5 tysięcy nagrody dla zaszczepionych uczniów. Jest też zrzutka dla tych, którzy nie chcą szczepień

Fot. pixabay.com

Dyrekcja i rada rodziców jednego z zielonogórskich liceów chcą nagradzać finansowo klasy, w których zaszczepi się najwięcej uczniów. Przeciwnicy tego pomysłu mówią o “odrażającej segregacji sanitarnej” i zbierają w internecie pieniądze na rzecz najmniej wyszczepionej klasy. Na koncie mają już ponad 11 tys. zł.

O konkursie szczepionkowym w III LO w Zielonej Górze można przeczytać na jednym z lokalnych portali. Jak informuje newslubuski.pl w III LO w Zielonej Górze postanowiono ogłosić konkurs dla najbardziej wyszczepionych klas. - My rodzice chcemy, żeby szkoła była bezpiecznym miejscem dla naszych dzieci. Żeby zapewnić to bezpieczeństwo, potrzebne są szczepienia - mówi portalowi Ewa Markowska, członek Rady Rodziców III LO w Zielonej Górze.

Klasa, która będzie miała najwyższy wskaźnik wyszczepienia otrzyma od rady rodziców nagrodę pieniężną w wysokości 5 tys. zł. Z kolei klasy, które zajmą drugą oraz trzecią lokatę otrzymają odpowiednio trzy i dwa tysiące złotych. Pieniądze będzie można przeznaczyć na dowolny cel.

Olbrzymia cena edukacji zdalnej

Dyrektor szkoły ma nadzieję, że konkurs pozwoli uchronić liceum przed edukacją zdalną.

- Miernikiem naszej efektywności pracy jest egzamin maturalny. My zapłaciliśmy olbrzymią cenę jeżeli chodzi o wyniki matur w ubiegłym roku. To nie jest tylko praca zdalna naszej szkoły. Wszyscy obserwowali jak obniżyły się wyniki szczególnie z przedmiotów ścisłych - mówi portalowi newslubuski.pl Zbigniew Kościk, dyrektor III LO w Zielonej Górze.

Konkurs potrwa do końca września. Do rankingu mają być wliczani zarówno ci uczniowie, którzy zaszczepili się wcześniej, jak i ci, którzy skorzystają ze szczepień organizowanych w tym tygodniu w szkole.

Nie wiadomo jednak, jak dyrekcja zamierza weryfikować, którzy uczniowie przeszli szczepienie, szkoła nie ma bowiem prawa żądać od uczniów tego typu informacji. Chcieliśmy zadać to pytanie dyrektorowi III LO, ale ten był dzisiaj nieuchwytny. O komentarz poprosiliśmy również ministerstwo edukacji, na odpowiedź czekamy.

"Odrażająca segregacja sanitarna"

Tymczasem w odpowiedzi na konkurs szczepionkowy w internecie rozpoczęła się zbiórka pieniędzy dla najmniej zaszczepionej klasy w III LO w Zielonej Górze. Jej inicjatorem jest Wojciech Spychała, który wcześniej zbierał m.in. na banery z hasłami mającymi zniechęcić do szczepienia dzieci przeciwko Covid-19. Jedno z takich haseł brzmiało: "Okłamują nas! Mamo! Tato! Nie pozwólcie mnie zaszczepić!"

Jak tłumaczy Spychała, jego zbiórka powstała “w kontrze do odrażającej segregacji sanitarnej w postaci konkursu na najlepiej wyszczepioną klasę w III LO w Zielonej Górze”.

Inicjator akcji zaznacza przy tym, że jeśli dyrekcja szkoły “wycofa się z kuriozalnego pomysłu organizowania tego typu promocji lub nie udostępni danych najmniej wyszczepionej klasy, całość zrzutki przekazana zostanie na leczenie dziecka z SMA”.

Celem Spychały jest zdobycie 15 tys. zł. Do tej pory zrzutkę wsparło niemal 300 osób, a na koncie jest już ponad 11 tys. zł.

Johny
14.09.2021 17:53
Lider ruchu antyszczepionkowego w Opolu
Adi
06.09.2021 16:38
O! A rok temu mówili, że nie mają pieniędzy na podwyżki. A tu nagle pieniądze są... dużo pieniędzy.