Kraków funduje wysokie nagrody dla najlepszych uczniów szkół technicznych

30.11.-1

Kraków funduje wysokie nagrody dla najlepszych uczniów szkół technicznych
Absolwenci techników będą mogli liczyć na 10 tysięcy złotych. Uczniowie szkół branżowych mogą dostać 5 tys. złotych.

Na ostatniej sesji rady miasta radni jednogłośnie przyjęli projekt nowelizacji uchwały przygotowany przez prezydenta w sprawie wsparcie dla najzdolniejszych uczniów. Tym samym wysokie nagrody pieniężne od tego roku będą przysługiwać już nie tylko uczniom, którzy na 100 procent zaliczyli egzamin ósmoklasisty i maturę, ale także tym kończącym szkoły zawodowe.

I tak, zgodnie z przyjętą uchwałą uczeń technikum lub szkoły branżowej II stopnia, który w pierwszym terminie zda egzaminy zawodowe (dwa teoretyczne i dwa praktyczne) z wynikiem 100% z każdego otrzyma z budżetu miasta nagrodę w wysokości 10 tys. złotych.

Uchwała przewiduje również nagrodę “Specjalista 100%”. Otrzyma ją uczeń szkoły branżowej I stopnia, który zda egzamin zawodowy (teoretyczny i praktyczny) z wynikiem 100%. W tym wypadku nagroda wynosi 5 tys. złotych.

Od ubiegłego roku w Krakowie przyznawana jest też nagroda „Ósmoklasista 100%”. Otrzymują ją absolwenci podstawówek, którzy z każdego zdawanego na egzaminie ósmoklasisty przedmiotu uzyskali maksymalny wynik. Nagroda wynosi 1000 zł. W ubiegłym roku odebrało ją sześcioro uczniów.

Od ubiegłego roku wzrosła też wysokość nagrody dla stuprocentowych maturzystów. Obecnie wynosi ona 10 tys. złotych, a otrzymuje ją osoba, która przystępując po raz pierwszy do egzaminu maturalnego uzyskuje 100% punktów z każdego zdawanego przedmiotu (ustnie i pisemnie), zarówno z egzaminów obowiązkowych, jak i dodatkowych.

W tym roku, w związku z epidemią, wnioski o przyznanie nagród dyrektorzy szkół lub sami absolwenci będą mogli składać wyjątkowo do końca października.

Fot. pixabay.com