Barbara Nowak do posłanki Lubnauer: Proszę mnie nie zaczepiać

Barbara Nowak do posłanki Lubnauer: Proszę mnie nie zaczepiać
Posłanka Koalicji Obywatelskiej Katarzyna Lubnauer wysłała interpelację do ministra edukacji w sprawie krakowskiego liceum, w którym dyrektor wzywa na dywanik rodziców uczniów niechodzących na religię. Od małopolskiej kurator oświaty usłyszała, że “bierze udział w konkursie na najtroskliwszą matkę ucznia krakowskiego liceum”, a jej celem jest “destabilizowanie polskiej szkoły”.

Chodzi o sprawę XLIV LO w Krakowie, którego dyrektor - według doniesień “Gazety Wyborczej” miał wzywać na dywanik rodziców, których dzieci nie chodzą na religię. Według relacji jednej z matek, która zgłosiła sprawę mediom dyrektor chce znać przyczyny rezygnacji; wypytuje, czy są ateistami, czy innowiercami. Informuje też rodziców, że niechodzące na religię dzieci i tak będą musiały brać udział w uroczystościach kościelnych, w których uczestniczy szkoła.

Co więcej dyrektor żąda od rodziców, by w formie pisemnej zwracali się do niego z wnioskiem o zwolnienie dziecka z lekcji religii.

To działanie niezgodne z prawem. Religia nie jest bowiem przedmiotem obowiązkowym. Wniosek o nauczanie religii składają rodzice, którzy chcą by ich dziecko uczestniczyło w katechezie, ci którzy nie chcą nie muszą nic pisać, ani się tłumaczyć.

O tym właśnie chciała przypomnieć posłanka KO Katarzyna Lubnauer. Na Twitterze zapowiedziała, że wysłała interpelację do ministra edukacji Przemysława Czarnka. Chce się od niego dowiedzieć, jakie kroki podjęło kuratorium oświaty wobec łamiącego prawo dyrektora.

Posłance natychmiast odpowiedziała Barbara Nowak, małopolska kurator oświaty.
“Poseł Lubnauer bierze udział w konkursie na najtroskliwszą matkę ucznia krakowskiego liceum. Nikt nie zgłosił skargi na dyrektora za to, że śmie rozmawiać z uczniami. Poseł pilnuje wypisywania się z religii, to przecież cel neomarksistów. Uwaga-to rodzice odpowiadają za dzieci!” - napisała małopolska kuratora.

Katarzyna Lubnauer próbowała jej wytłumaczyć, że pilnuje jedynie przestrzegania prawa.

“Prawo jest jednoznacznie - uczeń się zapisuje na religię, a nie ma obowiązku robić czegokolwiek w celu nieuczęszczania. Konstytucja daje prawo do nieujawniania swojego wyznania. Dyrektor łamie prawo, Pani nic z tym nie robi - zauważyła posłanka.

W odpowiedzi usłyszała: "Pani odbiera prawa rodzicom? Nikt nie zgłosił skargi. Weszła Pani w kompetencje rodziców. Proszę mnie nie zaczepiać, ja swoje obowiązki i prawa znam. Szkodzenie Polsce w stosunkach zagranicznych się nie powiodło? Czas na destabilizowanie polskiej szkoły? Strategia Kramka? Żałosne".

“Wypełniam obowiązki posła - kontrola przestrzegania prawa przez instytucje państwa - odpowiedziała Katarzyna Lubnauer. - reprezentuje Pani rząd - i ma obowiązek pilnować przestrzegania przepisów oświatowych, a nie prezentowania swoich poglądów. Rodzice są różni, nie wszyscy mają ochotę toczyć walkę o swoje prawa.

Ta z "gorszego sortu"
17.09.2021 18:50
P. B. Nowak zna swoje obowiązki, owszem, ale nie wobec uczniów, rodziców i nauczycieli, lecz wobec swoich protektorów z PiSu i kurii krakowskiej... Żenada.