Barbara Nowak nie wie, czy została zaszczepiona. Czy za słowa o eksperymencie zostanie odwołana?

07.01.2022

Barbara Nowak, małopolska kurator oświaty znów szokuje. Tym razem chodzi o jej wypowiedź na temat szczepionek przeciwko koronawirusowi, które nazwała "eksperymentem". Jej wypowiedź skrytykował nie tylko minister zdrowia Adam Niedzielski, ale również szef resortu edukacji Przemysław Czarnek. Beata Mazurek, europosłanka PiS domaga się nawet odwołania Nowak ze stanowiska.

Barbara Nowak, małopolska kurator oświaty była dziś rano gościem porannej audycji Radia Zet. Mówiła między innymi o procedowanej właśnie w Sejmie nowelizacji ustawy oświatowej, zwanej Lex Czarnek. Przy okazji podzieliła się swoimi przemyśleniami na temat szczepień przeciwko Covid-19. Pytana przez prowadzącą audycję Beatę Lubecką, co sądzi o obowiązkowych szczepieniach dla nauczycieli, odpowiedziała, że jest im przeciwna. Podobne zdanie na ten temat ma również minister edukacji Przemysław Czarnek, ale Barbara Nowak poszła o krok dalej i nazwała szczepionki “eksperymentem”. - Nie wyobrażam sobie, że można kogokolwiek w tym momencie zmuszać. To jest decyzja wolna każdego wolnego człowieka. Tak powinno być - stwierdziła.

Niedzielski i Czarnek krytykują Nowak

Od wypowiedzi małopolskiej kurator najpierw odciął się minister zdrowia Adam Niedzielski. Podczas dzisiejszej konferencji prasowej stwierdził: - Systematycznie słyszymy o takich wybrykach. Zawsze znajdzie się osoba oświecona, która uważa, że swoim nikłym autorytetem będzie przeciwstawiać się światu nauki. Niestety są to kolejne niefortunne wypowiedzi. Rzeczywistość jest jednak inna: szczepionki to nie jest żaden eksperyment. Nie opieramy się na deklaracjach producentów, ale wiarygodnych badaniach i obserwacjach. Potępiam wszystkie takie oznaki braku rozumu. Jak ktoś się chce popisać i zaistnieć medialnie, to powinien wiedzieć, że bierze na siebie olbrzymią odpowiedzialność.

Minister zdrowia stwierdził też, że Nowak powinna ponieść konsekwencję swoich słów. - Za każdą osobę, która zrezygnuje ze szczepienia, zwątpi w ich sens - powiedział Niedzielski. Dodał też, że takie osoby jak małopolska kurator “nie powinny ponosić odpowiedzialności za edukację”.

Do sprawy na Twitterze odniósł się minister edukacji Przemysław Czarnek.

"Wypowiedź pani kurator Barbary Nowak uważam za szkodliwą i absolutnie nie zgadzam się z nią. Niezmiennie zachęcam wszystkich do szczepień" - napisał.

Nowak do dymisji

Z kolei Beata Mazurek, europosłanka PiS wprost domaga się dymisji Barbary Nowak, porównując to z niedawnym odwołaniem ambasadora RP w Czechach.

Ambasador RP w Czechach zostanie odwołany bo “Nie ma zgody na skrajnie nieodpowiedzialne wypowiedzi”. Czy i jaka będzie decyzja w związku z tą wypowiedzą panie Czarnek? A może są równi i równiejsi? - zapytała na Twitterze europosłanka PiS.

Tymczasem małopolska kurator oświaty próbuje wycofać się ze swojej wypowiedzi. Na Twitterze napisała:

"Przyznaję, że mając wykształcenie historyczne, a nie medyczne, nie powinnam się wypowiadać na temat szczepionki. Zapewniam, że w Małopolsce uczniowie i nauczyciele są bezpieczni, bo realizowane są cele polityki państwa polskiego".

Nowak przeciwna akcji szczepień w szkołach

To nie pierwsza tego typu wypowiedź Nowak na temat szczepień przeciwko koronawirusowi. Wcześniej nie podobał jej się pomysł, by szkoły zostały zaangażowane w szczepienia uczniów.
Przekonywała, że za szczepienia dzieci odpowiedzialność biorą rodzice.

- I jeżeli rodzice sobie życzą zaszczepienia dziecka, to ma ono zostać zaszczepione. Natomiast jestem absolutnie przeciwna jakiejkolwiek akcji szczepienia w szkole. Uważam, że w obecnej sytuacji, gdy w społeczeństwie ścierają się różnego rodzaju opinie na temat szczepień dzieci, to dla spokojnego funkcjonowania szkoły - powinna ona być z tego wyłączona. Według mnie w szkołach powinna się odbywać wyłącznie akcja informacyjna, głównie skierowana do rodziców - mówiła w “Dzienniku Polskim” Barbara Nowak.

Kurator przekonywała, że obawia się segregacji uczniów. Mówiła, że gdyby szczepienia odbywały się na terenie szkoły nastąpiłby podział na zwolenników i przeciwników. - Wtedy mamy uczniów przeciwko sobie, nauczycieli przeciwko sobie, rodziców przeciwko sobie - a tego absolutnie nie chcę dla szkoły. Szkoła ma spokojnie pracować, nie wolno stwarzać sytuacji, w których doszłoby do niepotrzebnych napięć. Punkt szczepień można zorganizować niedaleko szkoły, a nie w szkole. Jeżeli rodzice uważają, że dziecko należy zaszczepić, to tak powinno się stać, ale z pominięciem szkoły. A jeżeli rodzice uważają, że nie należy dziecka szczepić - też nie powinno to być żadną informacją publiczną - mówiła Nowak.

Kurator Nowak nie wie, czy się zaszczepiła

Kuratorzy oświaty, ich zastępcy oraz kuratoryjni wizytatorzy znaleźli się w pierwszej grupie do szczepień razem z nauczycielami. Mogli zaszczepić się już w lutym ubiegłego roku i wielu z takiej możliwości skorzystało. Z naszych informacji wynika, że zaszczepili się między innymi kuratorzy z Poznania, Łodzi, Lublina i Katowic. Czy kurator Barbara Nowak również znalazła się w tym gronie? Tego nie wiadomo. Kiedy w marcu zadaliśmy to pytanie w kuratorium w odpowiedzi usłyszeliśmy, że “kuratorium oświaty w Krakowie nie posiada informacji w tym zakresie”. Co ciekawe, pod tym mailem podpisała się sama kurator Nowak.

rene
08.01.2022 21:01
Faktycznie, parszywe manipulacje wokół tego szczepienia. Tylko debil nie rozumie, że kurator to przedstawiciel urzędu, a ten się nie szczepi. Szczepi się człowiek, ale gówno to kogo obchodzi czy Pani Nowak jest zaczepiona i na co. Jako człowiekowi przysługuje jej prawo do prywatności. Matoły!
Oburzony
07.01.2022 21:59
Przecież informacja o szczepieniu jest objeta ochrona Rodo. Zalicza sie do danych szczegolnie wrażliwych i jak najbardziej Pni Kurator może podpisywac sie pod pismem w którym stwierdzi, że kuratorium nie posiada danych o zaszczepieniu, włącznie z zaszczepieniem jej wlasnej osoby.