Aktualności
Domy kultury czekają na dzieci ze strajkujących placówek, ale chętnych jak na lekarstwo
16.04.2019

11 krakowskich przedszkoli podjęło decyzję o zawieszeniu akcji protestacyjnej. Większość placówek nadal jednak strajkuje, a tylko 30 przedszkoli w mieście (na ponad 120) działa normalnie. W tym tygodniu na maluchy czekają młodzieżowe domy kultury.
Nauczyciele w całym kraju strajkują już dziewiąty dzień. W wielu szkołach i przedszkolach nie odbywają się zajęcia. W samym Krakowie w pierwszym dniu strajku zamkniętych było ponad 180 placówek. Z każdym dniem ubywa jednak protestujących szkół i przedszkoli. Strajk zawiesili m.in. nauczyciele z 11 krakowskich przedszkoli, tłumacząc, że w ten sposób wyszli naprzeciw oczekiwaniom rodziców.
Dziś wnioski o zawieszenie zajęć złożyło 70 dyrektorów. Na liście są głównie przedszkola, bo w szkołach podstawowych trwa egzamin ósmoklasisty, a w tym czasie lekcje zazwyczaj i tak się nie odbywają.
Największy problem mają obecnie rodzice przedszkolaków, którzy w ubiegłym tygodniu musieli na własną rękę organizować opiekę dla swoich pociech. Część skorzystała z urlopu lub pomocy kogoś bliskiego, inni zatrudnili nianie, byli też tacy, którzy do pracy przychodzili z dzieckiem.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że zamknięcie szkoły lub przedszkola z powodu nauczycielskiego strajku daje rodzicom prawo do ubiegania się o zasiłek opiekuńczy.
Wszystko wskazuje na to, że strajk potrwa przynajmniej do świąt, bo dopiero na przyszły tydzień planowany jest okrągły stół edukacyjny. Na czas obrad wielu nauczycieli planuje zawiesić akcję protestacyjną.
Władze Krakowa podjęły decyzję o uruchomieniu zajęć dla dzieci ze strajkujących szkół i przedszkoli. Od wczoraj na maluchy czekają pracownicy 11 młodzieżowych domów kultury, do których można przyprowadzić dziecko już od godziny ósmej rano. Na razie, jak przyznają pracownicy MDK-ów, taka forma opieki nie cieszy się jednak dużym zainteresowaniem rodziców. - Do tej pory przyszło zaledwie kilkoro dzieci - mówi Teresa Grzybowska, dyrektor MDK im. Gałczyńskiego (ul. Beskidzka i ul.Na Wrzosach). - Rodzice zwykle zostawiają je u nas na dwie godziny, nie było przypadku, żeby dziecko spędziło na zajęciach cały dzień.
Podobnie wygląda to w innych placówkach. Być może dlatego, że nie mają one możliwości zorganizowania dla dzieci ciepłego posiłku.
Lista dyżurujących domów kultury:
Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana na Krupniczej
Młodzieżowy Dom Kultury przy ul. Beskidzkiej 30
Młodzieżowy Dom Kultury „Dom Harcerza” przy ul. Reymonta 18
Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży przy ul. Wietora 15
Młodzieżowy Dom Kultury na os. Tysiąclecia 15
Młodzieżowy Dom Kultury Fort 49 „Krzesławice”
Młodzieżowy Dom Kultury „Dom Harcerza” przy ul. Lotniczej 1
Młodzieżowy Dom Kultury na os. Kalinowym 18
Międzyszkolny Ludowy Zespół Pieśni i Tańca „Krakowiak”
Młodzieżowy Dom Kultury na al. 29 Listopada 102
Młodzieżowy Dom Kultury przy ul. Grunwaldzkiej 5
Newsletter
Chcesz wiedzieć więcej? Zapisz się na newsletter.
RANKINGI szkół

Ranking krakowskich szkół podstawowych 2022
RANKINGI szkół

Ranking warszawskich szkół podstawowych 2022
Szkoły podstawowe
.jpg)
Te krakowskie szkoły wypadły najlepiej na egzaminie z matematyki 2022
Szkoły podstawowe
.jpg)
Te krakowskie szkoły wypadły najlepiej na egzaminie z j. angielskiego 2022
Ukraińscy uczniowie w Polsce

Baza darmowych materiałów dla uczniów z Ukrainy i polskich nauczycieli
Newsletter
Chcesz wiedzieć więcej? Zapisz się na newsletter.
- najczęściej
czytane - najczęściej
komentowane