Barbara Nowak podziękowała za uratowanie przed zwolnieniem

Barbara Nowak podziękowała za uratowanie przed zwolnieniem
Wojewoda małopolski nie złoży wniosku o odwołanie Barbary Nowak ze stanowiska. Również minister edukacji nie zdecydował się na zwolnienie krakowskiej kuratorki, a wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki interweniował w jej sprawie u Jarosława Kaczyńskiego. Dziś Nowak podziękowała za to w mediach społecznościowych. - Szkoda, że nauczyciele byli bierni, bo przecież występowała Pani również w ich interesie - komentują internauci.

Za swoją antyszczepionkową wypowiedź Barbara Nowak nie poniesie żadnych konsekwencji. Już w poniedziałek wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki poinformował, że dymisji nie będzie, bo choć słowa Nowak były niefortunne, to jednak nie jest to powód do odwołania jej ze stanowiska, a Nowak wycofała się ze swoich słów. Dziś, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, z kurator Nowak spotkał się wojewoda małopolski Łukasz Kmita oraz jego zastępca Ryszard Pagacz, który nadzoruje pracę Kuratorium Oświaty.

Jak informuje rzeczniczka wojewody Joanna Paździo, podczas rozmowy przekazano kuratorce jakie są oczekiwania państwa w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa uczniom i nauczycielom w czasie pandemii. Rzeczniczka zapewnia, że Nowak "przyjęła to ze zrozumieniem", a wojewoda ma zamiar w dalszym ciągu monitorować sprawę.

Osobisty punkt widzenia

Łukasz Kmita nie zamierza składać wniosku o odwołanie Barbary Nowak ze stanowiska. Również minister edukacji nie zdecydował się na zwolnienie krakowskiej kuratorki. W jej obronie stanął nie tylko Ryszard Terlecki, który - jak podaje Interia - miał nawet w tej sprawie interweniować u samego Jarosława Kaczyńskiego, ale również wielu prawicowych publicystów i działaczy.

List otwarty w jej sprawie opublikowało Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Czytamy w nim m.in., że “w udzielanych dziennikarzom wywiadach każdy ma prawo przedstawiać swój osobisty punkt widzenia”, a odwołanie kuratorki byłoby "naruszeniem demokratycznej zasady wolności słowa".

Prof. Aleksander Nalaskowski w portalu wpolityce.pl ubolewał, że Nowak jest zdecydowanie najbardziej w Polsce „grillowanym” urzędnikiem lokalnym.

"Pies z kulawą nogą (ten z prawej jak i lewej budy) - pisał prof. Nalaskowski - nie interesuje się tym, ile dobra zrobiła dla małopolskiej oświaty, ile szkół ocaliła przed rozwiązaniem, jak dzielnym, pracowitym i lojalnym wobec nauczycieli, a nade wszystko młodzieży jest zwierzchnikiem”.

Posłanka Maria Kurowska z Solidarnej Polski (startowała w wyborach z list PiS) apelowała do ministra Czarnka O medal i nagrodę dla Pani Kurator Nowak proszę! Ma mądrość i odwagę bronić dzieci i nauczycieli przed przymusem, odbieraniem wolności i niewiadomymi skutkami wstrzykiwanych im preparatów. Takich SZEFÓW w Polsce potrzeba ABY POLSKA BYŁA POLSKĄ!”.

Skrajnie nieodpowiedzialna

Dymisji Nowak domagała się z kolei część polityków partii rządzącej. Jeszcze wczoraj minister zdrowia Adam Niedzielski podkreślał, że wypowiedź Nowak była “skrajnie nieodpowiedzialna”, a kurator - jego zdaniem - “absolutnie powinna zostać zwolniona”.

Podobnego zdania była eurodeputowana PiS Beata Mazurek.

Dymisji domagali się także członkowie Rady Medycznej przy premierze. W poniedziałek prof. Andrzej Horban, w imieniu Rady, opublikował oświadczenie. Powtórzono w nim, że szczepienia ratują zdrowie i życie oraz pozwalającą na zmniejszenie tragicznych skutków pandemii. "Jakiekolwiek twierdzenia podważające ten fakt nie tylko nie mają żadnego uzasadnienia naukowego, ale zniechęcając do szczepień, zwiększają liczbę ofiar pandemii" - czytamy w oświadczeniu.

Dziś Nowak może już spać spokojnie. Do dymisji nie dojdzie. Kuratorka postanowiła za to podziękować swoim obrońcom. Zamieściła na Twitterze grafikę ze swoim zdjęciem i słowem “dziękuję”.

“Barbaro, 83% umierających pod respiratorami to nieszczepieni - napisał pod postem jeden z komentujacych. - Czy czujesz Barbaro, ilu ludzi (głupich, ale to nie tak ważne) umrze z powodu twoich spekulacji o eksperymencie ze szczepionkami? Nie masz takiej refleksji? Warto ważyć słowa Barbaro".

Szkoda, że nauczyciele byli bierni

Pod wpisem znalazło się też mnóstwo antyszczepionkowych komentarzy.

“My też dziękujemy. Proszę się nie bać ale też nie wycofywać. Jako człowiek wolny ma Pani prawo mieć swoje zdanie o DOBROWOLNEJ nowej szczepionce”.

"Jest Pani symbolem mądrości wolnych ludzi, wolnych Polaków. To my dziękujemy!"

"To były na pewno trudne chwile, ale sobie Pani poradziła. Szkoda, że nauczyciele byli bierni, bo przecież występowała Pani również w ich interesie. Brakuje takich osób jak Pani. Jak widać wielu Polaków takich właśnie osób potrzebuje. Dziękuję i życzę dużo zdrowia i sukcesów".

"Odwołanie tej Pani byłoby największym błędem jaki sobie można wyobrazić. Pani Kurator skutecznie broni dzieci przed lewacką i pedalską hołotą. Szacunek!"

"Pani kurator walczy o zdrowie polskich dzieci, jak lwica... Brawo"

"Jestem z Panią. Powiedziała Pani na głos co myślą normalni ludzie".