Koniec rekrutacji do krakowskich przedszkoli. Sporo rodziców zostało na lodzie

Koniec rekrutacji do krakowskich przedszkoli. Sporo rodziców zostało na lodzie

Fot. pixabay.com

Blisko tysiąc dzieci nie dostało się w tym roku do żadnego krakowskiego przedszkola. Nadal jednak mają szansę na miejsce.

Dziś przedszkola podały wyniki rekrutacji na przyszły rok szkolny. W sumie do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach chciało się dostać 19 083 dzieci, zakwalifikowano 18 109, co oznacza, że ponad 970 maluchów nigdzie się nie dostało. Gmina ma obowiązek zapewnić miejsce w przedszkolu każdemu chętnemu dziecku, ale nie musi to być przedszkole wybrane przez rodziców.

W samorządowych placówkach nadal jest 689 wolnych miejsc, bo nie wszystkie cieszyły się takim samym zainteresowaniem rodziców. Dodatkowo w przedszkolach publicznych i niepublicznych niesamorządowych, które brały udział w elektronicznej rekrutacji, na kandydatów czekają jeszcze 164 miejsca. Oznacza to, że łączna pula wolnych miejsc wynosi 853 – i te miejsca będą dostępne w rekrutacji uzupełniającej.

W terminie od 26 kwietnia do 7 maja rodzice dzieci powinni potwierdzić wolę przyjęcia
w przedszkolach/szkołach, do których zostały zakwalifikowane ich pociechy. Niedopełnienie tego obowiązku jest równoznaczne z rezygnacją z miejsca. Zwolnione miejsca będą stanowić dodatkową ofertę w rekrutacji uzupełniającej, która będzie prowadzona od 24 maja do 1 czerwca.

W latach wcześniejszych rodzice blisko pół tysiąca dzieci zakwalifikowanych w pierwszym etapie zwykle nie potwierdzali woli przyjęcia dziecka do przedszkola zwalniając tym samym miejsce kolejnym maluchom.

Lista wolnych miejsc zostanie opublikowana na stronie internetowej http://krakow.formico.pl 10 maja o godz. 12:00 – czyli po zakończeniu potwierdzania woli przyjęcia przez rodziców dzieci zakwalifikowanych.
W tym roku z uwagi na stan epidemii rodzic będzie mógł potwierdzić wolę przyjęcia dziecka elektronicznie, logując się na konto w serwisie rekrutacyjnym (krakow.formico.pl) lub przesyłając e-mail do przedszkola/szkoły na adres podany w ofercie rekrutacyjnej.

W tegorocznej rekrutacji najwięcej podań (pierwszego priorytetu + kontynuacji) na jedno miejsce złożono w:

Oddziale przedszkolnym przy Szkole Podstawowej Nr 137 (ul. Wrobela 79, Dzielnica XIII Podgórze) – 1,64 na jedno miejsce,

Przedszkolu nr 27 w Zespole Szkół nr 2 (ul. Goszczyńskiego 44, Dzielnica XIII Podgórze) – 1,60,

Przedszkolu nr 34 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1 (ul. Myśliwska 64, Dzielnica XIII Podgórze) – 1,54.

Z kolei przedszkola z największą liczbą niezakwalifikowanych kandydatów to:

Przedszkole nr 34 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1 (ul. Myśliwska 64, Dzielnica XIII Podgórze) – 57,

Przedszkole nr 135 (ul. Józefa Stępnia 1, Dzielnica XII Bieżanów-Prokocim) – 48,

Przedszkole nr 11 (ul. Saska 11, Dzielnica XIII Podgórze) – 41.

MM
23.04.2021 16:13
Państwo zachęca do posiadania dzieci, A jak już te dzieci sa to nie ma dla nich nawet miejsca w przedszkolu. Trzeba dziecko wozić pół godziny albo godzinę codziennie do odległego przedszkola, bo brakuje miejsc... plus rozdzielanie rodzeństwa i przypisywanie do 2 różnych przedszkoli to jest dopiero absurd.