Kraków: 1,7 zł za godzinę opieki nad dzieckiem

Kraków: 1,7 zł za godzinę opieki nad dzieckiem
Rodzice i właściciele prywatnych żłobków w Krakowie mogą odetchnąć z ulgą. Radni przegłosowali uchwałę, dzięki której z budżetu miasta nadal będzie wypłacana dotacja za pobyt maluchów w żłobkach i klubach dziecięcych. Rodzic może zyskać miesięcznie nawet 504 zł.

Kraków dotuje niepubliczne placówki już od 2012 roku. Początkowo miasto dopłacało do 230 miejsc opieki, w tym roku jest to już 6848 miejsc.

Ponad 1000 nowych miejsc rocznie

Miasto szacuje, że dzięki udzielaniu dotacji w latach 2014-2019 rocznie przybywało w Krakowie ok. 1160 nowych miejsc opieki nad maluchami. W tym roku baza żłobkowa powiększa się o ok. 55 miejsc miesięcznie.

Tym razem jednak, w związku z trudną sytuacją budżetową nie było pewne, czy miasto nadal będzie dotować niepubliczne żłobki. Bez dotacji miesięczne czesne w takich placówkach często wynosi ponad tysiąc złotych plus wyżywienie. Dla porównania, w żłobkach samorządowych czesne to niespełna 200 złotych miesięcznie.

1,7 zł za każdą godzinę

Urzędnicy niemal do ostatniej chwili zwlekali z przygotowaniem stosownej uchwały, trzymając w niepewności właścicieli żłobków oraz rodziców. Udało się i podczas wczorajszej sesji Rada Miasta niemal jednogłośnie przyjęła projekt uchwały.

Od stycznia gmina nadal będzie udzielać na każde dziecko zamieszkałe w Krakowie i objęte opieką żłobka, klubu dziecięcego lub dziennego opiekuna, dotację w wysokości 1,7 zł za godzinę opieki. W przypadku dzieci niepełnosprawnych dotacja wyniesie 2,4 zł za godzinę. Zakładając, że dziecko będzie objęte opieką 10 godzin dziennie, przez 21 dni w miesiącu, miesięczna dotacja do opieki nad jednym maluchem wynosić będzie 357 zł. Z kolei dodatkowa dotacja na dziecko niepełnosprawne wyniesie 504 zł. Szacuje się, że koszt udzielania dotacji w roku 2021 wyniesie ok. 24 mln zł.

Dotacja nie trafia do rodziców, ale bezpośrednio na konta żłobków.