Aktualności
Efekt pandemii: coraz więcej dzieci przechodzi na edukację domową
24.08.2020
Rozmowa z Aleksandrą Obarą z krakowskiego Centrum Nauczania Domowego
Anna Kolet-Iciek: Od września dzieci mają wrócić do nauki stacjonarnej w szkołach, jednak część rodziców boi się tego. Są tacy, którzy nadal woleliby trzymać swoje dzieci w domach.
Aleksandra Obara
Aleksandra Obara: I trudno im się dziwić. Pandemia trwa, dlatego sporo rodziców szuka teraz alternatywy dla tradycyjnej szkoły. Dla wielu świetnym rozwiązaniem jest edukacja domowa, która w Polsce jest tak samo pełnoprawną formą spełniania obowiązku szkolnego, jak tradycyjny model.
Ile dzieci obecnie uczy się w ten sposób?
W całym kraju takich uczniów jest już ponad 10 tysięcy, a po okresie szkolnego lockdownu obserwujemy znaczny wzrost zainteresowania taką formą kształcenia.
Rodzicom spodobała się rola nauczyciela własnego dziecka?
Wzrost zainteresowania edukacją domową może też wynikać z tego, że nauka zdalna nie we wszystkich szkołach wyglądała tak jak byśmy sobie tego życzyli. Ale też z tego, że niektórym rodzicom rzeczywiście spodobała się taka forma nauczania i teraz razem z dziećmi chcieliby to kontynuować. Część rodziców decyduje się na ED ponieważ widzą, że dzięki temu dziecko ma dużo więcej czasu na rozwijanie swoich pasji, a także skupienie się na tym co dla niego najbardziej istotne. Z doświadczenia w pracy z rodzicami w ED mogę powiedzieć, że nauka w domu zajmuje zdecydowanie mniej czasu niż w szkole. Nie ma się co dziwić, w domu jest jedno dziecko, w szkole pełna klasa uczniów. Jednemu dziecku łatwiej jest wytłumaczyć dane zagadnienie niż 30 uczniom. Rodzice decydują się również na ED z powodu możliwości nauki w dowolnym miejscu, w dowolnym czasie. Zdarza się również, że dziecko nie radzi sobie w szkole ze względu na choroby lub niepełnosprawności np. ruchowe i brak możliwości codziennego chodzenia na lekcje. Ponadto jest też sporo dzieci w starszych klasach, które same decydują się na edukację domową i przekonują do tego rodziców. Dostajemy także sygnały, że młodzi ludzie, którzy już są świadomi swojej przyszłości chcą wziąć ją we własne ręce i poświęcić czas na to co ich naprawdę interesuje.
Czy przejście na ED oznacza konieczność rezygnacji z pracy przez jednego z rodziców?
Niekoniecznie. Wszystko zależy od powodu przejścia na ED, a także wieku dziecka. Jeżeli dziecko uczy się w ED ze względu na rozwijanie pasji sportowej lub muzycznej z reguły do południa bierze udział w zajęciach z tym związanych. Program szkoły realizuje wtedy popołudniami, kiedy rodzice są już w domu po pracy i mogą pomóc. Są też starsi uczniowie w edukacji domowej np. w klasie 8 czy w szkole średniej. W takich sytuacjach dzieci mogą same zostawać w domu. Zdarza się oczywiście, że jedno z rodziców nie pracuje i pomaga dziecku w nauce w domu - jednak wszystko zależy od indywidualnej sytuacji rodziny.
Czy każde dziecko "nadaje się" do tego, by uczyć się w domu?
Na pewno nie można robić niczego na siłę. Jeżeli rodzice i dziecko są zadowoleni z nauki w tradycyjnej formie, to nie ma potrzeby zmiany tego trybu. Większość z nas skończyła szkołę w trybie klasowo-lekcyjnym i jest zadowolona. Jednak edukacja domowa jest również świetną formą nauki. Należy wziąć po prostu pod uwagę indywidualne predyspozycje rodzica i dziecka.
Od czego należy zacząć przygodę z homeschoolingiem?
