Barbara Nowak skontrolowała szkoły sióstr prezentek. Znalazła dwie nieprawidłowości

29.08.2022

Fot. Szkoły Prezentek Kraków

Na wniosek posła Macieja Gduli Barbara Nowak przeprowadziła w czasie wakacji kontrole w placówkach oświatowych prowadzonych przez siostry prezentki i doszukała się dwóch nieprawidłowości.

Poseł Lewicy Maciej Gdula na początku lipca wystąpił do Kuratorium Oświaty w Krakowie z wnioskiem o przeprowadzenie kontroli we wszystkich placówkach prowadzonych na terenie Małopolski przez siostry prezentki.

Miało to związek z opisaną w połowie czerwca przez portal Wirtualna Polska sprawą Domu Pomocy Społecznej w Jordanowie prowadzonym przez prezentki. Według relacji świadków, do których dotarli dziennikarze zakonnice miały znęcać się nad podopiecznymi: przywiązywały dzieci do łóżek, biły, poniżały, zamykały w klatkach. Dwie z nich już usłyszały prokuratorskie zarzuty.

Barbara Nowak: zbyt łatwo feruje się wyroki

Reportaż wstrząsnął opinią publiczną, ale nie małopolską kurator oświaty Barbarą Nowak. Ta na swoim Twitterze napisała: "Zbyt łatwo feruje się wyroki jeszcze przed uzyskaniem pełnej wiedzy o faktach. To ja celem uzupełnienia informacji o DPS w Jordanowie. Uczniowie z DPS w szkole nie wykazywali lęku, czy negatywnych emocji. Dzieci o specjalnych potrzebach z DPS nie potrafią zakłamywać emocji".

To nie jest jednostkowy przypadek?

Poseł Maciej Gdula przyznał, że zwrócił się do kuratorium z wnioskiem o kontrolę wszystkich placówek edukacyjnych prowadzonych przez prezentki w Małopolsce ponieważ dochodziły do niego sygnały, że sprawa DPS-u w Jordanowie może nie być jednostkowym przypadkiem.

- Apeluję do wszystkich uczniów, rodziców uczniów i absolwentów, którzy mają wiedzę na temat przemocowych zachowań kadry pracowniczej w szkołach prezentek, żeby zgłaszali się do kuratorium i do mediów lokalnych, publikowali swoje historie i pisali do mojego biura poselskiego. Tylko dzięki Waszej odwadze będziemy mogli uniknąć kolejnych tragedii i pociągniemy do odpowiedzialności osoby, które stosowały przemoc wobec uczniów lub kryły sprawców - zaapelował Gdula w mediach społecznościowych.

Czy w szkołach prezentek przestrzega się praw ucznia?

Kontrola przeprowadzona w lipcu przez krakowskie kuratorium objęła trzy placówki prowadzone przez prezentki na terenie Małopolski:

• Publiczną Szkołę Podstawową Sióstr Prezentek w Krakowie;

• Publiczne Liceum Ogólnokształcące Sióstr Prezentek w Krakowie wraz z Internatem przy Publicznym Liceum Ogólnokształcącym Sióstr Prezentek w Krakowie

• Publiczne Przedszkole Sióstr Prezentek w Bukownie.

Jak poinformowała nas Joanna Drużyńska, rzeczniczka prasowa Kuratorium Oświaty w Krakowie kontrole dotyczyły zapewnienia uczniom bezpiecznych i higienicznych warunków nauki, wychowania i opieki oraz przestrzegania praw dziecka i praw ucznia.

- Przeprowadzone kontrole wykazały, że w powyższych placówkach przestrzegane są prawa dziecka i prawa ucznia oraz zapewnione są bezpieczne i higieniczne warunki nauki, wychowania i opieki - zapewnia Drużyńska. I dodaje: - Kontrole wykazały dwie drobne nieprawidłowości.

W przedszkolu zabrakło rejestru wypadków uczniów (bo do tej pory nie było żadnego wypadku), a w liceum kuratorium odkryło, że Rada Rodziców uchwaliła program wychowawczo-profilaktyczny bez porozumienia z Radą Pedagogiczną.

Jak informuje kuratorium wydano następujące zalecenia pokontrolne:

• w odniesieniu do liceum: uchwalić program wychowawczo-profilaktyczny w porozumieniu z Radą Pedagogiczną w trybie art. 84, ust. 2 pkt 1 Prawa Oświatowego;
• w przypadku przedszkola: prowadzenie rejestru wypadków zgodnie z §50, ust. 1 i 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach.