Czarnek, jesteś u pani! Nauczyciele i uczniowie próbują odwołać ministra edukacji. Uda się?

29.06.2021

Fot. Babka od histy

Już ponad 50 tys. osób podpisało się pod “Obywatelskim wotum nieufności dla Czarnka!”. W sieci trwa też akcja #czarnekchallenge zapoczątkowana przez “Babkę od histy”. - Rosną szanse na odwołanie nieobliczalnego ministra Czarnka (...) Za wnioskiem o wotum nieufności mogą zagłosować członkowie nowego koła parlamentarnego Wybór Polska (Girzyński, Janowska, Czartoryski), którzy właśnie opuścili tonącą łajbę PiS - zaznaczają przedstawiciele ruchu Akcja Demokracja.

To właśnie na stronie Akcja Demokracja zamieszczone zostało “obywatelskie wotum nieufności”:

“Jako mieszkańcy i mieszkanki Polski, w tym wykładowcy, nauczycielki, rodzice, uczniowie i studentki, domagamy się natychmiastowego usunięcia Przemysława Czarnka ze stanowiska Ministra Edukacji i Nauki - czytamy w udostępnionym apelu - Czarnek chce, aby po wakacjach młodzież wróciła do kompletnie odmienionych szkół i uczelni. Ręczne sterowanie wyborem dyrektorów szkół, dyktatura fanatycznych kuratorów, praktycznie obowiązkowa religia, dla której alternatywą będzie etyka z nauczycielami po uczelni Rydzyka, likwidacja niezależnej Polskiej Akademii Nauk, wyrzucanie niepokornych profesorów (jak na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie) i nagrody dla swoich. Nie mówiąc już o nadal skandalicznie niskich pensjach nauczycieli i przeładowaniu podstawy programowej - to jest rzeczywistość polskiej oświaty i nauki pod rządami Czarnka. Wzywamy posłów i posłanki wszystkich ugrupowań politycznych do poparcia wotum nieufności wobec Czarnka”.

Pod apelem podpisało się już ponad 50 tys. osób.

Pomysłodawcy akcji zaznaczają, że szanse na odwołanie Przemysława Czarnka są coraz większe.
- Rosną szanse na odwołanie nieobliczalnego ministra Czarnka, którego kolejne pomysły mogą pogrążyć w mrokach polską edukację i naukę. Za wnioskiem o wotum nieufności mogą zagłosować członkowie nowego koła parlamentarnego Wybór Polska (Girzyński, Janowska, Czartoryski), którzy właśnie opuścili tonącą łajbę PiS - zauważają przedstawiciele Akcja Demokracja. - Homofobiczne wypowiedzi Czarnka skrytykował również Jarosław Gowin. Więc jeśli wicepremier kolejny raz nie będzie naginał swojego kręgosłupa pojawi się realna szansa na odwołanie polityka, który staje się coraz większym obciążeniem dla PiS.

W sieci trwa też akcja #czarnekchallenge, którą zainicjowała Agnieszka Jankowiak-Maik, nauczycielka z Poznania znana w internecie jako "Babka od histy". Nauczycielka codziennie publikuje argumenty za odwołaniem ministra Czarnka. Zamieszcza też swoje zdjęcia z transparentami, na których widnieją żartobliwe hasła, takie jak: “Czarnek! Jesteś u pani!”, “MEiN nie szanuje mamy”, “Czarnek, przepisz 100x zacznę szanować ludzi”, “MEiN niesie kaganiec oświaty”, “MEiN ściągało na matmie”.

Do akcji przyłącza się coraz więcej nauczycieli i uczniów. Inicjatywę wsparł między innymi Przemysław Staroń, który dwa lata temu otrzymał tytuł “Nauczyciela Roku”. Staroń jest też autorem książki “Szkoła bohaterek i bohaterów” oraz miłośnikiem Harry`ego Pottera i świata stworzonego przez J.K. Rowling. - Dlaczego Czarnek jest absolutną pomyłką na stanowisku ministra edukacji - choć wybór go przez obecną władzę jest absolutnie świadomy i skalkulowany? - pyta Staroń w internetowym wpisie. - Dlatego że jest żywym, najbardziej dosłownym w historii, przeniesieniem Dolores Umbridge w realia świata, w którym żyjemy. Dolores, która była na usługach miernego Korneliusza Knota, a ten był marionetką w rękach samego Voldemorta”.

Żeby udowodnić swoją tezę, Staroń postanowił zebrać i opisać absurdalne dekrety wydane za czasów rządów Dolores Umbridge w Szkole Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie:

"Szkoła Hogwart będzie poddana nieformalnej kontroli przez wyznaczonego członka Ministerstwa".

“Zajęcia dodatkowe są przedmiotem kontroli Wielkiego Inkwizytora”.

„Chłopcom i dziewczętom zakazuje się przebywania w odległości 8 cali od siebie”.

„Nieedukacyjne zabawki i gry są zakazane”.

„Uczniom nie wolno rozmawiać o przykrych wydarzeniach z ubiegłego roku. Każdy, kto będzie to robił, będzie karany”.

„Niniejszym rozwiązuje się wszystkie uczniowskie organizacje, stowarzyszenia, drużyny, grupy i kluby” - to tylko kilka przykładów z wielu dekretów stworzonych przez Dolores Umbridge.

Ostatecznie znienawidzona przez uczniów i nauczycieli dyrektorka została wyrzucona ze szkoły, a jakiś czas później zesłana do Azkabanu (czyli więzienia dla czarodziejów).