Barbara Nowak o szczepieniu uczniów: jestem absolutnie przeciwna, to segregacja

04.08.2021

Barbara Nowak o szczepieniu uczniów: jestem absolutnie przeciwna, to segregacja

Fot. pixabay.com

Resort edukacji chce, by do akcji szczepień włączyły się szkoły. To nauczyciele mają zbierać zgody od rodziców na wykonanie dziecku zastrzyku, a szczepienia mają się odbywać między innymi na terenie szkół. Małopolska kurator oświaty twierdzi, że to segregacja uczniów, która doprowadzi do wojny polsko-polskiej.

Podczas konferencji prasowej, na której ministerstwo prezentowało plany związane z wrześniowym powrotem uczniów do szkół, wiceminister Marzena Machałek zaznaczyła, że duży nacisk resort chce położyć na zachęcenie jak największej liczby uczniów do szczepień.

Do szkół mają trafić broszury i filmiki informacyjne. Już w pierwszych dniach września będą prowadzone lekcje wychowawcze i spotkania z rodzicami poświęcone temu tematowi. W drugim tygodniu nauki wychowawcy klas będą mieli za zadanie zebrać od rodziców uczniów zgody na szczepienie dzieci, a od 13 do 19 września potrwa akcja szczepień. Jak informuje Marzena Machałek, dyrektorzy szkół będą mogli organizować szczepienia na terenie placówek, na przykład z wykorzystaniem mobilnych punktów szczepień lub zorganizować dojazd uczniów do takich punktów.

Musimy promować szczepienia. Są dobrodziejstwem – dodała Marzena Machałek i zaznaczyła, że to, czy nauka będzie prowadzona zdalnie, ma zależeć od rozwoju epidemii, a to z kolei od tego, czy się zaszczepimy.

Kurator Nowak obawia się segregacji uczniów

Pomysł, by szkoły zostały zaangażowane w szczepienia uczniów nie podoba się natomiast małopolskiej kurator oświaty, która będzie musiała prowadzić nadzór nad tym, jak prowadzona jest cała akcja związana z promocją szczepień wśród uczniów i samymi szczepieniami.

Dziś w rozmowie z “Dziennikiem Polskim” Barbara Nowak zaznaczyła, że za szczepienia dzieci odpowiedzialność biorą rodzice. - I jeżeli rodzice sobie życzą zaszczepienia dziecka, to ma ono zostać zaszczepione. Natomiast jestem absolutnie przeciwna jakiejkolwiek akcji szczepienia w szkole. Uważam, że w obecnej sytuacji, gdy w społeczeństwie ścierają się różnego rodzaju opinie na temat szczepień dzieci, to dla spokojnego funkcjonowania szkoły - powinna ona być z tego wyłączona. Według mnie w szkołach powinna się odbywać wyłącznie akcja informacyjna, głównie skierowana do rodziców - zaznaczyła w “DP” Barbara Nowak.

Kurator dodała też, że obawia się segregacji uczniów. Przekonuje, że gdyby szczepienia odbywały się na terenie szkoły nastąpiłby podział na zwolenników i przeciwników. - Wtedy mamy uczniów przeciwko sobie, nauczycieli przeciwko sobie, rodziców przeciwko sobie - a tego absolutnie nie chcę dla szkoły. Szkoła ma spokojnie pracować, nie wolno stwarzać sytuacji, w których doszłoby do niepotrzebnych napięć. Punkt szczepień można zorganizować niedaleko szkoły, a nie w szkole. Jeżeli rodzice uważają, że dziecko należy zaszczepić, to tak powinno się stać, ale z pominięciem szkoły. A jeżeli rodzice uważają, że nie należy dziecka szczepić - też nie powinno to być żadną informacją publiczną - uważa małopolska kurator.

Barbara Nowak: jestem wolnościowcem

Z kolei w rozmowie z PAP Nowak zapewniła, że jest “wolnościowcem, nauczycielem, który bardzo marzył o wolnej Polsce”. - Rozpoczęłam pracę w szkole w stanie wojennym, w 1982 r. Uważam, że w interesie bezpieczeństwa w szkole nauczyciele powinni się zaszczepić, ale jestem przeciwna przymusom - dodała.

W ten sposób Nowak odniosła się do pojawiających się ze strony ministerstwa zdrowia zapowiedzi, że być może szczepienia wśród nauczycieli i pracowników oświaty będą obowiązkowe.

Jej zdaniem wprowadzenie takiego obowiązku może spotęgować braki kadrowe w oświacie.

- Rekomendacje takiego obowiązku, a potem jego wprowadzenie, może powodować nerwy. Naciski mogą spowodować odejścia np. na wcześniejszą emeryturę. Wtedy będziemy mieli poważny problem – stwierdziła małopolska kurator.

Nowak zapewniła, że wielu nauczycieli jest już zaszczepionych, w Krakowie jest to większość uczących. - Ale są regiony, gdzie na całą szkołę zaszczepiło się tylko kilkoro nauczycieli – zaznaczyła małopolska kurator.

Barbara Nowak sprzeciwia się również obowiązkowi szczepień uczniów. Jej zdaniem decyzja o tym powinna należeć wyłącznie do rodziców.

- Jeżeli są argumenty naukowe na to, że szczepionka dla dzieci jest bezpieczna, to zgadzam się, że można dzieci szczepić. Ale decyzję o tym powinny podjąć tylko i wyłącznie rodzice, a nie jakieś zewnętrzne gremium. Wierzę w mądrość rodziców. Rozumiem też, jeśli mają różnego rodzaju wątpliwości – powiedziała kurator.

W rozmowie z PAP Nowak również skrytykowała pomysł, by akcje szczepień uczniów prowadzić na terenie szkół.

- Absolutnie się z tym nie zgadzam. Mam obawy, że wcielenie takiego pomysłu w życie doprowadzi do wojny polsko-polskiej, a nie chcę, by taka przetoczyła się przez szkołę – powiedziała kurator

Kurator Nowak nie wie, czy się zaszczepiła

Kuratorzy oświaty, ich zastępcy oraz kuratoryjni wizytatorzy znaleźli się w pierwszej grupie do szczepień razem z nauczycielami. Mogli zaszczepić się już w lutym i wielu z takiej możliwości skorzystało. Zaszczepili się między innymi kuratorzy z Poznania, Łodzi, Lublina i Katowic. Czy kurator Barbara Nowak również znalazła się w tym gronie? Tego nie wiadomo. Kiedy w marcu zadaliśmy to pytanie w kuratorium w odpowiedzi usłyszeliśmy, że “kuratorium oświaty w Krakowie nie posiada informacji w tym zakresie”, co ciekawe pod tym mailem podpisała się sama kurator Nowak.

Magdalena Nowak
05.08.2021 08:56
Brawo! Jestem nauczycielką. Całkowicie popieram zdanie pani kurator!