Będzie nowelizacja przepisów o specjalnych zasiłkach dla rodziców. Kto dostanie pieniądze?

Minister Jadwiga Emilewicz zapowiedziała właśnie, że rząd w przyszłym tygodniu zaprezentuje nową specustawę, zgodnie z którą o zasiłki będą mogli ubiegać się rodzice dzieci starszych niż osiem lat.

Przepisy, które obecnie obowiązują, a które wprowadzono przyjętą na początku marca specustawą zakładają, że zasiłek opiekuńczy w związku z zamknięciem szkoły, przedszkola lub żłobka przysługuje na okres 14 dni wyłącznie rodzicom, których dziecko nie skończyło jeszcze 8 lat, przy czym liczy się dzień, a nie rok urodzenia. Przykładowo jeśli rodzic wystąpił o zasiłek opiekuńczy od 16 marca 2020 r., a dziecko 22 marca kończy osiem lat zasiłek opiekuńczy będzie mu przysługiwał od 16 do 21 marca 2020 r.

Wczoraj Małgorzata Kidawa-Błońska, kandydatka Koalicji Obywatelskiej na prezydenta zapowiedziała, że wystąpi do marszałek Sejmu z wnioskiem o pilne zwołanie posiedzenia w celu zmiany przepisów dotyczących wypłaty tych zasiłków. - Chodzi o to, żeby przysługiwały one rodzicom wszystkich dzieci ze szkół podstawowych, bo dziewięcio, czy dziesięcioletnie dziecko też nie powinno być zostawione w domu bez opieki - stwierdziła Kidawa-Błońska.

Dziś podczas konferencji prasowej minister przedsiębiorczości Jadwiga Emilewicz poinformowała, że w przyszłym tygodniu rząd przedstawi projekt takiej ustawy, w którym znajdzie zapis o objęciu zasiłkiem rodziców dzieci starszych niż 8 lat. Prawdopodobnie granicą będzie wiek 12 lat bo zgodnie z innymi przepisami - jak zaznaczyła Emilewicz - jest to wiek, w którym dziecko może już samodzielnie przemieszczać się komunikacją publiczną.

Nowe przepisy mają działać wstecz.