Aktualności
Każdy może zorganizować naradę o edukacji. "To nie jest trudne"
14.05.2019

Wystarczy pięcioro prowadzących, pięć stolików i grono osób zainteresowanych edukacją. W całym kraju od początku kwietnia przeprowadzono już ponad 100 obywatelskich narad o edukacji. Ich inicjatorzy zachęcają do organizowania w szkołach podobnych debat. - To nie jest ani trudne, ani skomplikowane - przekonują.
Inicjatywa narad obywatelskich narodziła się w czasie ogólnopolskiego strajku w gronie nauczycieli i rodziców skupionych w dwóch facebookowych grupach: “Ja, nauczyciel” oraz “Protest z Wykrzyknikiem”. Ich partnerem jest Pracownia Badań i Innowacji Społecznych STOCZNIA.
Do tej pory w całym kraju odbyło się już ponad 100 narad (w tym kilka w Krakowie). Ich pomysłodawcy oraz Związek Nauczycielstwa Polskiego, który wspiera inicjatywę chcą, by takie spotkania odbywały się nadal.
- Interesuje nas rozmowa autentyczna a nie stadionowa – argumentuje prezes ZNP Sławomir Broniarz.
- Wiele osób po zakończeniu strajku zastanawiało się, co dalej, co powinni zrobić. Nauczyciele mają ogromną potrzebę samorealizacji, działania. Świetnym pomysłem jest więc kontynuowanie narad, by odbywało się ich jak najwięcej – mówi Sylwia Trzcińska-Pydyś, nauczycielka z Lublina, która taką debatę zorganizowała w swojej szkole.
Jak podkreślają nauczyciele, celem narad nie jest rozmowa wyłącznie o pieniądzach, ale przede wszystkim o przyszłości edukacji w Polsce, o tym jak ma wyglądać szkoła i kształcenie. - Chcemy rozmawiać w gronie nauczycieli, specjalistów, rodziców, organizacji pozarządowych i samorządów o tym, jak ma wyglądać edukacja – mówi szef ZNP. - Chcemy razem zastanowić się, jakiej szkoły oczekują różne środowiska. Chcemy mówić nie tylko o kwestiach płacowych. Chcemy wspólnie zbudować szerokie porozumienie na rzecz przyszłości edukacji.
Jak zaznacza Sylwia Trzcińska-Pydyś ważne jest, aby uczestnikami narad były osoby z różnych grup, mające różne spojrzenie na edukację.
Paweł Sielczak, przedstawiciel STOCZNI wspólnie z innymi rodzicami przeprowadził taką naradę we własnej społeczności lokalnej, a teraz apeluje do innych rodziców, by poszli w jego ślady.
- To nie jest ani trudne, ani skomplikowane, wymaga poświęcenia kilku wieczorów - przekonuje. - Ze spotkań wszyscy wychodzimy zwycięsko. Mamy poczucie wsparcia, że wspólnie z nauczycielami i uczniami możemy rozmawiać merytorycznie o szkole – dodaje Paweł Sielczak.
O tym, jak zorganizować naradę o edukacji można dowiedzieć się ze strony naradaobywatelska.pl.
- Zakładamy, że szkolne debaty potrwają do 20 czerwca. Tuż po zakończeniu roku szkolnego podsumujemy je podczas dużej debaty o edukacji w ramach Rady Dialogu Społecznego w Warszawie - zapowiada prezes ZNP.
Anna Kolet-Iciek
fot. pixbay.com
Newsletter
Chcesz wiedzieć więcej? Zapisz się na newsletter.
RANKINGI szkół

Ranking krakowskich szkół podstawowych 2022
RANKINGI szkół

Ranking warszawskich szkół podstawowych 2022
Szkoły podstawowe
.jpg)
Te krakowskie szkoły wypadły najlepiej na egzaminie z matematyki 2022
Szkoły podstawowe
.jpg)
Te krakowskie szkoły wypadły najlepiej na egzaminie z j. angielskiego 2022
Ukraińscy uczniowie w Polsce

Baza darmowych materiałów dla uczniów z Ukrainy i polskich nauczycieli
Newsletter
Chcesz wiedzieć więcej? Zapisz się na newsletter.
- najczęściej
czytane - najczęściej
komentowane