Dariusz Martynowicz został Nauczycielem Roku 2021. Wkrótce może stracić pracę

Dariusz Martynowicz został Nauczycielem Roku 2021. Wkrótce może stracić pracę

Fot. Fundacja Orange

Dariusz Martynowicz, polonista z Małopolskiej Szkoły Gościnności w Myślenicach został nauczycielem Roku 2021. - Tacy nauczyciele są nadzieją polskiej szkoły - napisał w uzasadnieniu wniosku Jerzy Niedenthal, były dyrektor myślenickiej szkoły, który zgłosił kandydaturę Martynowicza do nagrody.

Konkurs Nauczyciel Roku odbywa się od 2002 r. Jego organizatorem jest tygodnik "Głos Nauczycielski". Tegoroczne nagrody wręczono dziś podczas uroczystego finału, który odbył się w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie. W tym roku jury pod przewodnictwem prof. Stefana M. Kwiatkowskiego wyłoniło 13 nominowanych do tytułu.

Nauczycielem Roku został Dariusz Martynowicz, polonista z Małopolskiej Szkoły Gościnności w Myślenicach.

ROZMOWA MIASTA POCIECH Z DARIUSZEM MARTYNOWICZEM

Laureat prowadzi między innymi autorski program nauczania oparty na myśleniu wizualnym w edukacji z elementami matematyki i programowania. Podczas pracy w poprzedniej szkole - V LO w Krakowie - stworzył interdyscyplinarny zespół złożony z uczniów klasy humanistycznej oraz algorytmicznej. W ogólnopolskich zawodach algorytmicznych te drużyny osiągnęły najlepsze wyniki w kraju. Nauczyciel był też koordynatorem pilotażowego programu Izby Architektów RP "Kształtowanie Przestrzeni", dzięki temu wprowadził na swoje lekcje elementy edukacji architektonicznej.

W tym roku zamiast sprawdzianów, kartkówek i odpowiedzi ustnych zlecił uczniom, by stworzyli coś, dzięki czemu podwyższą ocenę i popracują nad swoimi najsłabszymi punktami z języka polskiego. Tak powstały np. gry planszowe na podstawie "Dżumy". W trakcie pandemii organizował bezpłatne szkolenia na temat metod pracy zdalnej.

W swoim przemówieniu laureat przede wszystkim dziękował … swoim uczniom. - Nawet najwspanialszy nauczyciel nie może nic jeśli nie ma uczniów, którzy wierzą w to co robi i doceniają to - podkreślił Martynowicz. Przeprosił też tych uczniów, których nie zauważył w 40-osobowej klasie.

Nauczyciel podkreślił, że w jego życiu zawodowym szczególnie dwie osoby odegrały decydująca rolę: nauczycielka języka polskiego z liceum Magdalena Mazuga-Millan, która rozkochała go w literaturze i opiekun stażu, polonista z V LO w Krakowie Dariusz Pasieka. - Dziękuję mistrzu, że byłeś moim przyjacielem - powiedział Martynowicz.

Nauczyciel odniósł się również do zmian, jakie od przyszłego roku planuje wprowadzić ministerstwo edukacji. Między innymi tych dotyczących podwyższenia pensum. - W swojej szkole jestem najmłodszym polonistą, nie ma osoby w wieku emerytalnym, dlatego dla mnie wejście w życie tych zmian oznacza zwolnienie z pracy - zaznaczył Nauczyciel Roku 2021.

Jako rzecz “szalenie niebezpieczną” dla polskiej szkoły, Martynowicz wymienił propozycję resortu edukacji, który chce by to kurator oświaty decydował kto może spotkać się z uczniami. - W szkole najważniejsi są uczniowie, rodzice i nauczyciele, którzy mają autonomię decydowania jaka jest ich szkoła oraz kto jest do niej zapraszany, a kto nie. Nie może być tak, żeby kurator oświaty był recenzentem kogoś, kto do tej szkoły ma wejść - stwierdził Dariusz Martynowicz.

Nauczyciel Roku apelował też do wszystkich o brak obojętności na to, co dzieje się z polską szkołą.

W tegorocznym konkursie na Nauczyciela Roku jury zdecydowało się przyznać również dwa wyróżnienia. Otrzymały je: Joanna Świercz, nauczycielka matematyki w Szkole Podstawowej nr 31 im. UNICEF w Opolu oraz Joanna Waszkowska, nauczycielka języka polskiego i wiedzy o mediach w II Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Emilii Plater w Sosnowcu.

W tym roku po raz pierwszy odbył się również konkurs Nauczyciel Jutr@ . W tym roku tytuł zdobyła Joanna Mikusek-Przystajko, nauczycielka etyki i pedagożka szkolna w Społecznym Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Kudowie-Zdroju