Małopolska kurator w “Brunatnej Księdze”. Za słowa skierowane do uczniów

Małopolska kurator w “Brunatnej Księdze”. Za słowa skierowane do uczniów
Barbara Nowak, małopolska kurator oświaty trafiła do “Brunatnej Księgi” opublikowanej właśnie przez Stowarzyszenie “Nigdy Więcej”.
Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ” opublikowało raport o wybranych napaściach na muzułmanów w latach 2017-2018 w Polsce. Większość przypadków dotyczy napaści fizycznych, ale są tam również przykłady publicznych wypowiedzi odwołujących się do uprzedzeń wobec muzułmanów bądź nawołujących do wrogości wobec nich.

Autorzy raportu umieścili w nim m.in. wypowiedź Barbary Nowak, małopolskiej kurator oświaty, która we wrześniu ubiegłego roku podczas obchodów 335 rocznicy bitwy pod Wiedniem zorganizowanych przez II LO im. Jana III Sobieskiego mówiła do ślubujących pierwszaków: „Patron waszej szkoły to wspaniały król, który potrafił obronić całą Europę przed islamem. Musicie brać z niego przykład”.

Ta łatwość okazywania nienawiści wobec muzułmanów lub osób postrzeganych jako muzułmanie bierze się często z języka – tego, którym w wypowiedziach medialnych posługują się politycy, celebryci czy inne osoby publiczne. Używają negatywnych stereotypów i obraźliwych sformułowań, a to w nieunikniony sposób wpływa na ksenofobiczne postawy względem przedstawicieli różnych mniejszości – komentuje dr Anna Tatar, autorka raportu.

Barbara Nowak słynie z ostrych wypowiedzi zamieszczanych najczęściej w mediach społecznościowych. W lutym ubiegłego roku pisała: “Zawalczmy o Prawdę wśród młodych Żydów! Po pierwsze: po obozie Auschwitz powinni odprowadzać TYLKO POLSCY LICENCJONOWANI przez IPN Przewodnicy! Dziś obca, a nie Polska narracja króluje w Auschwitz! Czas z tym skończyć!”.

Na pytanie internautów, jak zamierza “zawalczyć” Barbara Nowak odpowiedziała: “Trzeba to zrobić sprytnie, ale musimy to zrobić. Przekaz jaki wynoszą Żydzi po wyjściu z obozu, to informacja, że to Polacy są winni Holocaustowi. Nienawidzą Polaków, demolują pokoje hotelowe i autobusy”.

Również mąż małopolskiej kurator Ryszard Nowak zamieszcza na swoim FB podobne komentarze: “Młodzi Żydzi powinni się wreszcie dowiedzieć gdzie są nasze polskie niezabliźnione rany - pisał w ubiegłym roku. - Polskiego wielkiego bohatera gen. Augusta Emila Fieldorfa, ps. „Nil” sądzili na śmierć przez powieszenie, nie przez rozstrzelanie, jak nakazuje status oficera następujący sędziowie: prokurator wojskowy Helena Wolińska-Brus, polska działaczka komunistyczna pochodzenia żydowskiego, Beniamin Wajsblech prokurator pochodzenia żydowskiego, Paulina Kern sędzina pochodzenia żydowskiego, Maria Gurowska vel Sand sędzina pochodzenia żydowskiego, adwokat Emil Merz pochodzenia żydowskiego, Gustaw Auscaler polski adwokat pochodzenia żydowskiego i Igor Andrejew. Drodzy moi Żydzi, co to się w polskich sądach po "waszym" Holocauście działo, że w nich zasiadali prawie sami Żydzi. Wszystkich Polaków Niemcy wymordowali? Taka drobna zagadka. Taka nasza polska wrażliwość. Będziemy się do waszych zatwardziałych sumień dobijać. Puk! Puk!”.

Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ” jest założoną w 1996 roku niezależną, apolityczną organizacją ekspercką, która monitoruje incydenty na tle ksenofobicznym. Prowadzi kampanie społeczne, m.in. „Muzyka Przeciwko Rasizmowi” i „Wykopmy Rasizm ze Stadionów”.‎

„Brunatna Księga” to monitoring zdarzeń na tle rasistowskim, ksenofobicznym i antysemickim prowadzony od połowy lat dziewięćdziesiątych. W publikacji tej opisywane są zabójstwa, pobicia, wyzwiska, akty dyskryminacji, demonstracje uliczne, dewastacje nekropolii i pomników, a także przykłady mowy nienawiści w debacie publicznej.

Anna Kolet-Iciek
Fot. FB Barbary Nowak

Ania
13.02.2019 18:24
Popieram slowa Pani kurator, powinniśmy sie bronić przed wrogimi nam kulturami. Dlaczego Stowarzyszenie " Nigdy więcej" nie zajmie się atakami muzułmanów szczególnie na kobiety we wszystkich krajach, do których ich przyjęto. Przecież Koran jawnie nawoluje do agresji w stosunku do wszystkich osób innej wiary i pozwala na traktowanie kobiet gorzej niż zwierzęta a Stowarzyszenie odwraca kota ogonem, bo jak inaczej nazwać dokumentowanie zachowan tylko jednej ze stron a milczące pomijanie mowy nienawiści wyznawców islamu?