Aktualności
Czarnek do uczennicy z Ukrainy: nie zapomnieliśmy o trudnej historii
28.07.2022
“My naszej historii się nie wstydzimy. A skoro się jej nie wstydzimy, to będziemy jej nauczać również Ukraińców w Polsce” - zapewnia minister edukacji. To jego reakcja na słowa uczennicy z Ukrainy.
Minister edukacji Przemysław Czarnek w opublikowanym wczoraj wywiadzie dla prawicowego portalu fronda.pl był pytany między innymi o uczniów z Ukrainy, którzy trafiają do polskich szkół. Dziennikarz chciał wiedzieć, jak Polska poradzi sobie z tym wyzwaniem i w jakim języku będą uczyć się te dzieci?
Przemysław Czarnek odpowiedział, że będzie tak jak w każdym innym kraju:
- Jeśli przyjeżdżają do niego obcokrajowcy, to uczą się języka kraju, do którego przyjeżdżają. Tak i Ukraińcy w Polsce będą uczyć się języka polskiego w pierwszej kolejności, a następnie będą wchodzić do polskiego systemu oświaty i uczyć się po polsku. Tutaj nie mam żadnych wątpliwości. Takie założenia towarzyszą nam od początku wojny na Ukrainie.
W Warszawie w 24 dni powstała szkoła dla ukraińskich uczniów. Chętnych było dwa razy więcej niż miejsc
Czarnek wspomniał też, że w grę wchodzą szkoły sobotnio-niedzielne, takie, jakie mają na przykład Polacy w Stanach Zjednoczonych, Francji i innych krajach świata. - Ale to są już przede wszystkim decyzje i działania państwa ukraińskiego. My służymy pomocą. Natomiast jeśli chodzi o polski system oświaty, to Ukraińcy wchodzą do tego systemu i uczą się po polsku - zastrzegł szef resortu edukacji.
Uczniowie z Ukrainy mogą dostać używane laptopy. Na szkołę dla nich nie ma pieniędzy
Minister został również zapytany, czy trudna polsko-ukraińska historia znajdzie odzwierciedlenie w nauczaniu uczniów ukraińskich.
- Odpowiem pewnym przykładem, z którym miałem okazję zetknąć się osobiście - zaczął Czarnek. - Otóż w jednym z liceów w województwie mazowieckim brałem udział w spotkaniu z młodzieżą z klasy pierwszej tego liceum, która aktywnie współpracuje z Caritasem na polu pomocy Ukraińcom. Sporo dzieci ukraińskich zostało już przyjętych do tej szkoły. W tej klasie jest również Ukrainka, która jest tam już kilka lat. Razem z rodzicami przyjechała wcześniej. Mówiła, że ma łzy w oczach, kiedy widzi, w jaki sposób, z otwartym sercem, przyjmujemy jej rówieśników w polskich szkołach i że zapomnieliśmy o tej trudnej historii.
Minister edukacji narodowej szybko sprowadził jednak dziewczynę na ziemię:
- Odpowiedziałem, że wcale nie zapomnieliśmy o tej trudnej historii. Tylko nie ma ona oddziaływania w zakresie pomocy obecnym pokoleniom Ukraińców. Ale równolegle to właśnie teraz jest ten moment, w którym musimy naprawiać nasze relacje, przede wszystkim wymagając od Ukraińców wzajemności. Na polskiej ziemi są pomniki ku pamięci ludności cywilnej, która zginęła w latach 1942-1944. Są mogiły poległych Ukraińców. Natomiast nasi przodkowie, nasi rodacy, są pochowani gdzieś pod zbożem, na którym kładziemy wieńce. Żądamy wzajemności w relacjach polsko-ukraińskich i to jest ten czas, kiedy będziemy tej wzajemności żądać. My naszej historii się nie wstydzimy. A skoro się jej nie wstydzimy, to będziemy jej nauczać również Ukraińców w Polsce, tak jak wszystkich, którzy wchodzą do polskiego systemu oświaty.
Newsletter
Chcesz wiedzieć więcej? Zapisz się na newsletter.
RANKINGI szkół
Ranking krakowskich szkół podstawowych 2022
RANKINGI szkół
Ranking warszawskich szkół podstawowych 2022
Szkoły podstawowe
Te krakowskie szkoły wypadły najlepiej na egzaminie z matematyki 2022
Szkoły podstawowe
Te krakowskie szkoły wypadły najlepiej na egzaminie z j. angielskiego 2022
Ukraińscy uczniowie w Polsce
Baza darmowych materiałów dla uczniów z Ukrainy i polskich nauczycieli
Newsletter
Chcesz wiedzieć więcej? Zapisz się na newsletter.
- najczęściej
czytane - najczęściej
komentowane