Kurator Nowak do dymisji. Jest też wniosek o odtajnienie jej oświadczeń majątkowych

Fot. FB Barbara Nowak Małopolski Kurator Oświaty

Posłowie Koalicji Obywatelskiej domagają się odwołania Barbary Nowak ze stanowiska kuratora oświaty. Chcą również, by wojewoda małopolski opublikował jej oświadczenia majątkowe.

Wniosek o odwołanie Nowak z funkcji małopolskiego kuratora oświaty złożyli dziś na ręce wojewody Łukasza Kmity posłowie KO Krystyna Szumilas, Katarzyna Lubnauer, Marek Sowa i Aleksander Miszalski. - Uważamy, że Barbara Nowak jest wyjątkowo szkodliwym kuratorem - stwierdziła Katarzyna Lubnauer podczas briefingu prasowego zorganizowanego dziś przed Urzędem Wojewódzkim.

Posłowie przypomnieli niektóre działania Nowak, za które - ich zdaniem - kurator powinna stracić stołek. Chodzi między innymi o jej atak na Uniwersytet Jagielloński, który nazwała agencją towarzyską; o jej antyszczepionkowe wypowiedzi i spotkania z osobami negujacymi pandemię oraz sens szczepień; o wydanie 10 tys. złotych z publicznej kasy na film, w którym grupa “ekspertów” zniechęca rodziców do szczepienia dzieci przeciwko COVID-19; a także o niedawną defiladę klas mundurowych w Krakowie.

- To typowy sposób wciągania młodych ludzi w działania polityczne - uważa Katarzyna Lubnauer. - Zauważmy, że kurator nie zorganizowała tego z powodu jakiegoś święta, ale z powodu przyjęcia ustawy o obronie ojczyzny.

We wniosku o odwołanie Nowak znalazł się również zarzut, że Kuratorium Oświaty w Krakowie nie funkcjonuje prawidłowo, o czym posłowie KO mieli się przekonać kontrolując ten urząd w lutym tego roku. Do tego dochodzą liczne postępowania dyscyplinarne wszczynane przeciwko małopolskim nauczycielom i dyrektorom szkół oraz antyukraińskie wypowiedzi kuratorki.

- Lista zarzutów jest długa - mówi poseł Krystyna Szumilas. - Przykre jest to, że społeczeństwo nie zna nazwisk innych kuratorów oświaty w kraju, ale jak się mówi kurator Nowak, to wszyscy wiedzą o kogo chodzi.

Jak dodaje posłanka, Barbara Nowak zamiast zajmować się edukacją i stać po stronie dzieci jest “żołnierzem PiS-u”. - Nie może być tak, że ktoś odpowiedzialny za edukację nie ma na względzie dobra dzieci i nauczycieli, ale jest bezkrytycznym zwolennikiem partii i wciąga uczniów w działalność polityczną - mówi posłanka Szumilas.

Tajne oświadczenia majątkowe

Podczas spotkania z wojewodą posłowie złożyli też wniosek o odtajnienie oświadczeń majątkowych Barbary Nowak. - Nie wiadomo dlaczego kurator uważa, że jej oświadczenia powinny być tajne. To jest skandaliczne zachowanie, dlatego poprosimy wojewodę, by skorzystał ze swoich uprawnień i odtajnił oraz opublikował oświadczenia majątkowe Barbary Nowak. Opinia publiczna powinna wiedzieć, jakie są jej źródła dochodów, bo być może jest finansowana przez szereg różnego rodzaju organizacji, a to powinna być jak najbardziej sprawa jawna - zaznacza poseł Marek Sowa.

O sprawie tajnych oświadczeń Barbary Nowak jako pierwszy poinformował portal “Miasto Pociech”. To na nasz wniosek wojewoda małopolski zwrócił się do kuratorki o “rozważenie udostępnienia składanych oświadczeń majątkowych”. Ta jednak nie wyraziła na to zgody, tłumacząc, że mogłoby to zostać wykorzystane do ataków na nią i stanowić zagrożenie dla niej i jej najbliższych.

Poseł Sowa poinformował nas, że jego klub przygotuje nowelizację ustawy o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne, tak by oświadczenia majątkowe pracowników administracji rządowej były jawne i z automatu podlegały publikacji.

Wszystkie grzechy kuratorki

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej przedstawiciele Młodych Demokratów zapowiedzieli również, że już wkrótce w mediach społecznościowych rozpocznie się akcja “wszystkie grzechy Barbary Nowak”, która ma polegać na publikowaniu kontrowersyjnych wypowiedzi małopolskiej kurator oświaty.

To już kolejny wniosek

Dzisiejszy wniosek o odwołanie Nowak ze stanowiska to już kolejna tego typu inicjatywa. Na początku tego roku z podobnym żądaniem zwróciły się do ministra edukacji Posłanki Lewicy Daria Gosek-Popiołek i Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. W marcu 2018 roku z takim wnioskiem wystąpili posłowie Nowoczesnej, a dwa miesiące później parlamentarzyści PO.

Z podobnymi apelami w tym roku występował również Związek Nauczycielstwa Polskiego. A krakowscy radni w lutym przegłosowali rezolucję do ministra edukacji z prośbą o odwołanie ze stanowiska małopolskiej kurator oświaty w związku z kontrowersyjnymi wypowiedziami, dotyczącymi m.in. pandemii COVID-19.

-Oczekujemy, że kurator Nowak, która jest najgorszym kuratorem w Polsce zostanie w końcu odwołana - mówi Katarzyna Lubnauer.

Zgodnie z prawem kuratora oświaty powołuje i odwołuje minister edukacji na wniosek wojewody.