Czy nauczyciel na kwarantannie może pobierać pełne wynagrodzenie? Jest stanowisko MEN

Czy nauczyciel, który z powodu wykrycia w szkole zakażenia koronawirusem trafił na kwarantannę może w tym czasie prowadzić lekcje zdalne i otrzymywać wynagrodzenie w pełnej wysokości? Z takim pytaniem do ministra edukacji narodowej zwróciła się posłanka Katarzyna Kretkowska z SLD.

W odpowiedzi na jej zapytanie wiceminister edukacji Maciej Kopeć zaznaczył, że kwarantanna nie oznacza niezdolności do pracy, a nauczyciel przebywający w izolacji może prowadzić lekcje online jeśli uzgodni to wcześniej z pracodawcą.

Kopeć przypomniał, że będąc na kwarantannie nauczyciel nie może wykonywać pracy poza miejscem odbywania kwarantanny, a więc na przykład na terenie szkoły.

- Nauczyciel, który został objęty kwarantanną powinien niezwłocznie poinformować pracodawcę o kwarantannie jako przyczynie swojej nieobecności w pracy - zaznacza Maciej Kopeć. -Równocześnie pracodawca - w porozumieniu z nauczycielem - powinien ustalić, czy nauczyciel może kontynuować wykonywanie nauczania w formie pracy zdalnej.

Tylko w takim wypadku nauczycielowi przysługuje prawo do wynagrodzenia w wysokości 100 procent. Jeśli natomiast z różnych powodów nie będzie wykonywał pracy w czasie kwarantanny wówczas otrzyma jedynie 80 proc. wynagrodzenia, bo - jak tłumaczy MEN - “decyzja o kwarantannie będzie wywoływała wtedy takie same skutki prawne pod względem pracowniczym i ubezpieczeniowym jak orzeczenie o niezdolności do pracy wystawiane przez lekarza w przypadku zachorowania”.

Fot.pixabay.com

Krzych
30.09.2020 11:23
Dobra, a co np ZUS na to?