28
Wżyciu nie czytałem większych bredni . Czy MEN bierze odpowiedzialność za zdrowie całej naszej rodziny? Jeśli tak bo podam ich do Sądu w przypadku zakażenia
Ja
14.08.2020 22:53
No i dobrze. Niech idą do tych szkół bo rośnie pokolenie uzależnionych od komputera, nieumiejących się zachować wśród ludzi zombie.
Edi
14.08.2020 09:06
W marcu i reszcie miesięcy ,gdy liczba zachorowań była mniejsza nie mogły chodzić teraz mogą .proponuję rządzącym zastanowić się jakie bzdury mówią