Kultura dla dzieci w czasach zarazy. Czytanie, zwiedzanie, oglądanie

Anna Kolet redakcja@miastopociech.pl

Kultura dla dzieci w czasach zarazy. Czytanie, zwiedzanie, oglądanie
Krakowskie instytucje kultury przygotowały ofertę dla najmłodszych na czas “narodowej kwarantanny”. Dzieci mogą obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać bajek, a nawet zwiedzić muzeum. Wszystko bez konieczności wychodzenia z domu.
W związku z epidemią koronawirusa wszystkie instytucje kultury zostały zamknięte. To wcale nie oznacza, że my i nasze pociechy zostaliśmy odcięci od kultury.

Krakowskie instytucje już zareagowały na nową sytuację. Teatr Groteska od poniedziałku wystartował z inicjatywą "Złap Groteskę w sieci". Na stronie www.groteska.pl dzieci mogą posłuchać piosenek z najpopularniejszych spektakli Groteski. Nowe odcinki pojawiają się każdego dnia w samo południe i pozostają na stronie teatru. Z kolei dziś o dwunastej teatr udostępnił po raz pierwszy w sieci cały spektakl “Brzydkie Kaczątko”, który swoją premierę miał w lutym 2007 roku.

Cały spektakl poniżej.

W wirtualną podróż zaprasza również Zamek Królewski na Wawelu. Nie ruszając się z domu można zwiedzić Kolekcję Lanckorońskich oraz sale Zamku, a na facebooku trwa akcja #przezdziurkęodklucza, w której pracownicy muzeum zdradzają tajemnice królewskiej rezydencji.

W sieci działa również Muzeum Narodowe, które zaprasza na wirtualny spacer po pięciu oddziałach (Gmach Główny, Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego z Pawilonem Józefa Czapskiego, Pałac Biskupa Erazma Ciołka, Dom Jana Matejki oraz Muzeum Karola Szymanowskiego w Willi Atma).

Na uwagę zasługuje również cykl "Czytanie na drugie śniadanie" przygotowany przez Kraków Miasto Literatury UNESCO. Od wczoraj o godzinie 9.30 na facebookowym profilu publikowane są kilkuminutowe filmiki z bajkami czytanymi przez znane postaci krakowskiej kultury. W pierwszym odcinku Michał Rusinek czytał fragment "Księgi potworów". Dziś fragment książki "Pompon w rodzinie Fisiów" czytała jej autorka Joanna Olech. Kolejny odcinek cyklu w poniedziałek o 9.30.

Fot. pixabay.com