Barbara Nowak organizuje defiladę wojskową. Na jej trasie mają się ustawić przedszkolaki z hasłami

Fot. FB Barbara Nowak Małopolski Kurator Oświaty

Barbara Nowak, małopolska kurator oświaty organizuje w Krakowie defiladę szkół i klas mundurowych i chce by wzdłuż trasy przemarszu ustawiły się przedszkolaki z transparentami, plakatami lub innymi elementami patriotycznymi. “Oryginalne pomysły Pani Kurator chętnie nagrodzi” - czytamy w mailu przesłanym do dyrektorów szkół i przedszkoli. - Takiego absurdu dawno nie widziałam - komentuje dyrektorka jednego z przedszkoli.

Defilada szkół i klas mundurowych Województwa Małopolskiego ma się odbyć 28 kwietnia pod hasłem „Razem pilnujemy Polski!”. Rozpocznie ją oczywiście msza święta na Wawelu. Następnie uczniowie klas mundurowych zejdą ze Wzgórza Wawelskiego, ulicą Grodzką przemaszerują na Rynek, a dalej ulicą Szewską, Podwalem, Józefa Piłsudskiego, Al. 3 Maja dojdą do Parku Jordana.

- To pierwsze tego typu wydarzenie organizowane przez małopolską kurator oświaty. Ma mieć uroczysty i patriotyczny charakter - mówi w rozmowie z nami Joanna Drużyńska, rzeczniczka prasowa Kuratorium Oświaty w Krakowie.

Szczegóły imprezy mają być znane w poniedziałek. Dotarliśmy jednak do maila, jakiego w tej sprawie otrzymali z kuratorium dyrektorzy krakowskich szkół i przedszkoli.

Wizytatorka KO Danuta Piwowarczyk prosi w nim o wzięcie udziału w defiladzie oraz “oddelegowanie dzieci, uczniów wzdłuż trasy przemarszu np. z hasłami, plakatami lub innymi elementami patriotycznymi. Oryginalne pomysły Pani Kurator chętnie nagrodzi” - zachęca Danuta Piwowarczyk i prosi, by dyrektorzy mailem przekazali jej informację “o liczbie oddelegowanych dzieci, uczniów oraz wskazanie miejsca na trasie przemarszu”.

- Kiedy zobaczyłam tego maila, to w pierwszej chwili pomyślałam, że to fejk, że ktoś podszywa się pod kuratorium oświaty, bo takiego absurdu dawno nie widziałam. Trudno to nawet skomentować. Myślałam, że czasy defilad dawno minęły, ale okazuje, że pani kurator chyba zatęskniła za pochodami pierwszomajowymi - mówi w rozmowie z nami dyrektorka jednego z krakowskich przedszkoli. I dodaje: - Nie zamierzam delegować dzieci na tę defiladę.

Do maila z kuratorium dołączony jest list podpisany przez małopolską kurator oświaty. Barbara Nowak pisze w nim, że planowana na 28 kwietnia defilada jest “demonstracją uczuć patriotycznych młodych ludzi świadomych swoich obowiązków wobec Polski i odpowiedzią na przyjęcie przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Ustawy o obronie Ojczyzny”.

Ustawę Nowak nazywa dokumentem, “którego znaczenia dla bezpieczeństwa Państwa Polskiego nie sposób przecenić”.

Dalej kuratorka pisze o tym, że wszyscy Polacy muszą być świadomi jak cenna i krucha jest wolność, a jedynie silne i przygotowane do obrony państwo jest w stanie zapewnić bezpieczeństwo swoich obywateli.

“W szczególnej sytuacji, wojny na Ukrainie, naszego wschodniego sąsiada, wszyscy zdajemy sobie sprawę jak bezcenną wartość ma wolność i suwerenność Państwa Polskiego - czytamy w liście do dyrektorów szkół. - Uciekający przed wojną Ukraińcy, w większości dzieci i młodzież szkolna, niosą świadectwa potworności wojny. Musimy wspólnie przeciwko wojnie zaprotestować, ale także być gotowym do walki o wolność Polski. To obowiązek każdego Polaka”.

Na koniec Nowak zachęca uczniów z krakowskich szkół i przedszkoli, by wraz z nauczycielami towarzyszyli defiladzie na trasie przemarszu.

“Proszę, pokażcie poprzez Waszą obecność, hasła, transparenty jedność z rówieśnikami z klas mundurowych. Bądźmy w tym dniu i w każdym kolejnym wspólnotą Polaków kochających Ojczyznę” - kończy swój list Nowak.

Kuratorka podkreśla, że organizację Defilady (w swoim liście Nowak pisze to słowo z wielkiej litery) wsparły służby mundurowe: Wojsko, Policja, WOT oraz Szkoła Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie.

Klasy mundurowe to oczko w głowie małopolskiej kuratorki. Tuż po wybuchu wojny w Ukrainie Nowak napisała na swoim twitterze: "Dziś, z jeszcze większą dumą i wdzięcznością patrzę na szkoły, klasy mundurowe w Małopolsce. Świadomi swoich obowiązków wobec Ojczyzny powinni być wszyscy młodzi ludzie. Czas na powszechne szkolenie obronne uczniów. Koniec z odwracaniem uwagi młodych niszczącymi ideologiami”.

Wcześniej pisała: “Jestem dumna z małopolskich szkół i klas mundurowych: wojskowych, policyjnych i strażackich. Ci młodzi ludzie nie tylko się uczą, ale także dbają o sprawność fizyczną, szkolą się we władaniu bronią. Polska może być z nich dumna. Dziękuję im za wsparcie w imprezach patriotycznych!”

Jarosław
22.04.2022 20:40
Jaki to kurator raczej namiestnik
Kim
22.04.2022 19:48
Kim Dzong Una lubi to!
Ta z "gorszego sortu"
22.04.2022 16:49
Parady wojskowe - tylko z pozoru oddające hołd idei pokoju i zgody, indoktrynowanie obywateli począwszy od przedszkola i tresowanie ich na miernych, biernych ale wiernych jednemu wodzowi i jednej partii - towarzyszko kuratorko BN za waszą wzorową postawę należy wam się odznaczenie - miejsce odbioru odznaczenia: Plac Czerwony w Moskwie, względnie ul. Nowogrodzka w Warszawie - wg grafiku dostępności "wodzów" i wspierających ich "przewodników duchowych narodu".