Kilkadziesiąt milionów złotych pójdzie na podwyżki dla kuratorów oświaty

Kilkadziesiąt milionów złotych pójdzie na podwyżki dla kuratorów oświaty

Fot. pixabay.com

Wraz z wejściem w życie Lex Czarnek kuratorzy oświaty i wizytatorzy mają otrzymać podwyżki. - To jest bezwzględnie konieczne. Bardzo ważny urząd w Polsce powinien sprawnie działać - podkreśla minister edukacji Przemysław Czarnek. Małopolska kurator oświaty już teraz zarabia ponad 11 tys. zł.

Prace nad ustawą zwiększającą rolę kuratorów potocznie zwaną Lex Czarnek mają zostać wznowione na początku stycznia przyszłego roku. O tej ustawie minister edukacji Przemysław Czarnek mówi, że jest konieczna i mimo protestów środowisk oświatowych zapowiada, że nie zrobi w tej sprawie ani kroku wstecz.

Jednym z najbardziej kontrowersyjnych zapisów projektowanej ustawy jest ten mówiący, że wszystkie zajęcia prowadzone w szkole przez stowarzyszenia czy inne organizacje pozarządowe będą musiały uzyskać pozytywną opinię kuratora oświaty.

W tym celu dyrektor będzie musiał na dwa miesiące przed planowanymi zajęciami przesłać do kuratorium program oraz materiały wykorzystywane do realizacji zajęć, a także pozytywne opinie rady szkoły i rady rodziców. Następnie kurator będzie miał 30 dni na wydanie swojej opinii. Jeśli będzie ona negatywna zajęcia nie zostaną przeprowadzone, nawet jeśli będą chcieli tego uczniowie i rodzice.

Przeciwko tym zapisom protestuje ponad 100 organizacji skupionych wokół ruchu “Wolna Szkoła”.

Nieoczekiwanie swoje wątpliwości zgłosiła również Barbara Nowak, małopolska kurator oświaty. W wypowiedzi dla "Dziennika Gazety Prawnej” zauważyła, że po wejściu w życie tego przepisu praca kuratorów może zostać sparaliżowana, bo dyrektorzy zasypią je propozycjami współpracy z organizacjami pozarządowymi. - Jeśli z każdej z kilkuset szkół wpłynie na przykład po 50 propozycji zajęć wraz z opracowaniami, dojdzie do paraliżu organu nadzoru pedagogicznego. Nie mamy tylu pracowników ani pieniędzy na zwiększenie zatrudnienia - ubolewała Nowak w "DGP".

Zdaniem małopolskiej kurator oświaty powinien zostać wprowadzony limit zgłaszanych propozycji współpracy z organizacjami. Ona sama proponuje, by było to po 10 z każdej szkoły w ciągu roku. Nowak do swojego pomysłu chce przekonać ministra edukacji i posłów.

Już jednak wiadomo, że na osłodę małopolska kurator oświaty, podobnie jak inni kuratorzy w kraju oraz wizytatorzy, otrzyma podwyżkę.

Zapowiedział to właśnie w rozmowie z portalem interia.pl minister edukacji Przemysław Czarnek.
Na pytanie dziennikarza, czy wraz z wprowadzeniem nowych przepisów planuje podwyżki dla kuratorów i wizytatorów Czarnek odparł: - To jest bezwzględnie konieczne. Wraz z podwyżkami dla nauczycieli będziemy chcieli wygospodarować kilkadziesiąt milionów złotych na podwyżki w kuratoriach. Bardzo ważny urząd w Polsce powinien sprawnie działać.

Ile zarabiają pracownicy kuratoriów?

Z analizy ogłoszeń o pracę wynika, że obecnie początkujący wizytator w kuratorium oświaty może liczyć na zarobki rzędu nieco ponad 4 tys. zł brutto. Do tego dochodzą też różne dodatki, jak chociażby za wysługę lat w wysokości od 5 do 20 proc. wynagrodzenia (5 proc. od szóstego roku pracy, potem wzrasta co roku o jeden punkt proc., aż do 20), a także nagrody jubileuszowe i trzynaste pensje.

A ile zarabiają kuratorzy? To wszystko zależy od ich stażu pracy.

Z listy płac przygotowanej w 2018 roku przez "Dziennik Polski" wynika, że pensja Barbary Nowak, małopolskiej kurator oświaty wynosi 11 320 zł. Składa się na nią płaca zasadnicza: 5600 zł oraz dodatki: za wysługę lat 1120 zł, funkcyjny 1680 zł i specjalny 2920 zł. Raz w roku kuratorka otrzymuje też trzynastą pensję.

Barbara Nowak jest również sowicie nagradzana przez wojewodę małopolskiego. Co roku, z tytułu nagród, otrzymuje średnio 10 tys. złotych. Rekordowy był dla niej rok 2017 kiedy dostała od wojewody aż 15 tys. zł nagrody.