Co dalej z zakazem samodzielnego wychodzenia z domu przez dzieci?

Co dalej z zakazem samodzielnego wychodzenia z domu przez dzieci?
Czy po feriach wróci zakaz samodzielnego wychodzenia z domu przez uczniów? Wygląda na to, że rząd na stałe wycofuje się z tego obostrzenia.

Zakaz wychodzenia z domu bez opieki osoby dorosłej w godzinach od 8-16 został wprowadzony pod koniec października ubiegłego roku. Obejmował dzieci i młodzież do 16. roku życia. Zasada ta nie obowiązywała w drodze do i ze szkoły, a także w weekendy i dni wolne od nauki.

Przepis wprowadzono wraz z przejściem na nauczanie zdalne uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych oraz wszystkich uczący się w szkołach średnich. Premier Mateusz Morawiecki tłumaczył, że ta zasada jest wprowadzana w trosce o bezpieczeństwo dzieci, które w tych godzinach powinny uczestniczyć w edukacji zdalnej, a nie spotykać się z kolegami poza domem, często bez wiedzy swoich rodziców, którzy są w pracy.

Problem powstał, kiedy rząd kolejnym rozporządzeniem wprowadził podobny zakaz również na czas ferii, czyli od 4 do 17 stycznia. Zaprotestowali rodzice i organizacje pozarządowe. Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę przygotowała nawet petycję do premiera z prośbą o zniesienie zakazu, tak by dzieci mogły w ferie korzystać ze świeżego powietrza póki jest widno.

Rząd ugiął się i kolejnym rozporządzeniem zniósł zakaz samodzielnego wychodzenia dzieci z domu w czasie ferii.

Czy teraz, kiedy rozpoczął się II semestr, a uczniowie (z wyjątkiem dzieci z klas I-III) wrócili na zdalne lekcje, znów - dla ich bezpieczeństwa - zostanie wprowadzony zakaz wychodzenia z domu? Zapytaliśmy o to w resorcie zdrowia. - W aktualnym stanie prawnym nie ma zakazu samodzielnego wychodzenia z domu w godzinach od 8-16 przez dzieci i młodzież do 16. roku życia - napisał w odpowiedzi Jarosław Rybarczyk z biura prasowego Ministerstwa Zdrowia.

Dorota
19.01.2021 10:23
II semestr zaczyna się 15.02, a nie teraz.