Najlepiej zacząć od kontaktu z Centrum Nauczania Domowego. Pomagamy wybrać szkołę przyjazną edukacji domowej, przygotowujemy dokumenty i przeprowadzamy rodzica i dziecko przez cały proces zapisu. Na edukację domową zgodę musi wyrazić dyrektor szkoły. Opinia z poradni psychologiczno-pedagogicznej nie jest w tym momencie wymagana.
Są rodzice, którym podoba się taka forma edukowania dzieci, ale obawiają się, że mogą temu nie podołać. Przecież nikt z nas nie jest ekspertem od wszystkiego.
Dlatego naszą misją jest wspieranie rodziców, którzy zdecydowali się na edukację domową swoich dzieci. Chcemy towarzyszyć w edukacyjnej podróży: motywować i służyć dydaktycznym oraz merytorycznym doświadczeniem. Mamy scenariusze lekcji dostępne na platformie, mamy webinaria, systemy motywacyjne i wiele innych ułatwień dla rodziców. Dzięki temu, wiedzą że podołają jako edukatorzy domowi.
Jak można skorzystać z tych zasobów?
Stworzyliśmy platformę, która zawiera narzędzia i treści umożliwiające nauczanie w domu. Razem z dzieckiem rodzic może swobodnie korzystać z dużej liczby materiałów edukacyjnych bogatych w filmy, animacje, piosenki i gry edukacyjne. Każdy rodzic zapisując dziecko do CND otrzymuje login i hasło do konta. Platforma jest dostępna 24h/7 dni w tygodniu, co pozwala dostosować naukę do indywidualnego grafiku zajęć i obowiązków rodziny. Rano język polski, potem lekcja gry na fortepianie, wspólne gotowanie, a wieczorem łamigłówki matematyczne? W Centrum wszystko jest możliwe i elastyczne. Rodzic i dziecko wspólnie ustalają plan pracy, a my podsuwamy gotowe materiały. Z CND może skorzystać każdy, kto decyduje się na edukację domową. Umożliwiamy zarówno wersję bezpłatną, jeśli rodzic zdecyduje się na zapis do szkoły z którą współpracujemy lub wersję płatną. To rodzic decyduje, która forma jest dla niego lepsza.
Czy taka rodzina może również liczyć na wsparcie szkoły, do której dziecko jest zapisane?
Oczywiście. Dziecko może brać udział w zajęciach dodatkowych, uczestniczyć w wybranych lekcjach w szkole, wyjazdach, wycieczkach, spotkaniach, itp. Jako CND zawsze polecamy wybór szkoły przyjaznej edukacji domowej, właśnie dlatego żeby rodzina mogła liczyć na pomoc. Najlepiej już na początku ustalić z dyrektorem szkoły tego typu sprawy
Czy ucząc się domu dzieci otrzymują na zakończenie roku świadectwa?
Otrzymują dokładnie takie samo świadectwo, jak dzieci uczące się w tradycyjnej formie. Warunkiem jest pozytywny wynik na egzaminie klasyfikacyjnym. Taki egzamin dziecko musi zdać z przedmiotów obowiązujących w danej klasie. To od rodzica i ustaleń ze szkołą zależy w jaki sposób dziecko będzie podchodziło do egzaminów. Jedni zdają wszystkie egzaminy na koniec roku szkolnego, a inni dzielą sobie naukę blokowo i w poszczególnych miesiącach zdają egzaminy z różnych przedmiotów. Przystępują też oczywiście do egzaminów zewnętrznych - ósmoklasisty oraz matury i radzą sobie na nich bardzo dobrze.
Newsletter
Chcesz wiedzieć więcej? Zapisz się na newsletter.
RANKINGI szkół
Ranking krakowskich szkół podstawowych 2022
RANKINGI szkół
Ranking warszawskich szkół podstawowych 2022
Szkoły podstawowe
Te krakowskie szkoły wypadły najlepiej na egzaminie z matematyki 2022
Szkoły podstawowe
Te krakowskie szkoły wypadły najlepiej na egzaminie z j. angielskiego 2022
Ukraińscy uczniowie w Polsce
Baza darmowych materiałów dla uczniów z Ukrainy i polskich nauczycieli
Newsletter
Chcesz wiedzieć więcej? Zapisz się na newsletter.
- najczęściej
czytane - najczęściej
komentowane