Książeczka zdrowia już nie wystarczy. Jak zdobyć dodatkowe punkty za szczepienia?

Fot. pixabay.com

Trwa rekrutacja do krakowskich przedszkoli. Rodzice, którzy chcą zwiększyć szansę malucha na dostanie się do wybranego przedszkola muszą udowodnić, że ich pociecha przeszła wszystkie obowiązkowe szczepienia. Jak to zrobić?

W Krakowie od ubiegłego roku podczas rekrutacji do przedszkoli przyznawane są dodatkowe punkt za szczepienia. O tym zdecydowali radni przyjmując stosowną uchwałę. Dziecko, które nie jest zaszczepione (ale nie z przyczyn zdrowotnych) również musi dostać się do przedszkola, ale niekoniecznie do placówki wybranej przez rodziców. Za komplet szczepionek (lub zwolnienie z obowiązku szczepień z przyczyn zdrowotnych) można dostać aż 7 punktów, to najwyżej punktowane kryterium rekrutacyjne w Krakowie.

Rodzice zadają sobie jednak pytanie, jak udowodnić, że dziecko przeszło wszystkie obowiązkowe szczepienia lub zostało z nich zwolnione. Zgodnie z uchwałą rady miasta potrzebne jest do tego zaświadczenie lekarskie. Problem w tym, że wiele przychodni nadal pracuje na niepełnych obrotach, a bieganie po lekarzach w czasach znacznego wzrostu liczby zakażeń też raczej nie jest najlepszym pomysłem.

Podczas ubiegłorocznej rekrutacji w Polsce zaczynała się właśnie pandemia koronawirusa. Wykryto pierwszy przypadek choroby, a dwa tygodnie później zamknięto szkoły i przedszkola. Wówczas wojewoda małopolski zdecydował, że rodzice ubiegający się o miejsce w przedszkolu nie muszą mieć zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego komplet szczepień, a komisje rekrutacyjne otrzymały polecenie, by przyznawać dodatkowe punkty w oparciu o ksero książeczki zdrowia lub zwykłe oświadczenie samego rodzica.

Dziś, kiedy walczymy z III falą epidemii, a dzienny przyrost zachorowań oscyluje wokół 10 tys., wojewoda nie uznał za stosowne, by wydać podobne polecenie. Krakowski magistrat tłumaczy z kolei, że “książeczka zdrowia dziecka, w której znajdują się zapisy o przeprowadzonych szczepieniach, nie spełnia wymogu zawartego w uchwale Rady Miasta, ponieważ zawiera informacje o wykonanych szczepieniach, a nie o wykonaniu obowiązkowych szczepień lub zwolnieniu z nich z przyczyn zdrowotnych”. W związku z tym nie jest już wystarczającym dokumentem do przyznania dodatkowych punktów.

W efekcie rodzice będą musieli pofatygować się do przychodni i odebrać zaświadczenie od lekarza.

Urząd miasta przypomina też, że w tym roku wnioski o przyjęcie do przedszkola składane za pomocą elektronicznego systemu rekrutacji mogą być podpisane za pomocą profilu zaufanego. W związku z tym rodzice mogą przesyłać dokumenty w sposób elektroniczny, bez konieczności składania wniosku w wersji papierowej.

- Podobnie jak w zeszłorocznej rekrutacji rekomendujemy komisjom rekrutacyjnym w przedszkolach i szkołach samorządowych, aby ze względu na sytuację epidemiologiczną przyjmowane były podpisane wnioski w formie skanu (zdjęcia) przesłane na adres e-mail przedszkola lub szkoły pierwszego wyboru - dodaje Małgorzata Tabaszewska z biura prasowego UMK.

Za co punkty do przedszkola?

Zgodnie z uchwałą najwięcej punktów rekrutacyjnych - 7 - otrzymają dzieci, które zostały poddane obowiązkowym szczepieniom ochronnym lub zostały zwolnione z tego obowiązku z przyczyn zdrowotnych (w jednym i drugim przypadku rodzice będą musieli dostarczyć do przedszkola stosowne zaświadczenie od lekarza).

6 punktów otrzyma dziecko, którego droga z domu lub rodzica z miejsca pracy ewentualnie miejsca nauki w trybie stacjonarnym do przedszkola jest krótsza niż droga do jakiegokolwiek innego przedszkola samorządowego.

Na 5 punktów będzie mógł liczyć maluch, którego rodzeństwo uczęszcza do wskazanego przedszkola

4 punkty otrzyma dziecko, które w danym roku szkolnym uczęszcza do jednego z krakowskich żłobków lub innej placówki opieki nad dzieckiem do lat 3.

3 punkty przysługują dziecku, które uczestniczyło w ubiegłorocznym postępowaniu rekrutacyjnym do przedszkola wskazanego we wniosku rekrutacyjnym jako pierwsze na liście wybranych przedszkoli i nie zostało przyjęte do tego przedszkola

2 punkty otrzyma dziecko, którego rodzeństwo uczestniczy w postępowaniu rekrutacyjnym do tego samego przedszkola lub tego samego zespołu szkolno-przedszkolnego.

Tak, jak w poprzednim roku, zapisy odbywają się za pomocą elektronicznego serwisu rekrutacyjnego Formico.

Terminarz rekrutacji na rok szkolny 2021/2022:

1–31 marca – składanie przez rodziców wniosków o przyjęcie do przedszkola/oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej, wraz z dokumentami potwierdzającymi spełnianie przez kandydata warunków lub kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym (do 1 kwietnia komisje rekrutacyjne weryfikują wnioski)

23 kwietnia – podanie do publicznej wiadomości przez komisje rekrutacyjne list kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych

26 kwietnia–7 maja – potwierdzanie przez rodziców kandydatów woli przyjęcia; brak potwierdzenia w tym terminie jest równoznaczny z rezygnacją z miejsca w danej placówce

10 maja – ogłoszenie przez komisje rekrutacyjne list kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych (od tej daty rodzice mogą składać wnioski do komisji rekrutacyjnej o uzasadnienie odmowy przyjęcia, a następnie odwołania od rozstrzygnięcia komisji do dyrektora przedszkola/szkoły).

Aneta
26.09.2021 12:51
Zastanawia mnie jedna rzecz: skoro szczepienia działają i chronią osobę zaszczepioną to skąd ten strach wobec osoby niezaszczepionej?
Joanna
11.03.2021 10:01
Ja tylko chciałam zwrócić uwagę, że książeczka zdrowia dziecka jest dokumentem medycznym, a co za tym idzie - dane medyczne są wrażliwe i chronione) i żadna placówka oświatowa nie ma prawa żądać ksera jakiejkolwiek jej części.