Matura wypadła lepiej niż rok temu. Minister edukacji podał przyczynę

05.07.2022

Matura wypadła lepiej niż rok temu. Minister edukacji podał przyczynę

fot. pexels.com

22 proc. tegorocznych maturzystów nie zaliczyło matury. Część z nich dostanie jeszcze jedną szansę w sierpniu. Ponad 17 tysięcy uczniów będzie mogło ponownie przystąpić do egzaminu dopiero za rok. Najlepiej wypadli maturzyści z Mazowsza i Małopolski, najsłabiej z województwa dolnośląskiego.

Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała dziś wyniki matury. Egzamin wypadł lepiej niż przed rokiem. Zdaniem ministra edukacji Przemysława Czarnka to efekt tego, że niemal przez cały miniony rok szkolny młodzież uczyła się stacjonarnie.

Egzamin zdało 78,2 proc. wszystkich zdających (w ubiegłym roku odsetek sukcesów wyniósł 74,5 proc., a rok wcześniej 74 proc.).

15,5 proc. maturzystów może jeszcze przystąpić do egzaminu w sesji poprawkowej, który zaplanowano na 23 sierpnia (do 12 lipca trzeba złożyć u dyrektora szkoły pisemne oświadczenie o zamiarze ponownego przystąpienia do egzaminu).

6,5 proc. maturzystów, a więc ponad 17 tysięcy osób nie dostanie w tym roku świadectwa maturalnego. Oni oblali egzamin z więcej niż jednego przedmiotu i do egzaminu będą mogli ponownie podejść dopiero za rok.

Najlepiej wypadł w tym roku egzamin z języka polskiego, który zaliczyło 95 proc. zdających, matematykę zdało 82 proc., a język angielski 94 proc. Jeśli chodzi o średni wynik z przedmiotów obowiązkowych to język polski uczniowie napisali na 54 proc. punktów, matematykę na 58 proc., a język angielski na 76 proc.

Uczniowie z Ukrainy

Wśród tegorocznych maturzystów było 34 obywateli Ukrainy. Egzamin zdało 18 osób (52,9 proc.). 14 maturzystów z Ukrainy (41,2 proc.) może przystąpić do egzaminu poprawkowego. Matury nie zdało 2 uczniów (5,9 proc.).

Słaby wynik absolwentów branżówek

Jak co roku na egzaminie najlepiej wypadli uczniowie liceów ogólnokształcących - maturę zdało 84 proc. abiturientów, a ponad 11 proc. ma jeszcze prawo do poprawki.

W technikach odsetek sukcesów wyniósł 69,2 proc., a 22 proc. uczniów może jeszcze przystąpić do egzaminu poprawkowego.

W tym roku po raz pierwszy do matury mogli przystąpić absolwenci szkoły branżowej II stopnia. W całej Polsce zrobiło tak 386 uczniów, ale nie poszło im najlepiej. Tylko 20 proc. zdało maturę, 33 proc. ma prawo do poprawki, reszta będzie mogła spróbować jeszcze raz za rok.

Najlepiej w Małopolsce i na Mazowszu

Tym razem na maturze najlepiej poradzili sobie maturzyści z Mazowsza i Małopolski, gdzie odsetek sukcesów wyniósł 82 proc. Na drugim miejscu są maturzyści z Podkarpacia z wynikiem 79 proc., a na ostatnim uczniowie z województwa dolnośląskiego - tu maturę zaliczyło 75 proc. zdających.

Zasady przeprowadzania tegorocznego egzaminu maturalnego

Absolwenci zdawali egzaminy pisemne z przedmiotów obowiązkowych, tj. języka polskiego, języka obcego nowożytnego, matematyki oraz jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym. W tym roku szkolnym nie przeprowadzano części ustnej egzaminu maturalnego. Wyjątek stanowili ci, którym wynik egzaminu w części ustnej jest potrzebny przy rekrutacji na uczelnię zagraniczną lub przeprowadzenie egzaminu stanowi realizację postanowień umowy międzynarodowej.