Bibliotekarka pokazała, z jakich książek korzystają uczniowie. To wstyd!

Bibliotekarka pokazała, z jakich książek korzystają uczniowie. To wstyd!

Fot. fotolia.com

“Duże miejskie szkoły mogą sobie pozwolić na biblioteki z prawdziwego zdarzenia. Ja już nawet o takiej nie marzę. Najbardziej zależy mi na tym, aby każde dziecko mogło sobie wypożyczyć lekturę. Jeśli byłaby taka możliwość, to bardzo proszę o wsparcie dla mojej biblioteki”. Taki apel zamieściła w mediach społecznościowych bibliotekarka z małej wiejskiej podstawówki. Odzew internautów był natychmiastowy. To wstyd, że dzieci muszą korzystać z takiego księgozbioru.

W mediach społecznościowych został opublikowany list pani Pauliny, bibliotekarki od kilku lat pracującej w Publicznej Szkole Podstawowej w Chotczy (woj. mazowieckie). Pani Paulina ubolewa, że dzieci z jej szkoły mają utrudniony dostęp nie tylko do nowości wydawniczych, ale nawet do obowiązkowych lektur szkolnych. Bibliotekarka przyznaje, że tylko raz jej szkoła otrzymała dofinansowanie w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, a większość książek pamięta lata 50-te. Do swojego listu pani Paulina dołączyła kilka zdjęć szkolnych lektur, z których muszą korzystać uczniowie jej szkoły i zaapelowała o pomoc w uzupełnieniu księgozbioru. Jej list poruszył wielu internautów, którzy pod postem deklarują wsparcie dla biblioteki i publikują zdjęcia książek, jakie zamierzają przesłać szkole.

A oto list pani Pauliny i lista książek, o których marzy:

“Od kilku lat pracuję w małej wiejskiej szkole (Publiczna Szkoła Podstawowa w Chotczy). Szkoła niestety posiada bardzo ubogi księgozbiór. Tylko raz udało nam się uzyskać dofinansowanie NPRCZ. Księgozbiór jest bardzo stary (pamiętający nawet lata 50). Większość lektur posiadamy w pojedynczych egzemplarzach (i to często bardzo zniszczonych). W związku z tym dzieci mają utrudniony dostęp do obowiązujących lektur (zwłaszcza tych ostatnio wprowadzonych). Pod koniec roku udało nam się zakupić z własnych funduszy część książek, jednak jest to kropla w morzu potrzeb. Szczególnie dlatego, że zakupu musieliśmy dokonać w okresie, w którym większość pozycji była już wyprzedana. Książki wydane po 2000 r. stanowią niewielki procent całego księgozbioru. Przy tak ograniczonych zasobach trudno jest zachęcić uczniów do czytania. Nawet ci najbardziej chętni dość szybko rezygnują, mówiąc że już wszystko przeczytali, a starsze pozycje są dla nich nieatrakcyjne. Ma to wpływ na zainteresowanie uczniów czytelnictwem w klasach IV-VIII. Duże miejskie szkoły mają większe możliwości i mogą sobie pozwolić na biblioteki z prawdziwego zdarzenia. Ja już nawet o takiej nie marzę. Najbardziej zależy mi na tym, aby każde dziecko mogło sobie wypożyczyć lekturę. Jeśli byłaby taka możliwość, to bardzo proszę o wsparcie dla mojej biblioteki”

Publiczna Szkoła Podstawowa w Chotczy. Chotcza-Józefów 68
27-312 Chotcza

Lista marzeń: Chłopcy z Placu Broni, Pan Tadeusz, Quo Vadis, Kubuś Puchatek, Kapelusz za sto tysięcy, Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi, Pozłacana rybka, Ziele na kraterze. Tędy i owędy, Agatha Christie - wybrana powieść kryminalna, Miron Białoszewski - Pamiętnik z powstania warszawskiego, Stary człowiek i morze, Cyberiada, Pinokio, Dziady, Czerwona kartka dla Sprężyny, Przygody Tomka Sawyera, Król Maciuś Pierwszy, Sposób na Alcybiadesa, Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek(czterech prawych i sześciu lewych), Detektyw Pozytywka, Cukierku, ty łobuzie, Akademia Pana Kleksa, Dzieci z Bullerbyn, Piaskowy Wilk, Gellner- Wścibscy, Mania, dziewczyna inna niż wszystkie. Opowieść o Marii Skłodowskiej-Curie, Psie troski, czyli o wielkiej przyjaźni na cztery łapy i dwa serca, Agnieszka Frączek - Rany Julek! O tym, jak Julian Tuwim został poetą, Asiunia, Kapelusz Pani Wrony, Klechdy sezamowe, Afryka Kazika, Dziadek i Niedźwiadek, Kłopoty Kacperka Góreckiego Skrzata, Dziewczynka z parku, Hans Christian Andersen - Baśnie, W pustyni i w puszczy, Opowieści z Narnii, Karolcia, Sposób na Elfa