Małopolska wieś dla dzieci

06.08.2013

Małopolska wieś dla dzieci
Krowa, kura, koza czy świnia to dla wielu dzieci pojęcia znane wyłącznie z książek. Między innymi z myślą o takich maluchach powstał niezwykły szlak pod nazwą „Małopolska Wieś dla Dzieci”.
Szlak, wymyślony i stworzony przez Sądecką Organizację Turystyczną, tworzy 16 gospodarstw agroturystycznych rozsianych po całej Małopolsce - od Prądnika Korzkiewskiego po Tylicz. Każde z nich przygotowało specjalną ofertę dla najmłodszych dzieci. Wszystkie mają też odpowiednie wyposażenie, jak choćby bezpieczny, ogrodzony plac zabaw. Niektóre dysponują dodatkowo parkiem linowym czy basenem. Jednak prawdziwą atrakcją dla maluchów jest to, że właściciele większości gospodarstw hodują zwierzęta gospodarskie oraz prowadzą regionalną kuchnię z wykorzystaniem produktów z ekologicznych upraw.

Dzieci mogą więc podpatrzeć, jak wygląda prawdziwe życie na wsi. Na przykład w „Zagrodzie Jurajskiej” w Wielkiej Wsi można wspólnie z gospodarzem karmić i poić zwierzątka. U pani Elżbiety „We Młynie” (w tej samej miejscowości) dzieci mogą zrywać i wcinać dojrzałe pomidory prosto z krzaka, karmić kury i zbierać jajka. Z gospodynią domu „Łopusze” w Żegocinie można wybrać się z kolei na dziką wyprawę przyrodniczą, a w „Bacówce Biały Jeleń” w Iwkowej dzieciaki zobaczą jak powstaje chleb. Na szlaku nie brakuje też bardziej „miejskich” atrakcji. Właściciele gospodarstw proponują różnorodne warsztaty edukacyjno-artystyczne, konkursy, a nawet, jak w przypadku „Domku pod Różami” w Zakliczynie, naukę języka angielskiego na świeżym powietrzu. Z kolei w Willi Akiko w Dębnie dzieci mogą wziąć udział w lekcji japońskiej kaligrafii.

- Odwiedzając jedno z szesnastu gospodarstw, najmłodsi poprzez zabawę poznają m.in. tradycje i obyczaje wiejskie, małopolską przyrodę, a także legendy i opowieści związane z danym regionem - mówi Bożena Srebro z Sądeckiej Organizacji Turystycznej, pomysłodawczyni szlaku.

Dodatkowym atutem jest to, że wszystkie zajęcia prowadzone są przez osoby posiadające wykształcenie i doświadczenie pedagogiczne. Są one też organizowane codziennie przez kilka godzin, w czasie których – i tu kolejny plus – rodzice mają chwilę wytchnienia na łonie natury.
Z oferty gospodarstw agroturystycznych, znajdujących się na szlaku, mali goście wraz z rodzicami mogą korzystać przez cały rok i spędzać tam zarówno weekendy, jak i całe wakacje czy ferie. Oferty wszystkich gospodarstw można znaleźć na stronie www.sot.org.pl

(AK)

FOT. SĄDECKA ORGANIZACJA TURYSTYCZNA