Chcesz zdawać maturę międzynarodową IB? Krakowska szkoła funduje stypendia naukowe

30.11.-1

Materiał partnera

Open Future International High School, IB World School 050654 w Krakowie przyzna 10 stypendiów uczniom, którzy chcą zdawać maturę międzynarodową IB.  Szkoła, która w tym roku  obchodzi jubileusz 10-lecia działalności,  jako jedyna w Małopolsce ma akredytacje trzech programów Fundacji International Baccalaureate Organization w Genewie: Primary Years Programme, Middle Years Programme, oraz Diploma Programme. Ten ostatni bezpośrednio przygotowuje uczniów do matury międzynarodowej IB.

Nasz program stypendialny na lata szkolne 2023-2025 ma być wsparciem dla utalentowanych licealistów z Polski i zagranicy, którzy chcą dołączyć do klasy III LO i zdawać maturę międzynarodową IB (tzw. IBDP Year 1) - zapowiada Karol Tomczyk, Prezes Zarządu Niepublicznego Dwujęzycznego Liceum Ogólnokształcącego Open Future International High School w Krakowie.

Kandydaci ubiegający się o stypendium muszą wykazać się udokumentowanymi osiągnięciami edukacyjnymi, czyli minimalną średnią ocen 4,5 w drugiej klasie liceum -  w przypadku systemu polskiego lub porównywalną ocenę w innym systemie edukacyjnym. Wniosek o stypendium należy złożyć do 30 czerwca 2023 roku, a ogłoszenie wyników nastąpi 7 lipca 2023 roku.

Uczeń, który ma średnią 4,5 oraz udokumentowany udział w konkursach lub olimpiadach przedmiotowych będzie zwolniony z czesnego w kwocie 56 tys. zł za dwa lata nauki.  Z kolei uczeń, który uzyskał średnią 4,8 oraz posiada udokumentowany udział w konkursach lub olimpiadach przedmiotowych, oprócz zwolnienia z dwuletniego czesnego otrzyma pełne dofinansowanie do udziału w zagranicznej wizycie studyjnej w klasie 3 lub 4 liceum.

Program matury międzynarodowej (IB) Diploma Programme (DP) uznawany jest przez ponad 2000 instytucji, w tym wiodące uniwersytety na całym świecie.

Nauka trwa dwa lata w klasach III i IV liceum  i oparta jest m.in. na ocenianiu kształtującym, aktywnych metodach pracy, sensownych działaniach na rzecz środowiska szkolnego oraz na budowaniu relacji z uczniem. Nauka kończy się egzaminami zewnętrznymi. W trakcie dwóch lat nauczania szkoła organizuje wyjazdy studyjne zagraniczne, udział w konferencjach technologicznych oraz naukowych dla młodzieży w Polsce, Egipcie, Stanach Zjednoczonych.

Maturę Międzynarodową IB oferuje kilka szkół w Krakowie, ale tylko Open Future International Schools zapewniają jednolity, spójny program IB od przedszkola, przez szkołę podstawową aż do liceum. Placówka bowiem jako jedyna w Małopolsce i szósta w Polsce ma akredytacje trzech programów Fundacji International Baccalaureate Organization w Genewie: Primary Years Programme, Middle Years Programme, oraz Diploma Programme, co pozwoli uczniom osiągać bardzo dobre wyniki końcowego egzaminu.

Założycielami Open Future International School są Anna i Karol Tomczykowie, którzy przed laty poszukując dobrej szkoły dla swoich dzieci, postanowili skorzystać z najlepszych, światowych wzorców. W 2013 roku założyli przedszkole, szkołę podstawową oraz gimnazjum. Uzyskanie certyfikatu przez Open Future dla pierwszego etapu Primary Years Programme zajęło im tylko cztery lata, co było dużym osiągnięciem, możliwym dzięki ogromnemu zaangażowaniu kadry pedagogicznej, uczniów oraz wsparciu rodziców.  Eksperci wizytujący placówkę, stwierdzili, że jeszcze nie odwiedzali szkoły, w której spotkaliby się z takim entuzjazmem dla filozofii oraz metodyki IB.
Kilka lat później zespół nauczycielski rozpoczął wdrażanie kolejnych etapów edukacyjnego IB - Middle Years Programme (kl. 6-8)  oraz  Diploma Programme (ostatnie dwa lata liceum), przygotowujący bezpośrednio do matury międzynarodowej IB.  Placówka znajduje się w nowym budynku, wyposażonym w nowoczesne pracownie: chemiczną, fizyczną, komputerową  oraz klasę do tzw. pracy cichej. Posiada też 30-arowy ogród.