Duża podwyżka opłat za żłobek. Rodzice słono zapłacą za pobyt dziecka

Duża podwyżka opłat za żłobek. Rodzice słono zapłacą za pobyt dziecka

Fot. pixabay.com

Kraków podnosi opłaty za pobyt i wyżywienie dzieci w żłobkach samorządowych. Rodzice zapłacą też znacznie więcej, jeśli spóźnią się z odbiorem malucha. Nowe stawki zaczną obowiązywać już od listopada tego roku.

Opłaty za pobyt oraz za wyżywienie dziecka w żłobku samorządowym zostały ustalone w 2012 roku i od tego czasu nie uległy zmianie. Miesięcznie rodzice płacą obecnie 199 zł
(niezależnie od dni pobytu dziecka w placówce) oraz do 150 zł za wyżywienie (ostateczna kwota ustalana jest na podstawie faktycznych dni pobytu dziecka).

A co jeśli rodzic nie zdąży odebrać dziecka przed zamknięciem placówki? Wówczas za każdą rozpoczętą godzinę musi zapłacić 20 zł.

100 milionów na opiekę nad maluchami

Jak wylicza krakowski magistrat miesięczny koszt utrzymania jednego dziecka w samorządowym żłobku wynosi obecnie ok. 1800 zł.

W związku z tym w 2021 r. koszty prowadzenia samorządowych żłobków wyniosły ponad 50,5 mln zł. Tymczasem opłaty wnoszone przez rodziców to niespełna 5,2 mln zł (co pokrywa zaledwie 10 proc. wydatków ponoszonych przez gminę).

Urzędnicy szacują, że w przyszłym roku na system opieki nad dziećmi do lat 3 Kraków będzie musiał wydać ponad 100 mln zł. Stąd - jak przekonuje krakowski magistrat - konieczność podniesienia opłat.

Radni przegłosowali dziś uchwałę w tej sprawie (36 osób głosowało za; Łukasz Gibała, Łukasz Maślona i Jan Pietras z klubu Kraków dla Mieszkańców byli przeciw, a Wojciech Krzysztonek wstrzymał się od głosu). Od stycznia przyszłego roku miesięczna opłata za pobyt dziecka w żłobku zostanie podniesiona do 299 zł. Dwukrotnie wzrośnie też dodatkowa opłata za każdą rozpoczętą godzinę pobytu dziecka powyżej 10 godzin dziennie i wyniesie40 zł. Z kolei już od listopada tego roku dzienna stawka za wyżywienie wyniesie 10 zł, co przy założeniu, że dziecko jest obecne w żłobku przez 20 dni w miesiącu będzie oznaczać wydatek dla rodziców rzędu 200 zł zamiast dotychczasowych 150 zł.

W żłobkach prywatnych rodzice zapłacą mniej

Dwa tygodnie temu radni przyjęli uchwałę, która znacznie zwiększyła dopłaty do niepublicznych żłobków i klubów malucha.

Do tej pory dofinansowanie przekazywane z budżetu miasta wynosiło 1,70 zł za każdą godzinę opieki. Od stycznia dopłata wyniesie 3,50 zł, a na dziecko z niepełnosprawnością 6 zł.
Przy założeniu, że dziecko będzie objęte opieką przez 10 godzin dziennie i 21 dni w miesiącu, miesięczna dotacja wynosić będzie 735 zł na dziecko. To o 378 zł więcej niż obecnie.