Ile dobra zrobiła dla małopolskiej oświaty! Czy wojewoda uratuje Barbarę Nowak?

09.01.2022

Ile dobra zrobiła dla małopolskiej oświaty! Czy wojewoda uratuje Barbarę Nowak?

Fot. MUW

Wiceminister edukacji Tomasz Rzymkowski poinformował, że w poniedziałek będzie rozmawiał na temat Barbary Nowak z wojewodą małopolskim, który jest bezpośrednim przełożonym kurator oświaty. Prawicowe media bronią urzędniczki. “Pies z kulawą nogą nie interesuje się tym, ile dobra zrobiła dla małopolskiej oświaty, ile szkół ocaliła przed rozwiązaniem, jak dzielnym, pracowitym i lojalnym wobec nauczycieli, a nade wszystko młodzieży jest zwierzchnikiem - pisze prof. Aleksander Nalaskowski na portalu wpolityce.pl

- Przygotowujemy pismo w sprawie małopolskiej kurator oświaty - na razie do małopolskiego wojewody, bo to jest właściwy organ do podejmowania adekwatnych działań - powiedział w rozmowie z Polsat News wiceminister MEiN Tomasz Rzymkowski. - Oczywiście w drugim ruchu, taką możliwość ma w ręku minister edukacji i nauki - dodał.

- W poniedziałek z pewnością z panem wojewodą małopolskim będę miał okazję rozmawiać i będę chciał szeregu wyjaśnień dotyczących dotychczasowej akcji szczepień pod auspicjami małopolskiego kuratora oświaty - mówił wiceszef resortu edukacji.

CZYTAJ TAKŻE: CZY BARBARA NOWAK MA OCHRONĘ POLICJI

Chodzi o głośną już wypowiedź Barbary Nowak na temat szczepień. W piątkowej rozmowie w Radio Zet Nowak podzieliła się swoimi przemyśleniami na ten temat. Pytana przez prowadzącą audycję Beatę Lubecką, co sądzi o obowiązkowych szczepieniach dla nauczycieli, odpowiedziała, że jest im przeciwna. Podobne zdanie na ten temat ma minister edukacji Przemysław Czarnek, ale Barbara Nowak poszła o krok dalej i nazwała szczepionki “eksperymentem”. - Nie wyobrażam sobie, że można kogokolwiek w tym momencie zmuszać. To jest decyzja wolna każdego wolnego człowieka. Tak powinno być - stwierdziła.

Wypowiedź małopolskiej kurator oświaty skrytykował nie tylko minister zdrowia Adam Niedzielski, ale również szef resortu edukacji Przemysław Czarnek.

Minister ceni i szanuje Nowak

W Radio Maryja Czarnek zapewnił, że “niezwykle ceni i szanuje” kurator Nowak.
- Zadzwoniłem do niej po to, żeby zwrócić uwagę na to, że im mniej wypowiadamy się w sprawach, które nie należą do właściwości naszego działania i do naszych kompetencji, tym lepiej dla całości sprawy – dodał minister.

Zaznaczył, że Nowak przyjęła jego interpretację swojej wypowiedzi “i natychmiast zareagowała, stwierdzając, że rzeczywiście nie jest dobrze, jeśli jako historyk z wykształcenia, a nie medyk, wypowiada się o szczepionkach, czyli w sprawach stricte medycznych”.

„W tym sensie uznałem tę część wypowiedzi pani kurator Barbary Nowak, to jedno słowo z jej wypowiedzi, za wypowiedź szkodliwą, z czym pani kurator się zgodziła, przedstawiając następnie swoje stanowisko w mediach społecznościowych” - dodał Czarnek.

W obronie małopolskiej kurator występują m.in. prawicowi publicyści. Prof. Aleksander Nalaskowski w portalu wpolityce.pl ubolewa, że Nowak jest zdecydowanie najbardziej w Polsce „grillowanym” urzędnikiem lokalnym.

Nie siedzi w pałacu, bo bez przerwy jest w ruchu

"Pies z kulawą nogą (ten z prawej jak i lewej budy) - pisze prof. Nalaskowski - nie interesuje się tym, ile dobra zrobiła dla małopolskiej oświaty, ile szkół ocaliła przed rozwiązaniem, jak dzielnym, pracowitym i lojalnym wobec nauczycieli, a nade wszystko młodzieży jest zwierzchnikiem. Robi znacznie więcej niż wynikałoby z literalnie rozumianych obowiązków kuratora. Bo funkcję tę sprawuje, a nie piastuje jak wielu jej kolegów. Nie siedzi w pałacu - pisze dalej Nalaskowski, - bo bez przerwy jest w ruchu, w szkołach, wśród dzieciaków. W czynnej oświacie pracowałem ćwierć wieku i wiem jaka to trudna skibka chleba. Wiem też, że ostatnią walutą, której można się tu spodziewać jest wdzięczność. I dlatego kompletnie nie rozumiem tej fali krytyki, skali nienawiści i szyderstwa”.

CZYTAJ TAKŻE: Kim jest Barbara Nowak i dlaczego nie powinna być dłużej kuratorem oświaty (5 powodów)

List do ministra edukacji w obronie Nowak wystosowały również takie organizacje jak: Stowarzyszenie Nauczycieli i Pracowników Oświaty „Nauczyciele dla Wolności”, Stowarzyszenie Rodzice Chronią Dzieci, Stowarzyszenie Odpowiedzialny Gdańsk, Fundacja Edukacji Zdrowotnej i Psychoterapii. Polskie Forum Rodziców, Fundacja Wspomagająca Wychowanie „Archezja”, Katolickie Stowarzyszenie Wychowawców, Stowarzyszenie Odpowiedzialny Poznań, Fundacja „Głos dla Życia”, Centrum Życia i Rodziny, Instytut Rozwoju Społecznego oraz Katolickie Stowarzyszenie Wychowawców Oddz. w Poznaniu.

W ich liście czytamy: “W ostatnich dniach kurator Barbara Nowak po raz kolejny pokazała swoją postawą, że jako urzędnik państwowy niezwykle poważnie traktuje godność i wolność osoby ludzkiej, w tym wypadku – nauczycieli, pozostawiając im przestrzeń do podejmowania samodzielnych decyzji w kwestiach wykraczających poza zakres ich obowiązków pracowniczych, a wynikających z ich osobistej sytuacji rodzinnej, zdrowotnej i światopoglądowej”.

Wojewoda nagradza Nowak

Jaką decyzję podejmie wojewoda małopolski Łukasz Kmita w sprawie Nowak? Prawdopodobnie dowiemy się już jutro. Wojewoda zdaje się doceniać pracę Barbary Nowak, bo każdego roku otrzymuje ona od niego nagrody finansowe “w uznaniu wkładu pracy w realizację zadań na zajmowanym stanowisku, związanych z funkcjonowaniem Kuratorium Oświaty”.

W 2020 roku wojewoda małopolski przyznał jej nagrodę w wysokości 7000 zł, a w 2021 r. otrzymała 4600 zł nagrody.