Posłowie Lewicy wystąpili do Małopolskiego Kuratorium Oświaty z wnioskiem o przeprowadzenie kontroli we wszystkich placówkach prowadzonych na terenie Małopolski przez siostry prezentki.
Ma to związek z opisaną w połowie czerwca przez portal Wirtualna Polska sprawą Domu Pomocy Społecznej w Jordanowie prowadzonym właśnie przez prezentki. Według relacji świadków, do których dotarli dziennikarze wp.pl zakonnice miały znęcać się nad podopiecznymi: przywiązywały dzieci do łóżek, biły, poniżały, zamykały w klatkach. Dwie z nich już usłyszały prokuratorskie zarzuty.
CZYTAJ TAKŻE:

Reportaż wstrząsnął opinią publiczną, ale nie małopolską kurator oświaty Barbarą Nowak. Ta na swoim Twitterze napisała: "Zbyt łatwo feruje się wyroki jeszcze przed uzyskaniem pełnej wiedzy o faktach. To ja celem uzupełnienia informacji o DPS w Jordanowie. Uczniowie z DPS w szkole nie wykazywali lęku, czy negatywnych emocji. Dzieci o specjalnych potrzebach z DPS nie potrafią zakłamywać emocji".
Teraz Nowak ma skontrolować szkoły i przedszkola prowadzone w Małopolsce przez prezentki. Poinformował o tym poseł Maciej Gdula: - Po interwencji mojego biura poselskiego Małopolskie Kuratorium Oświaty wszczęło kontrolę wszystkich placówek edukacyjnych prowadzonych przez siostry Prezentki w Małopolsce - przekazał Gdula.
Przyznał, że zwrócił się do Małopolskiego Kuratorium Oświaty z wnioskiem o kontrolę wszystkich placówek edukacyjnych prowadzonych przez prezentki ponieważ dochodziły do niego sygnały, że sprawa DPS-u w Jordanowie może nie być jednostkowym przypadkiem.
- Apeluję do wszystkich uczniów, rodziców uczniów i absolwentów, którzy mają wiedzę na temat przemocowych zachowań kadry pracowniczej w szkołach prezentek, żeby zgłaszali się do kuratorium i do mediów lokalnych, publikowali swoje historie i pisali do mojego biura poselskiego. Tylko dzięki Waszej odwadze będziemy mogli uniknąć kolejnych tragedii i pociągniemy do odpowiedzialności osoby, które stosowały przemoc wobec uczniów lub kryły sprawców - zaapelował Gdula w mediach społecznościowych.
Tomasz Leśniak z biura poselskiego Macieja Gduli zapowiada, że kontrola kuratorium obejmie wszystkie placówki edukacyjne prowadzone przez prezentki w Małopolsce, w tym szkołę podstawową, liceum ogólnokształcące i internat przy liceum ogólnokształcącym w Krakowie oraz przedszkole w Bukownie.
- Z naszej wiedzy wynika, że do różnego rodzaju nieprawidłowości mogło dochodzić też w placówkach rzeszowskich. Apelujemy do wszystkich osób posiadających wiedzę na ten temat, żeby zgłaszały się do naszego biura poselskiego - zachęca Leśniak.